Dell UP2716D i źle dobrane kolory :(

Wypożyczenie Calibratora: 60-100 zł + dwie przesyłki (ok. 30 zł).
Samo urzadzenie kosztuje ok. 1,2k zł.

Kurcze obawiam się że możesz mieć rację. Mineło kilka dni i przyglądam się kolorom dalej - znaczna większość wydaje się dobrze wyskalowana, ale czerwony na dokumentach Adobe Acrobat Reader / Google Chrome logo - jest przejaskrawiony :frowning: (co ciekawe na YT logo w Google Chrome (na zakladce) czerwony jest ok)

Z drugiej strony jesli wejde w ustawienia Custom i zrobie w Hue czerwony na ustawienie 65 z 50 to robi sie normalniejszy.

Najgorsze, ze freelancersko robie UX design - to nadal nie grafika - ale dobrze by bylo bym widzial kolory jak uzytkownicy je widza :open_mouth: (co prawda jak kazda osoba ma inny monitor, i moze sobie ustawiac jasnosc/kontrast, to nigdy nie wiadomo tak naprawde jak rozni ludzie to widza u siebie)

Na plus jest ze te monitory (kupilem dwa) maja tak dobrze zrobione obracanie (prawo-lewo, gora-dol, w poprzek).

Najsmieszniejsze, ze zielony tez jest troche jaskrawszy jako tlo pulpitu (podlaczam stary monitor dla porownania) - i zielonego nie jestem w stanie ustawic w ustawieniach fizycznych monitora ani w Hue, Saturation, Gain, Offset by byl taki sam :smiley: [a może w tym akurat ja „się mylę” i ten zielony jest błędnie wyświetlany na moim starym monitorze?]

Ta sprawa jest absurdalnie skomplikowana, moim zamiarem było kupienie monitora i „plug&play” - tymczasem zajeło mi to godziny „pracy po pracy” i nadal nie jest to na 100% rozwiązane…

Jakiej gammy używasz i jaką masz ustawioną temperaturę?

Oddalem oba, nie moglem ustawic koloru czerwonego poprawnie, zielony tez byl przejaskrawiony. (To wszystko po ustawieniu profesjonalnym kalibratorem)

Nie wiem co to gamma? Jasnosc?
Temp. byla ok., chyba 6500, jak bralem inne bylo dziwniej.

Ogolny problem polegal na tym ze wiekszosc kolorow wygladala „normalnie”, natomiast czerwony/zielony wyswietlaly sie zle - czerwony na Thunderbirdzie sugerujacy nowy mail sprawial ze nie widac bylo bialej liczby dobrze na nim :smiley:

Czerwony kolor wypala się jako pierwszy i to niezależnie od typu matrycy (najbardziej na OLEDach). Właśnie na ten kolor trzeba zwrócić uwagę kupując używany sprzęt. Tutaj aby wyglądał normalnie był mocno podbity podczas kalibracji. Widać było, że nie za bardzo to pomogło.

P.S. A pamiętacie taką sprawę sprzed ok. 2 lat: pewien gostek kupił sobie TV Sony z matrycą OLED i oglądał na nim wyłącznie TVP3 ze słynnymi „czerwonymi paskami”. Po kilku miesiącach zauważył znaczne wyblaknięcie czerwonego koloru na dole ekranu. Oddał TV do naprawy gwarancyjnej gdzie wymienili mu na nowy sprzęt. Ale po paru miesiącach miał znowu to samo tylko, że tym razem mu odmówili bo w warunkach było napisane, że nie wolno oglądać jednocześnie statycznych i jaskrawych obrazów a blaknięcie czerwonego koloru to normalny objaw w takim przypadku.

Jak została ustawiona gamma niepoprawnie, a te monitory mają taką funkcję jak ustawienie gammy, to wtedy zlewają się kolory niektóre, przejścia są ostre i skokowe, a np. może być właśnie problem z widocznością drobnych rzeczy na niektórych tłach. Gamma powinna być ok 2.2, a 2.4 w ciemnym pomieszczeniu.

Bez tego nawet poprawnie skalibrować się nie da.

Wydaje mi się że przejrzałem wszystkie opcje tych monitorów (software’owe i fizyczne - łącznie z customizowanym ustawianiem kazdej częsci palety osobno i ręcznie) i nie widziałem nigdzie słowa „gamma” - czy jest na to jakaś inna nazwa?

Gamma, krzywe, gradient koloru, ja wiem, różnie może być nazwane. Charakterystyczne są wartości zwykle między 1.8 a 2.4, czasami są tylko dwie wartości.

Ten temat został automatycznie zamknięty 30 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.