Dell zrywanie połączenia wifi na 3-5 sekund

Witam. Posiadam Dell Inspiron 14 5401, mam problem, od początku, zakupu, tego laptopa. Problem polega na tym, że podczas normalnej pracy, laptop potrafi zerwać połączenie wifi , na 3 - 5 sekund i ponownie jest wszystko ok. Dzieje się tak, losowo, czasami co 1 godz, a czasami przez cały dzień, nie zerwie ani razu. Co ciekawe, w chwili zerwania, inne urządzenia podłączone do sieci, też tracą połączenie, dokładnie w tym samym czasie i na 3 - 5 sekund. Posiadam router Tp-Link z wifi 6 i w nim nie ma przerwań w dostępnie do internetu, Szukałem już informacji o takim problemie i znalazłem 2 porady: w opcjach zasilania przestawiłem opcje na zasilanie z baterii i w biosie wyłączyłem Bluetooth bo ta karta sieciowa ma zintegrowaną kartę Bluetooth ale niestety , to nie pomogło. Nie wiem co jeszcze zrobić, więc jak ktoś ma ten model laptopa i takie problemy, albo jest znawcą co do ustawień , to proszę o pomoc

To chyba sam sobie wyjaśniłeś.
Skoro inne urządzenia też tracą połączenie, to przecież nie wina lapka tylko routera - ewentualnie jakieś mocne zakłócenie wpływa na zrywanie połączenia.
To zerwanie polega na utracie całkowitym samego sygnału (wówczas karta się rozłącza), czy tylko dostępu do internetu (żółty wykrzyknik)?

Dziękuję za odpowiedz. Co do zrywania, to nie ma żadnych żółtych wykrzykników. Raczej jest to, utrata całkowita samego sygnału na dosłownie, 3 -5 sekund. Ale, może zacznę od tego co było wcześniej. Przed zakupem, tego Della, miałem Toshibe i inny stary router 2.4 GHz, internet z tv kablowej i wszystko było ok. Jak był, problem, to tylko z winy dostawcy internetu, jak go nie było to na routerze zapalała się pomarańczowa dioda i to była oznaka braku internetu. Przyszedł czas na zmiany i zakup Della. I od samej konfiguracji systemu, pierwszego uruchomienia już pojawiały się te zerwania, router stary i nie zapalała się pomarańczowa dioda. Po kilku dniach, też uznałem , że to wina routera, że stary, że może nie kompatybilny, bo router ma 2.4 GHz a laptop 5 GHz, i jest w nim Wifi 6. Więc decyzja, zakup nowego routera TP-link z Wifi 6. Podłączenie i konfiguracja, a tu po 10 min, zerwania dokładnie takie same jak na starym routerze i też bez świecenia pomarańczowej diody na nowym routerze. I od tego momentu zacząłem szukać informacji, z tym problemem. Jak pisałem wcześniej, wyłączyłem BT i zmieniłem ustawienia zasilania, z optymalnej na zasilanie z ładowarki, bo Della ma non stop pod ładowarką. Naprawdę, te zerwania są bardzo dziwne, 3 - 5 sekund, YT potrafi się zaciąć, a są dni, że laptpop chodzi 16 godz i nie ma żadnego zerwania. Co do umieszczenia routera, znajduję pod TV, ale nie wiem czy TV jest przyczyną, bo stary router był w tym samym miejscu i były te same problemy. Podsumowując, zrywanie zaczęło się w momencie uruchomienia nowego Della, w mojej sieci domowej i nie ważne czy na starym, czy
na nowym routerze. Dlatego napisałem tego posta, bo zerwania to bardzo dziwne i niezrozumiałe

Sytuacja faktycznie dziwna.
Ważne jest to, czy faktycznie przerwanie jest tylko samego internetu, czy połączenia.
Z tego co opisujesz - wychodzi na to, że tracisz jedynie tylko internet a samo połączenie nie jest zrywane.
Trudno zdefiniować przyczynę.
Trochę dziwna ta sytuacja z nowym lapkiem, że zaczęło się to dziać po wymianie “odbiornika” a tym bardziej, że cała sieć domowa wówczas też klęka na te kilka sekund.
Do szybkiego sprawdzenia pozostaje tylko sprawdzić umieszczając router jednak z dala od TV, sprawdzenie na kilku kanałach WiFi
https://www.pcworld.pl/porada/Jak-zmienic-kanal-w-routerze-aby-otrzymac-jak-najszybsze-Wi-Fi,413565.html
Sprawdzenie na jaki czas połączenie otrzymuje dzierżawę.
Czasami takie kilku sekundowe przerwy są jak dostawca zmienia automatycznie o określonych porach IP.
Ale to raczej nie jest ta sytuacja.
No nic, pozostaje poczekać na kogoś, kto temat sieci bardzo dobrze zna i może z twojego opisu coś sensownego wywnioskuje.
Wygląda na to, jakby faktycznie lapek miał wpływ na całą sieć, jednak jest to zastanawiające.
Nie bardzo zrozumiałem tę zmianę
“zmieniłem ustawienia zasilania, z optymalnej na zasilanie z ładowarki”.
Gdzie to zmieniłeś?
W opcjach zasilania lapka ustaw plan na wysoką wydajność i w ustawieniu karty w tym planie daj na maksymalną wydajność na baterii i na zasilaniu.
Jednak problem występuje jak opisujesz niezależnie od ustawień.
Więc jedynie jak pisałem, ktoś znający dobrze temat, może coś jedynie pomóc.
Nie korzystasz w czasie tych przerw z jakichś urządzeń bezprzewodowych, pady od konsoli, mysz, klawiatura, telefon z aktywnym bluetoothem i tym podobne…
W grę wchodzi jeszcze po prostu wyłączenie lapka i sprawdzenie, czy sieć też będzie “klękać”, ale to pewnie problem z uwagi na nieokreślony czas, kiedy to ma miejsce.
Sprawdź jeszcze w dzienniku (podglądzie) zdarzeń, może będzie jakiś ślad w czasie, kiedy zdarzy się taka przerwa.
Skoro tak działo się już na starym routerze, to tym bardziej sprawa zagadkowa.
Jeśli działo się tak na starym routerze i tak samo jest na nowym z chwilą podlączenia nowego lapka do sieci, to wygląda jednak na jakąś dziwną jego usterkę.

Tam zdaje się jest karta intela, one miały problemy po którejś aktualizacji ze zrywaniem i intel to poprawiał nie tak dawno. Sugeruję najnowszy BIOS ostatni to chyba 1.5.3 z końca grudnia zeszłego roku, i sterowniki do karty WIFI, ale pobierz ze strony intela, a nie Della.

Szkoda, że router TPLinka, w Mikrotiku by się podejrzało logi co się wyprawia. Chyba, że jakiś wypasiony TP link i ma jakieś funkcje monitorowania.

No właśnie, bardzo dziwna sytuacja. Co do jakichkolwiek ustawień, czy to lapka , czy routera, sieć powinna działać poprawnie, tak jak to było na starym routerze i starym lapku. Dzięki za odpowiedz, z mojej strony pomyślę jeszcze, o zmianie miejsca routera, z pod tego TV, ale nie wiem czy to pomoże. Ale dobry pomysł z wyłączeniem lapka i obserwacja innych urządzeń i ich połączenie z siecią. Na pewno to sprawdzę.

Karta sieciowa w moim Dellu to Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Wireless Adapter, nie wiem czy to Intela, ale sterowniki są aktualne, bo miesiąc temu aktualizowałem, przez Dell Update, co co biosu muszę sprawdzić i ewentualnie uaktualnić. Dzięki za odpowiedz, a co do routera, to mam TP-Link Archer AX 10, Wifi 6 Router, AX 1500 Next-Gen

Z tego co widzę logi trzyma w system/system log. Nie wiem czy jest info o tym, że zerwało z netem, ale może i tak. Nie zaszkodzi sprawdzić co tam wyświetla.

Z moich obserwacji routerów Tp-Linka wynika, że lubią nerwowo reagować opisywanymi objawami przy funkcji WMM. Zależnie od zaobserwowanych skutków warto zmienić na próbę jej ustawienie na zasadzie przeciwstawnej do aktualnego stanu. Przy okazji możesz się natknąć na opcje Short GI. Tą możesz wyłączyć, dotąd nie spotkałem się z problemami po dezaktywacji.
Eksperymentalnie spróbowałbym opcji związanej z podtrzymaniem sesji z klientem - Beacon Interval. Sugerowałbym zmianę wartości na inną.

Tyle, że kolega pisze, że ta sytuacja zaczęła się od kiedy kupił nowego lapka…więc, chyba jeśli już - to jednak ze strony lapka karta “głupieje” i na dodatek wprowadza jakieś zakłócenie do routera, które wpływa na klękanie całej sieci (taka sama sytuacja na starym routerze).
Chyba, że jednak kolega źle ocenił sytuację i faktycznie to wina routera.
Zakłócanie całej sieci poprzez jeden w niej odbiornik…jakaś ciekawa sprawa.

A więc, jedna z Waszych porad wykonana. Przetestowałem inne moje urządzenia, podłączone do mojej sieci, ale z wykluczeniem nowego Della. Laptop wyłączony, a córka siedzi w szkole on-line, na swoim lapku. Ma też podłączony smartfon do sieci. I tu niespodzianka, zero zerwań, w lapku i smartfonie. I wg mnie, to tylko i wyłącznie wina Della. Na logikę, biorąc, przemyślałem co takiego jest w tym nowym Dellu, a czego nie ma w innych urządzeniach ? I mi zaświtało, pasmo 5 GHz ! Wchodzę w router przez przeglądarkę, a tam zaznaczone 2 pasma , 2,4 GHz i 5GHz. Pomyślałem, że może laptop, w tych 3 - 5 sekundowych zerwań, przełącza się z jednego pasma na drugie. Wyłączyłem 5 GHz i teraz chodzi tylko na 2,4 GHz. Minęła 1 godz i narazie jest ok. Ale potestuję tak, kilka dni i odpisze czy pomogło.

Co ciekawe, jak klikałem on/off pasma występowało właśnie takie 3-5 sek zerwanie , jakby resetowanie do nowych ustawień. Na początek wyłączyłem 2.4 GHz i zostawiłem 5GHz a tu córka przychodzi i mówi że nie ma internetu. Więc uruchomiłem 2.4 GHz a wyłączyłem 5 GHz. Lapek córki chodzi na 2.4 GHz a mój Dell na 2 pasmach 2.4 GHz i 5 GHz. Może to była przyczyna tych zerwań, podczas przełączania się z pasma na pasmo. Jak pisałem wcześniej, potestuję tylko na 2.4 GHz i odpiszę czy pomogło.

Pozostaje pytanie, czy stary router też pracował na dwóch pasmach.
Bo jeśli tylko na jednym…to chyba nie to, chociaż jest to jakiś trop.

“Nie bardzo zrozumiałem tę zmianę
“zmieniłem ustawienia zasilania, z optymalnej na zasilanie z ładowarki”.
Gdzie to zmieniłeś?”
Znalazłem gdzie to zmieniłem, w aplikacji Dell Power Manager, - Informację o akumulatorze, - ustawienia, - głównie z zasilaczem

No minęły 2 dni testów z wyłączonym pasmem 5GHz i powiem że jestem w szoku, Dell nie zerwał ani razu w tym czasie, jest mega stabilny i nie ma już zerwań na 3-5 sek. Inne urządzenia podłączone do sieci , też ok , bez zerwań. Myślę, że to właśnie, to była przyczyna zerwań. Bardzo dziękuję, Wam Wszystkim za udział w dyskusji, uważam, temat za zamknięty, problem rozwiązany, a dla użytkowników tego modelu, z takimi problemami, polecam w opcjach routera, wyłączyć pasmo 5 GHz. Dziękuję i pozdrawiam forumowiczów.

Czyli stary router też pracował na 5 GHz?
Tak by wynikało, albo coś namieszałeś skoro pisałeś, że stary pracował na 2.4 GHz.

Nie, stary router chodził tylko na 2,4 GHz, ale Dell, i jego karta sieciowa, usiłowała szukać sieci na 5 GHz . I w momencie szukania, między 2.4 GHz a 5 GHz, zrywał na 3-5 sek I to szukanie, sieci, powodowało zerwania na 3-5 sek. Dla mnie , wszystko jasne, nie ważne , czy router nadaje w 2.4 GHz czy w 5 GHz, to Dell zrywa, bo non stop, przełącza się z 2.4 GHz na 5 GHz. Teraz 5 GHz wyłączone, i problem załatwiony.

Nie chcę się czepiać, ale przecież na starym routerze nie było 5 GHz a tobie niby pomogło wyłączenie tej częstotliowści na nowym.
Dla mnie nie wszystko jasne…
Dobra nie ważne. Najważniejsze, że masz spokój.

Jedynie sieć 5GHz pozwala osiągnąć duże prędkości transmisji po 200-300Mbit lub więcej. Wystarczy zapisać w laptopie jedną z nich i najlepiej używać innych SSID dla odróżnienia do której z sieci się łączymy i będzie okej. Ewentualnie możesz spróbować zmienić w ustawieniach karty agresywność mobilności.
Wyłączanie sieci 5GHz, która jest istotna zaletą względem starych routerów jest jak dla mnie błędem. Osobiście z 5GHz korzystam nawet na telefonie.

Zgadza się, stary router miał tylko 2.4 GHz, ale naprawdę pomogło, bladego pojęcia nie mam, że teraz wszystko jest ok.

Próbowałeś uaktualnić sterowniki ze strony Dell i BIOS?
Powinno być wszystko najnowsze.