[Delphi] Czyszczenie okna programu

Witam!

Mam mały problem, właściwie kosmetyczny, ale nie daje mi on spokoju. Mianowicie napisałam już program, ale chciałabym aby istniała możliwość czyszczenia okna programu.

Może to zobrazuję, przypuśćmy, że mamy kalkulator(normalny, taki “niekomputerowy”), wykonując kolejne obliczenia, do swych wyników dodaje on poprzedni wyświetlony. Chciałabym zrobić w swoim programie przycisk/funkcję dodatkową hmm coś na wzór przycisku CE w kalkulatorze. Podejrzewam, że błędnie wpisuję w google to czego szukam, więc ogromnie proszę o pomoc.

Pozdrawiam,

A masz ten program okienkowy czy w konsoli? bo jeśli okienkowy i umiesz napisać kalkulator to chyba żaden problem wyczyścić pole z wynikiem :slight_smile: przybliż problem bo nie rozumiem do końca co masz na myśli…

Powyżej dałam przykład z kalkulatorem, aby lepiej go zobrazować :). Pisałam program dotyczący liczby doskonałej, ale problem mniej więcej jest taki sam.

Mam okienkowy program i próbuję znaleźć właśnie funkcję czyszczenia okien programu, ot mała rzecz, a dołuje.

A co rozumiesz przez czyszczenie okna programu? chcesz usunąć wszystkie komponenty z formy czy jak?

Np. Mamy taki programik. W pierwszym oknie(polu ? ) wpisujemy dowolną liczbę, w drugim wyskakuje nam pożądany wynik po kliknięciu przycisku oblicz. Gdy klikniemy przycisk wyczyść chciałabym, aby wszystkie okna(pola ? ) się wyczyściły(by te były z powrotem puste). I tu właśnie mam problem, bo nie wiem jaką funkcję muszę zastosować.

asdww.png

Nie posługuję się jeszcze językiem programistycznym, gdyż za krótko w tym siedzę, ale mam nadzieję, że teraz wszystko jest zrozumiałe tzw. wiadomo o co mi chodziło :).

Tą samą komendą jaką wpisujesz wynik do drugie pole tekstowe :slight_smile: tylko przypisujesz pusty ciąg znaków:

Edit1.Text := '';

Edit2.Text := '';

Gdzie Edit1, Edit2 to nazwy tych pól tekstowych.

Nie pamietam dokladnie z glowy ale mniej wiecej to jest tak:

Edit1.text := “”;

Edit1 zamieniasz na te twoje

No też fakt, najlepsze są najprostsze sposoby, a człowiek utrudnia sobie życie, heh… . Bardzo dziękuję za pomoc.

Dodam jeszcze inne rozwiązanie problemu, o którym napisała alex90

W Delphi istnieje funkcja, a dokładniej metoda obiektu TEdit, która kasuje zawartość pola edycji:

Edit1.Clear;

Co prawda to tylko trochę mniej pisania, ale jednak :slight_smile: