DELL Precision T5600 rozbudowa CPU i pamięci


(robson90) #1

Cześć wszystkim,
Posiadam stacje roboczą Dell Precision T5600. Aktualnie w PC jest zainstalowany 1 procesor Intel Xeon E5 2609 2,4 GHz, 4x4GB pamięci Ram, karta Nvidia Quadro K4000, dwa dyski z czego jeden SSD. Do mojego zestawu chciałbym kupić lepszy procesor a nawet dwa Xeon E5 2690 oraz wymienić ram na 4x16GB. Komputera używam do obliczeń numerycznych MES (Ansys, Abaqus). Rozbudowa zmieści się w kwocie ok 2200zł (bez uwzględnienia sprzedaży obecnego procesora oraz pamięci). Pytanie mam do was czy:

  1. Kupić 1 czy 2 procesory (Xeon 2690 najmocniejszy procesor który można zainstalować na tej jednostce)
  2. Osadzić 4 kości pamięci na jednym procesorze czy 2 kości dla każdego procesora. Poniżej wygląd płyty głównej.
  3. Może lepiej byłoby kupić 8x8GB ?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc oraz inne uwagi.
Pozdrawiam
Robert


(takijeden.ninja) #2
  1. Z dwoma procesorami sprawa wygląda tak, że oprogramowanie musi z tego korzystać. Oczywiście marketingowo wszystko jest teraz multi-CPU, ale diabeł potrafi tkwić w szczegółach. Wydajność zestawu dwu procesorowego może się wahać in plus o 50 do 90 % względem jedno procesorowego. Dlatego nie zawsze dwa procesory są warte zachodu, czasem lepiej zmienić platformę na nowszą z pojedynczym bykiem.

  2. Czterokanałowy kontroler pamięci oznacza optimum pracy przy 4 kościach na jeden procesor. Jeśli masz mieć dwa procesory to do każdego montuj 4 kości pamięci (wszystkie sloty zajęte).

  3. Tylko jeśli potrzebujesz. Jeśli nie wyjdziesz poza 32 GB możesz montować 8 x 4 GB. Pamiętaj, że tam jest pamięć ECC RDIMM i dobrze jest mieć wszystkie kostki identyczne.