DES nie będzie działał, kiedy mam podkręcony CPU?

Witam,

Czy DES* nie będzie działał, kiedy mam podkręcony CPU?

Myślę, że nie będzie, bo każdym starcie systemu ukazuje się ku moim oczom taki o to komunikat:

1e68e002f3042075m.jpg

Moja płyta główna: GigaByte GA-EP35C-DS3R.

Procesor podkręciłem do 3Ghz, a mam E2160.

*DES to: Dynamic Energy Saver.

Mam dokładnie tą samą płytę i patrząc się w instrukcję do niej zauważyłem, że wyraźnie zaznaczono, iż przy włączonej funkcji DES, nie należy dokonywać prób podkręcania (Strona 73). Tak, więc dwóch rzeczy razem zapewne nie będziesz miał.

A z technicznego punktu widzenia:

Myślę, że ma to związek z nieznanymi tablicami napięć VTT oraz ustawiania napięcia GTL dla podkręcanego procka.

A w jakich okolicznościach załącza się funkcja DES?

BTW.

Jak włączę stan uśpienia komputera(wtedy wszystko wyłącza się), to czy prąd nadal idzie?

Des mnie wiele nie obchodzi, więc nie powiem o nim za dużo. Jak przeczytałem na stronie Gigabyte jest to: “Połączenie unikalnej konstrukcji płyty ze specjalnym oprogramowaniem”. Zatem włącza się wraz z programem, a na jakiej zasadzie załącza fazy (jaki algorytm) tego nie wiem.

Co do stanu uśpienia, to jest to stan S3 (STR), czyli wszystko zostaje w ramie, reszta się wyłącza. No, ale RAM sam z siebie nic nie przechowa. Musi być podtrzymywane napięcie. Na pewno idzie go mniej niż w S1.

A tak, swoją drogą. Mam pytanie. Czy i ile razy resetuje się Tobie komp, po poważnych zmianach w Biosie (w końcu to chipset P35 i bez restartów się nie da)? Po drugie, czy próbowałeś już nowego Biosu o numerze F3beta? Jak z jego stabilnością?

Komputer mam od tygodnia, o/c robiłem dzisiaj i bez aktualizacji biosa, także bez restartów.

Wiedziałem co dokładnie mam zmienić i bez testów poszło tak jak myślałem :slight_smile:

PS.

A czy jest dostępny lista zmian wprowadzonych przez te nowe wersie biosów?