Dell Studio 1555 - Ubuntu 10.04 nie wykrywa karty sieciowej

Wgrałam ubuntu 10.04 na laptopie dell studio 1555 i ubuntu nie widzi jego karty sieciowej (dell wirelles 1510 wireless-n wlan mini-card). Co robić? To moje pierwsze kroki w linuxie, więc zupełnie nie wiem, co i jak… :frowning:

Na początek pokaż wynik polecenia lspci.

Pozdrawiam!

Linux wykrył mi błędną kartę sieciową:

Detecting your network controller(s):

Broadcom Corporation BCM4322 802.11a/b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)

Broadcom Corporation NetLink BCM5784M Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)

a ja mam:

Broadcom NetLint Gigabit Ethernet

Dell Wireless 1510 Wireless-N WLAN mini-card

a przy wpisaniu lscpi:

nena@nena-laptop:~$ lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub (rev 07)

00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port (rev 07)

00:1a.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4 (rev 03)

00:1a.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5 (rev 03)

00:1a.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6 (rev 03)

00:1a.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2 (rev 03)

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller (rev 03)

00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1 (rev 03)

00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 2 (rev 03)

00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4 (rev 03)

00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 6 (rev 03)

00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1 (rev 03)

00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2 (rev 03)

00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3 (rev 03)

00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1 (rev 03)

00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev 93)

00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller (rev 03)

00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation ICH9M/M-E SATA AHCI Controller (rev 03)

00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller (rev 03)

01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M92 [Mobility Radeon HD 4500 Series]

01:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV710/730

04:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4322 802.11a/b/g/n Wireless LAN Controller (rev 01)

08:00.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetLink BCM5784M Gigabit Ethernet PCIe (rev 10)

09:01.0 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C832 IEEE 1394 Controller (rev 05)

09:01.1 SD Host controller: Ricoh Co Ltd R5C822 SD/SDIO/MMC/MS/MSPro Host Adapter (rev 22)

09:01.2 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C843 MMC Host Controller (rev 12)

09:01.3 System peripheral: Ricoh Co Ltd R5C592 Memory Stick Bus Host Adapter (rev 12)

09:01.4 System peripheral: Ricoh Co Ltd xD-Picture Card Controller (rev ff)

nena@nena-laptop:~$

tja, ta błędna karta… :expressionless:

Nie jest wcale błędna! Ty podałeś model karty , który akurat w przypadku Linuksa tak na prawdę mało mnie interesuje, dla mnie ważniejszy jest czipset , z którego korzysta twoja karta a jest to właśnie Broadcom Corporation BCM4322. Znasz już czipset karty, więc szukaj sterowników dla tego czipsetu lub informacji o nim. Poszukałbym tego dla Ciebie ale jutro mam na rano do pracy, więc wolę w inny sposób spędzić wieczór. Podpowiem tylko, że powinieneś sprawdzić czy twoja karta ma wsparcie ze strony sterownika bcm43 albo b43 oraz zajrzyj na http://linuxwireless.org tam właśnie sprawdzisz wspierane karty i dostępność sterowników. Inny sposób to wpisać na http://google.pl/linux kluczowe słowo BCM4322.

Pozdrawiam!

Nie interesują mnie te wszystkie czipsety broadcomu/ralinka, ale czipset mojej karty o modelu czipsetu BCM4312 jest obsługiwana przez sterownik wl. Tyle tylko, że moja karta nie ma obsługi generacji sieci bezprzewodowej n. Tak się zastanawiam, gdyż różnica w nazwie modelu opiera się na podmianie jednej cyferki.

Dlatego ja, zanim kupię notebook zawsze sprawdzam, czy nie ma tam broadcoma. Bo z nim są zawsze problemy i to cholerne. Z reguł nie ma problemów z Realtekami, czy Atheros oraz Intel.

Ja ostatnio dorwałem Acer 5740G z Intel Core i5 oraz ethernetem Broadcom. Za nic nie chciał się uruchomić, a sterowników do niego nie było.

Bo generalnie systemem operacyjnym ma być win7, ale przestał mi się podobać, gdy po raz 3ci go musiałam wgrać, bo ciągle coś - to MS office2010 beta go zaciał, to wersja próbna office’a całkiem zawiesiła… Na xp przecież nie będę siedzieć. Idę powalczyć zaraz z ubuntu i internetem na kablu… :stuck_out_tongue:

Dodane 13.06.2010 (N) 16:37

~Roobal, dzięki :slight_smile: Wi-fi już działa, karta sieciowa okej, starczyło pobrać przez net na kablu aktualizacje do ubuntu, potem na chama cisnąć, by zainstalował sterowniki. Aha, jestem ONA, nie on :stuck_out_tongue:

Tylko że teraz mam problem, gdy wpisuję swoje hasło do wi-fi:

48f7e3dd.png

to potem pojawia się tablica z napisem:

UNLOCK LOGIN KEYRING

ENTER password to unlock your login keyring

The login keyring did not get unlocked when you logged into your computer

password:…

A tu już nie wiem, jakie hasło mam dać. Hasło z konta użytkownika i wi-fi nie działa, pola pustego też nie mogę zostawić, bo on nowa żąda hasła… Innego hasła niż te 2 nie ustawiałam na nic. CO to jest? :?

Dodane 13.06.2010 (N) 19:36

Teraz za to w kółko wyskakuje mi okienko z prośbą o podanie hasła na wi-fi (obrazek u góry), podaję hasło, nie łączy z netem, po 10 sek od nowa widzę to okienko… wpisuję hasło, i znowu to samo :evil:

Jakie hasło tam dajesz, może spróbuj hasła do twojego konta. A jak dalej nie pomoże to wywal network-managera a zainstaluj wicd-a, nm ma zawszę jakieś takie dziwne problemy.

Jestem zupełnie zielona w linuxach, więc:

  1. jak mam wyinstalować nm?

  2. skad wziać wicd-a?

  3. jak zainstalowac wicd-a?

wiem, głupie pytania, ale dopiero przesiadłam się z windowsów

Ja myślę, że sytuacja wygląda tak. Podajesz hasło do sieci Wifi, prawdopodobnie Gnome Keyring zaproponował przechowywanie hasła w swojej bazie i pytał o hasło zabezpieczające tę bazę. Jeśli zignorowałaś to pytanie o hasło to albo jest ono nieustawione albo hasło do wifi nie zostało zapamiętane.

Możesz to rozwiązać na dwa sposoby: albo stworzyć hasło, np. puste dla bazy haseł w programie, który kryje się w systemie pod nazwa Hasła i klucze szyfrujące , klikasz na folderze hasło:login prawym przyciskiem myszy i z menu wybierasz zmień hasło i ustawiasz puste hasło.

Inny, zdecydowanie lepszy sposób, to dać sobie spokój całkowicie zarówno z Network Manger i Wicd, i wziąć się za konfigurację w bardziej “zaawansowany” sposób :wink: Edytuj sobie plik /etc/network/interfaces , w taki sposób:

sudo -i

gedit /etc/network/interfaces

i podaj w nim podobną wartość:

auto wlan0

iface wlan0 inet dhcp

wireless-essid tutaj_podajesz_nazwę_sieci

wireless-key tutaj_podajesz_klucz_do_sieci

Zapisujesz zmiany i przeładowujesz ustawienia sieci w taki sposób:

/etc/init.d/networking restart

lub bardziej ubuntowym sposobem:

service networking restart

następnie:

exit

I jeśli ten sposób zadziała to już nic więcej nie będziesz musiała robić.

Pozdrawiam!

Wicd możesz zainstalować poleceniem:

sudo apt-get install wicd

Automatycznie wywali ci nm i zainstaluje wicd (teraz zauważyłem że w 10.10 nie wywala nm, także zrób jeszcze na wszelki wypadek:

sudo apt-get remove network-manager*

) ale do tego potrzebujesz jakiekolwiek połączenie z netem (może być lan). Połączeniem lanem włączasz poprzez:

sudo dhclient eth0

Jeżeli nie pójdzie w nm. roobal twoje rozwiązanie z plikiem interfaces maj dużą wadę, jeżeli znajdziemy się w pobliżu innej sieć to bez edycji tego pliku nie połączymy się z nią, ale można go użyć jako tymczasowe rozwiązanie by zainstalować wicd-a.

Skoro dopiero, co zainstalowała Ubuntu, to wystarczyłoby usunąć plik portfela? Zawsze jest to wyjście.

Plik portfela masz w katalogu domowym/.gnome2(plik ukryty)/keyrings

Zmieniasz nazwę pliku, a następnie się wylogowywujesz. Możesz to zrobić, jeśli nie pamiętasz innych haseł, a na pewno tego nie robisz, skoro jeszcze się na dobre nie połączyłaś z internetem.

Możesz też zainstalować program seahorse, by przejrzeć zapamiętane hasło do sieci wifi i je usunąć lub zmienić.

Dodane 13.06.2010 (N) 21:08

Co do tamtego okienka, to wystarczyło podać hasło do Wifi, a kiedy się pojawi, to wybierać cancel. NetworkManager chciał, by hasło do Wifi było zapamiętane w portfelu.

@dragonn jaka tam wada, żeby połączyć się z inną siecią np. hotspotem w jakimś centrum handlowym wcale nie trzeba edytować pliku, wystarczy że koleżanka teraz się dowie, że wystarczy klepnąć takie polecenie w terminalu aby połączyć się z inną, tymczasową siecią:

sudo iwconfig wlan0 essid nazwa_hotspotu

gdyby było wymagane hasełko:

sudo iwconfig wlan0 key klucz_do_sieci

na koniec - nawiązanie połaczenia:

sudo dhclient wlan0

I po sprawie.

Pozdrawiam!

Dzięki, Chłopaki, niebawem popróbuję :slight_smile: i dam znać. Ten linux to naprawdę, oszaleć można :stuck_out_tongue: ale i tak podoba mi się

Dodane 14.06.2010 (Pn) 19:53

teraz już nie żąda ode mnie hasła keyring, ale ciągle próbuje mnie logować do internetu i nic : podaję hasło, nie łączy, po chwili znowu pojawia się okienko, bym podała hasło…

~roobal, po wpisaniu “service networking restart” pojawiło się:

390dc31d.png

zanim zaczęłam edytować /etc/network/interfaces, wpisałam też w terminalu ifconfig, i nie wiem, co mi wskazało:

2aaabedb.png

:expressionless:

Wygląda na to, że u Ciebie jest inaczej oznaczony interfejs sieciowy, zamiast wlan0 masz prawodpowobnie eth0 albo eth1 ale żeby się tego dowiedzieć to pokaż najlepiej jeszcze wynik polecenia: sudo iwconfig.

Pozdrawiam!