Dell Studio 1735 - modernizacja

Cześć,

posiadam laptopa Dell Studio 1735 i chciałbym go nieco zmodernizować. Sprzęt ma już dobre 8 albo nawet 9 lat i służy mi głównie do zadań biurowych, oglądania filmów i zdjęć, przeglądania internetu. Typowo dziadkowe zastosowanie, więc nie potrzebuję demona prędkości. Obecna specyfikacja - na screenach poniżej.

Jak mogę go zmodernizować? Co w ogóle jest możliwe do zrobienia, wymiany? I na jakie inne podzespoły?

Nie chcę przeznaczać na to dużo pieniędzy. Celem całej modernizacji ma być szybsze uruchamianie komputera i jego ogólnie szybsza praca.

Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:

01-summary.thumb.png.a8148a9147a29f6f11e

02-CPU.thumb.png.cfb0f554aa9d3d135022fcc

03-RAM.thumb.png.119b41e7c9a76a19d3e0c49

04-MoBo.thumb.png.950cd63fbf8a64fa125ff0

05-Graphics.thumb.png.2846693bdb87152fd4

06-HDD.thumb.png.b76dd5ad91c492a6aa416a9

 

SSD 120 GB za <200 zł. Wymiana procesora i dołożenie RAMu raczej nie poprawią zauważalnie szybkości laptopa.

Też myślałem w pierwszej kolejności o SSD, ale serio wymiana procka na szybszy (jeśli jest to możliwe) nie poprawi wydajności kompa?

Co ciekawe, mój przyjaciel miał wersję 1737 tego laptopa - nieco wyższy model - i gdy chciał podpiąć SSD to okazało się, że potrzebna jest jakaś przejściówka :-/ Nigdy nie miałem SSD w rękach, więc nawet nie potrafię sprawdzić, czy w moim przypadku też tak będzie.

Jak wyżej (SSD + RAM) plus procek i tu pojawiają się ograniczenia płyty głównej i biosu…

Niby T6600 spokojnie wejdzie (koszt 20-30 zł zysk jednak niewielki):

http://ark.intel.com/pl/products/37255/Intel-Core2-Duo-Processor-T6600-2M-Cache-2_20-GHz-800-MHz-FSB

na zagranicznych aukcjach można znaleźć płyty do tego modelu z prockiem T8100 (czyli teoretycznie jest kompatybilny).

Jednak w modelu 1535 na ten przykład przy tym chipsecie intel 965 montowano już proca T8300 (nie ma go na allegro, ale jest na ebay’u i w tym kierunku warto iść ewentualnie - wyjdzie z 50-60zł):

http://ark.intel.com/pl/products/33099/Intel-Core2-Duo-Processor-T8300-3M-Cache-2_40-GHz-800-MHz-FSB

tyle, że z nim temperatura może wzrosnąć i powodować problemy ze stabilnością działania - warto zakupić przy okazji porządną pastę i ewentualnie zmienić wentylator na wydajniejszy chyba że jesteś pewien oryginalnego…

Grafika jest umieszczona w obudowie BGA czyli przylutowano ją do płyty głównej. Wymiana na serię HD4xxx nie powinna być problemem w dobrym serwisie tyle że koszty już całkiem nieopłacalne…

Z tym eBay’em to by się zgadzało, bo laptop był kupiony na allegro od gościa, który sprowadza używany sprzęt z Wielkiej Brytanii (mam angielski układ fizycznej klawiatury, czyli np. znak funta na klawiszu 3). Zatem zerknę.

Ok, zatem w pierwszej kolejności kupię SSD.

A teraz pytanie o RAM - generalnie nie potrzebuję go więcej, ale może można byłoby kupić “szybszy” RAM? Co dobrego mogę włożyć do tego laptopa?