Dell Studio 1558 - wysoka temperatura karty graficznej

Witam. 

 

Jestem posiadaczem laptopa Dell Studio 1558 (procek i7 pierwszej generacji, grafika ati mobility radeon hd 5470, 8gb ramu). Kupiłem go jakoś na początku tego roku - używany. Generalnie nie narzekam, ale postanowiłem sobie ostatnio pograć w najnowszego cs’a - global offensive. Wyciągam w nim jakieś 90/100 fpsów więc oczywiście mam ochotę na nieco więcej, żeby poprawić troszkę jakość gry. Zacząłem więc robić sobie testy wydajności podczas grania. Procesor nie zawodzi - zużycie na poziomie kilkunastu procent. Problem więc stanowi słaba karta graficzna. Pomyślałem więc, że mógłbym spróbować jakiegoś OC. Pierw jednak sprawdziłem temperatury, żeby sobie laptopa nie spalić i doznałem lekkiego szoku. Po kilku sekundach testowania FurMarkiem w trybie Xtreme burn-in program zaczął piszczeć, że temperatura osiągnęła 100*C. 

 

Co może być tego powodem? Nie jestem pierwszym właścicielem lapka, więc może ktoś już coś przy niej kiedyś grzebał? Laptopa oddałem do komisu jakoś na początku kwietnia do przeczyszczenia, wymiany past itp… Używam go głównie w domu, więc raczej się jeszcze nie zakurzył. Jakieś pomysły co z tym zrobić? 

 

 

pozdrawiam i liczę na pomoc 

Oprócz samego [FurMarkiem] programu do testowania który wyciska z karty siódme poty, co powoduje grzanie się karty.

Spróbuj sprawdzić temperaturę w czasie normalnej pracy i podczas grania, a nie testu FurMarkiem. Temperatura powinna wynosić około 80-90 stopni przy obciążeniu. Jeżeli nadal będzie tak wysoka możesz dopiero myśleć o jakiś konkretnych przyczynach.

Może być zabrudzone chłodzenie, rodzaj pasty po wymianie [jakaś gorsza], może nie właściwie zamontowane chłodzenie po wymianie pasty.

Niestety podczas grania jest podobnie. Załączam logi z gpu-z.

GPU-Z Sensor Log2.txt

90/100 fps to i tak dobry wynik, jak to powiadają z g*wna bata nie ukręcisz a wiem co mówie bo sam mam laptopa z tą grafiką (MSI CX605). Co do grzania się to chyba taki “ficzer” tej karty, u mnie nawet w idle jest dość ciepła, około 50-60C. Dlatego nie radzę ci nic podkręcać bo po pierwsze układ chłodzenia nie jest do tego przystosowany a po drugie i tak wiele to nie da :wink:

Spróbuj przestawić obroty wentylatora by zmniejszyć temperaturę. Logi z gpu pokazują że przy temp. 95 stop. obroty wentylatora wynoszą 30%, dopiero przy 96 stop. wynoszą 100%

Jak się do tego zabrać? :slight_smile:

 

Prawdopodobnie problem może być tu - niefachowo to zrobiono lub nie zrobiono wcale?

 

A z reguły jest jeden wentylator  w laptopie sterowany automatycznie i nie ma regulacji obrotów.

MSI Afterburner oferuje zmianę prędkości wentylatora w zależności od temperatury.