Dell UP2716D i źle dobrane kolory :(

Kupiłem monitor i kolory standardowo są mocno przesycone (jaskrawe).

Spędziłem 1,5h przeszukując internet, kabel ‘od drukarki’ który powinien połączyć monitor przez USB z komputerem (jako trzeci kabel do instalacji Firmware) nie pozwala wykryć monitora (próbowałem dwóch kabli i kilka róznych portów USB). Poza tym monitor działa.

Próbowałem tez wyłaczyć i właczyć monitor odłaczając i podłaczając kable spowrotem (sugestia z instrukcji ze strony producenta).

  1. Drivery są zainstalowane i komputer wykrywa monitor po nazwie
  2. Zainstalowałem Dell Ultra SharpCalibration Solution (ale do tego tez musi dzialac polaczenie przez kabel drukarki)
  3. W „Display Manager” (software Della) uzywam profilu „sRGB”, który jest zbliżony do normalnego, ale nadal ma wyblakłe kolory :frowning:

Kolory porównuję względem innego monitora + innego komputera i innych monitorów podłączonych do tego drugiego komputera - jestem pewien, że źle się kolory wyświetlają.

Znalazłem tez programy Calibrite-PROFILER i DisplayCAL - ale one wymagają harware za ok 1k zł żeby ich użyć

Jak mogę sobie z tym poradzić? :frowning:

  1. Monitor może działać w trybie „sklepowym” - ma wtedy podrasowaną jasność i kolory aby ładnie się prezentował na wystawie w sklepie - spróbuj znaleźć w menu „tryb prezentacji” (to różnie może się nazywać w zależności od marki) i wyłącz go.
  2. Monitor może mieć ustawioną nietypową temperaturę barwową - spróbuj znaleźć w menu taką o temp. 6500K
  3. Jeśli się nie uda pkt.1 i 2 to spróbuj przywrócić w menu ustawienia fabryczne.

Dzieki za pomysly.

On ma ustawienia ‘preset’ i w kazdym (z 8-10 wariantow, i dodatkowych 6) jest „dziwnie” - to przez to ze Firmware ktory ma pomoc w standardowym zeskalowaniu jego kolorow - nie instaluje sie przez ten ‘kabel drukarki’.

Temp jest 6,5k.
Sprobowalem przywrocenia ustawien fabrycznych - ale to niestety wraca do po prostu pierwszego ‘presetu’.

W necie widzialem duzo narzekania na to, ze to polaczenie przez kabel drukarki nie dzialalo i nie dawalo sie zainstalowac Firmware - i nikt nie potrafil z tym pomoc.

Najprostsze by bylo jakby ktos mial ustawienia zeskalowania kolorow, ktore moge recznie wprowadzic w manualnych ustawieniach monitora - ustawienie Custom (Offset - R, G, B; Gain - R, G, B; Hue - R,G,B,C,M,Y i Saturation - R,G,B,C,M,Y) - znalazlem tylko jeden taki wpis na blogu, ale to nadal nie bylo wszystkiego - podali tylko Offset i Hue, a tego jest wiecej. Sam recznie tego na pewno nie dam rady ustawic, za duzo zmiennych :frowning:

Ewentualnie moge sprobowac wypozyczyc narzedzie do ustawiania kolorow i wykorzystac jeden z dwoch prorgamow o ktorych wspomnialem w pierwszym poscie.

Te programy, o których piszesz służą do profesjonalnej kalibracji kolorów a w warunkach domowych powinna wystarczyć zwykła ręczna regulacja. Czy ten monitor jest fabrycznie nowy (karton zaplombowany) czy może używany (z drugiej ręki albo powystawowy)? Jeśli jest nowy (rękojmia-gwarancja) to spróbuj skontaktować się z serwisem Della i zapytaj ich o ten problem bo mi już skończyły się pomysły (wada fabryczna?).

Refurbished/powystawowy.
Moge go niby zwrocic, ale on mi pasuje z powodu wysokiej rozdzielczosci (2560x1440), niskiej ceny, i podstawa sie obraca na boki, mozna zrobic vertical, oraz wyzej/nizej.
Poprosilem tez firme ktora go sprzedala zeby zapytali swoich serwisantow czy cos moga poradzic.

No i mamy odpowiedź: w trybie sklepowym monitory (tv też) pracują z mocno podkręconymi parametrami. Pobór prądu może przekraczać o 50% wartości nominalne. Takie coś nie pozostaje bez wpływu na elektronikę sprzętu. Jeśli monitor długo pracował w tym trybie to może mieć uszkodzoną matrycę. Odradzam kupowanie takiego sprzętu mimo niskiej ceny.

Jest prawdopodobne, że do zainstalowania sterownika i aktualizacji firmware, potrzebny jest starszy system, np. W7. Czasami starszy soft, niby działający na 10, ma problem z nowszymi aktualizacjami 10 i sprawia problemy.
Dotyczy to zwłaszcza aktualizacji firmware przez różne przewody.

Przewód USB musi być podpięty do gniazda USB monitora patrząc z tyłu, pierwsze wolne od lewej.
W komputerze najlepiej podepnij pod USB 2.0. Aktualizacje robi się za pomocą Dell Monitor Firmware Update Utility.

Jaki to konkretnie model?

Monitor Dell UP2716D

Tak sie sklada ze mam w szafie Dell XPS 1730 z Win7, ale nie wykrywa monitora przez kabel DVi-HDMI (laptop ma tylko wejscie DVI a monitor tylko HDMI-DisplayPort) .

Co prawda przez kabel drukarki wykryl i zainstalowal cos - ale raczej zainstalowal na laptopie XPS.

XPS ma 20 lat, takze moze byc troche za stary :smiley:

Mam USB 2.0 w mojej stacjonarce ( z przodu wieży, bo płyta główna z tyłu ma 3.0) i podłaczyłem kabel drukarki do miejsca nr. 1 (od lewej patrzac z tyłu monitora - mimo że to brzmi jak voodoo xD) ale to nic nie dało na Win10, nadal nie wykrywa :frowning:

Dziękuję, że chcesz pomóc, ale nie w tym problem.
Firmware nie chce sie zainstalowac przez co kolory sa zle dopasowane/wyskalowane, matryca jest spoko.

Sprawdzilem jeszcze raz, ich driver sa dostepne dla Win10 i Win11.
https://www.dell.com/support/home/en-nz/product-support/product/dell-up2716d-monitor/drivers

Podają, że potrzebny jest ten pakiet. link i aplikacja do kalibracji ta link.

Do przesyłania danych, w tym do aktualizacji korzysta się ze złącza 7A.

To jest to obok 7b.

Te linki ktore podales nie dzialaja w normalny sposob - wlacza sie jakies skanowanie komputera by wykryc co mam.

Ale domyslam sie ze chodzi Ci o to co na screenie wrzucam - zainstalowalem wszystko co sie da.

Tak korzystam ze zlacza 7A, dla pewnosci sprawdzilem jednak oba.

Tak wyglada instalowanie firmware
(jesli nie podlacze ‘kabla drukarki’ - to nie wykrywa modelu - wiec jest jakas roznica jak sie podlaczy ten kabel)

OMG! Własnie sprawdziłem ze kabel do drukarki ktory kupilem jest pod USB 2.0 a ma byc 3.0 - z monitorem nie dostalem tego kabla (w instrukcji jest opis ze to kabel USB 3.0: https://dl.dell.com/manuals/all-products/esuprt_electronics_accessories/esuprt_electronics_accessories_monitors/dell-up2716da-monitor_User’s-Guide_po-pl.pdf)
Takze za 2 dni bede wiedzial czy to jest powod…

Kabel ‘od drukarki’ z USB 3.0 nic nie zmienia.
Wypozyczylem Kalibrator, bedzie jutro.

Wypożyczony kalibrator Calibrite + darmowy software Calibrite PROFILER pozwoliły ustawić kolory tak, że logo Allegro nie próbuje już mnie zabić swoją jaskrawością.

Użyłem również programu DisplayCAL który pozwala użyć profili ICC z Calibrite Profiler w Windows w „Display settings” (inaczej były z tym problemy Windows 10)

Skopiowałem również pliki profili ICC na Google Drive żeby ich nie stracić.

Dzięki wszystkim za próbę pomocy :slight_smile:

Gratuluję wytrwałości, widać są jeszcze na forum ludzie którym się chce coś samemu zrobić i jeszcze podzielić rozwiązaniem. Mnie w połowie takiej przygody już by trafiło.

Tak z ciekawości: jaki koszt wypożyczenia takiego urządzenia? Do kalibracji obrazu TV 60-70" też się nada?

Moim skromnym zdaniem kalibracja to rozwiązanie tymczasowe a matryca jest lekko uszkodzona i po kilku miesiącach kolory znowu będą się rozjeżdżać.

Jak masz TV, który ma możliwość odczytu profilu to tak, ale i tak jest potrzebny komputer. Są telewizory,. które współpracują z kalibratorami.
Ale, kalibracja zależy od np. oświetlenia. Jak oglądasz w dzień to kolory są inne rano inne w południe i inne wieczorem. Podobnie, w zależności jakie masz światło z żarówek. Na dodatek, to co może zdziałać kalibrator, tak naprawdę nie ma aż tak wielkiego znaczenia przy TV. Większość ludzi wybiera nienaturalne kolory. Zobacz ile dowalone jest w kinach. Bardzo szybko też mózg przyzwyczaja się do kolorystyki i nie jest w stanie stwierdzić, że coś jest nie tak, jeśli brakuje porównania.

W opisywanym wyżej przypadku, po prostu zostało to zrealizowane za pomocą softu. Niestety soft ma to do siebie, że drobne zmiany nie mają większego wpływu, ale już te średnie i większe zmniejszają zakres tonalny.