Dell z Windows 10 przestał prawidłowo rozpoznawać Pendriv'y i telefon

Sprawa dotyczy komputera Dell Optiplex 980 i Windows 10 Pro 64-bit. Na przednim panelu USB była podpięta klawiatura i myszka na przednim odbiorniku usb i urządzenie wielofunkcyjne Lexmark X1195 (głównie do skanowania). Do niedawna działało na USB wszystko. Przedwczoraj nagle przestała reagować klawiatura z myszką. Po przepięciu jej do tylnego panelu zaczęło działać. Wczoraj trzeba było skorzystać z Lexmarka i też zawiodło na przednim panelu. Podpięcie do tylnego panelu również pomogło. Jednak od wczoraj jak próbuję podpiąć pendrive czy telefon z Androidem to nie rozpoznaje ich ani na przednim panelu usb ani na tylnym. W menadżerze urządzeń pokazuje: żądanie deskryptora urządzenia nie powiodło się

Próbowałem narzędzia do rozwiązywania problemów podczas podłączonego urządzenia.
Odinstalowywałem sterowniki USB z menedżera urządzeń (przynajmniej część, bo myszka i klawiatura na USB)
Wyłączałem tryb szybkiego uruchamiania
Zaktualizowałem BIOS do najnowszej wersji

Żadna z tych powyższych rzeczy nie pomogła.
Jakieś sugestie?

Przywrócenie z punktu przywracania lub reset ustawień fabrycznych Windows 10. Z tymże do opcji tej i tej musisz wyłączyć ochronę i zaporę w AV firm trzecich, bo one coś ostatnio upierdliwie blokują przywracania systemu.

Przywracanie niestety było całkowicie wyłączone do wczoraj. Tu nie ma antywirusa. Programy muszą zostać.

Ustawienia fabryczne z zachowaniem plików zrób. A z resztą instalki do programów masz, jak mniemam.

Ze względu na pewne ważne dane chcę uniknąć takich zawirowań.

A dane nie idzie skopiować na partycję niesystemową i przywrócić samą systemową do fabrycznych?

A jak dyski są w RAID-zie?

Masz sterowniki RAID już zainstalowane? Zostaną. Chodzi o przywrócenie tylko domyślnej konfiguracji systemu. A do tego używasz reset ustawień fabrycznych. To jest tak jak odzyskiwanie z partycji recovery. Ale jak napisałem przerzuć dane na partycję niesystemową + uzbrój się w instalatory programów i przywróć partycję na której zainstalowany jest windows (wykluczając pozostałe dyski/partycje) i w nim usuń wszystko + szybsze usuwanie jeżeli nie pozbywasz się komputera.