Dell Vostro 3500 i Windows 8.1 - wymiana pamięci RAM

Witam

 

Mam taki problem, chciałem wymienić sobie pamięć w moim laptopie. Włożone były 2 kości firmy Nanyna po 2GB. Kupiłem nowe pamięci Patriot PSD34G133381S PC-10600 1333 Mhz CL9 SoDimm  2x4GB. Ale po włożeniu do komputera pojawiał się bluescreen post-158307-0-86600000-1426870659_thumb.. Przeszukałem chyba cały internet i nie mogę znaleźć rozwiązania.

 

Udało mi się włączyć komputer po wpisaniu w msconfig - Rozruch - Opcje zaawansowane - Maksymalna pamięć 3072 (jak więcej wpiszę to jest bluescreen). System widzi zainstalowaną pamięć 8 GB, ale dostępna 2,93 GB. post-158307-0-96919300-1426870643_thumb. Nie mam już pomysłów jak to zrobić żeby działało. System zaktualizowany, Próbowałem wrzucić starszą wersję biosu i dalej to samo, na najnowszej też to samo. BIOS wykrywa pamięć post-158307-0-84424600-1426870653_thumb. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. W załączeniu również screeny z CPU-Z (zakładka Mainboard i Memory.

post-158307-0-47928300-1426870647_thumb.

post-158307-0-59204900-1426870942_thumb.

Witaj, 

 

Bardzo znany “BSOD” w Windowsie 8.1 łączący się z pracą pamięci. Wyciągnij jedną kość 4GB i przetestuj na drugiej. To samo zrób z drugą kością. (pamiętaj, żeby podłączona pamięć była w DIMM A na płycie głównej).

 

Możliwe, że jedna z kości jest wadliwa i to jest powodem “BSODs”. Polecam jeszcze diagnostykę pamięci (na-przykład aplikacja MemTest).  

Dzięki za odpowiedź. Po włożeniu kości pojedyńczo komputer nie chce się włączyć. Za pierwszym razem pojawił się taki ekran:post-158307-0-72715800-1427127654_thumb. a jak wyłączyłem i włączyłem komputer to za drugim razem bluescreen post-158307-0-88780200-1427127681_thumb.

 

To że pamięci są uszkodzone raczej wykluczam, bo są to drugie nowe pamięci, pierwsze miałem firmy GoodRam. Zresztą puściłem narzędzie diagnostyczne pamięci systemu windows i przeszły 2 cykle i nie wykryto problemów. Czy gdzieś w windowsie można zarządzać pamięcią RAM? Czy w jakiś sposób zarejestrować przy czym system się wywala na starcie? Próbowałem włączyć aby tworzył się zrzut pamięci do katalogu C:\Windows\Minidump ale ten katalog jest pusty.

Czy komputer działa prawidłowo, gdy zamontowane są stare kości pamięci?

Jest możliwość przetestować nowe kości na innym komputerze? 

 

Ciekawe dlaczego pokazuję CL7 w zrzucie ekranu CPU-Z, jak w nazwie jest  Patriot PSD34G133381S PC-10600 1333 Mhz CL9.

Tak komputer działa prawidłowo jak są inne pamięci, wcześniej miałem oryginalne Nanya (które były od nowości) ale już ich nie mam. Chociaż kości 4gb tylko próbowałem GoodRamy które miałem wcześniej i taki sam efekt jak na UP, chociaż wtedy nie odkryłem tego jak ustawie maksymalną pamięć to się włączy system.

Mam jeszcze kość hynix 2gb 2x8 PC3-10600S-9-10-F2.

Nie mam pojęcia dlaczego tak pokazuje. Próbowałem jeszcze odpalić na tych pamięciach Ubuntu, ale wyłączył się komputer przy starcie.

Może płyta główna nie jest w stanie obsłużyć większej pamięci jak 2gb? Nie mogłem nigdzie znaleźć spec płyty głównej.

Płyta na pewno obsłuży taką pamięć RAM.

 

sxysk0.png

 

 

Jaki dokładnie masz procesor? Może tutaj jest ukryta odpowiedź. 

Procesor Intel Core i5 M460 i z tego co wyczytałem na stronieIntel`a

Czy w trybie awaryjnym też wywali BSOD? Jest możliwe, że pamięci nie są kompatybilne z chipsetem płyty głównej. MemTest aplikacja potrafi bardzo dobrze przetestować pamięc RAM.

Tak w trybie awaryjnym i każdym innym trybie wywala BSOD.

Próbowałem już GoodRamy i teraz mam Patrioty. W tym tygodniu postaram się postawić nowy system dla testu, czy na nowym systemie pamięci zadziałają prawidłowo.

Dziś na noc puszcze memtest’a, tylko która wersja?

Ja podejrzewam wadliwe pamieci ram lub sloty na RAM. Jeśli są wadliwe ram to napisz do sklepu aby ci wymienili, jeśli są to nowe kości. Ja tak mialem. sprawdzili je i bez żadnych dodatkowych kosztów, wymienili. Przy testowaniu ramu mem testem albo Wyjmij jedna i testuj albo odpal tak z 2 do 3 programów z testowaniem 2048 mb - 2gb

Polecam testowanie po jednej kości bo będziesz wiedzial odrazu która to ram jest wadliwa . Jeśli nic nie wyjdzie to napisz nam o tym

Tak jak pisałem wcześniej, są to już moje 2gie pamięci, i wątpię aby były wadliwe - ale ok sprawdzę dziś przez noc jedną kość, a jutro w dzień 2gą kość po około 8 godziny - wystarczy tyle?

Tak wystarczy. jeżeli coś znajdzie napisz nam o tym. ja też myślalem, że są moje poprzednie nowe ramy są 100% nie wadliwe a tu jednak!

No niestety, memtest86 się nie udał, ani na jednej kości, ani na drugiej. Za pierwszym razem pojawił się ekran jak na zdjęciu 11840910c97b080fm.jpg  i zawisł komputer. Przy 2giej pamięci komputer się wyłączył.

 

Sprawdziłem w manualu i na 100% laptop powinien obsłużyć 8 GB pamięci - 4d6ac31a745a5684m.jpg

 

W temacie na zagranicznym forum gość napisał że Vostro 3550 obsłużył mi 8 GB RAMu firmy Crucial (4GB DDR3 - 1333 (PC3 10600) SODIMM 1.35V 204 PIN) w związku z tym chyba spróbuję wymienić te pamięci na takie jak ten gość napisał, bo już nie mam innych pomysłów.

Prawdopodobnie to będzie jedynym rozwiązaniem. Wygląda na to, że kości RAM nie chcą współpracować z płytą główną.

Przykro mi, że nam się nie udało rozwiązać problemu  :?

Dzięki bardzo za pomoc. Nie wiedziałem że moja płyta główna jest tak wybredna na pamięci. Dam znać jak będę miał Nowe czy działają.

Włożyłem pamięci firmy Hynix i teraz komputer normalnie widzi 8 GB pamięci :slight_smile: