DHCP w dwóch połączonych sieciach - komputery łączą się z internetem nie ze swojego łącza

Witam!

Mam dwie sieci z oddzielnymi łączami internetowymi tak jak na poniższej grafice:

https://lh4.googleusercontent.com/-dSt6axmH-Rk/U9icM4cW_iI/AAAAAAABQf8/Q64yfk6Ij8E/w979-h510-no/sie%25C4%2587.jpg

Wszystko do tej pory działało bez zarzutu ale zaszła potrzeba włączenia DHCP w obydwu sieciach i tu zaczyna się problem bo co prawda nadal wszystko działa ale urządzenia łącza się z internetem za pomocą nie swojego łącza.

Łącza są ze stałym IP i gdy urządzenia dostaną adres nie ze swojej sieci przestają być widoczne z zewnątrz.

Wie ktoś jak to połączyć, żeby w obydwu sieciach działało DHCP ale żeby urządzenia korzystały ze swojego łącza internetowego?

Rozwiązaniem będzie zmiana 3 segmentu IP podsieci czyli zmiana IP 192.168.1.100 na np. 192.168.2.100.

Wtedy komputery podłączone do danej podsieci będą dostawały IP według szablonu 192.168.2.x

W ten sposób powstaną 2 oddzielne podsieci o innych adresach IP.

Rozumiem, że te routery to jakieś zwykłe urządzenia typu SoHo, tak? Domyślam się, że połączone są switchem. Jeśli tak, podłącz routery portami LAN do WAN i jak pisał kolega wyżej, stwórz nową podsieć. Na routerach ustaw trasy statyczne do obu sieci i nie powinno być problemu w komunikacji między urządzeniami w różnych podsieciach.

@scripter1

Niestety zmiana adresowania nic nie pomogła.

 

@roobal

Obydwa routery to tp-link wrd1043nd, połączone bezpośrednio kablem.

 

Przy właczonym DHCP adresy cały czas są przydzielane nie ze “swojej” sieci. 

Właściwie jak teraz nad tym pomyślałem to takie zachowanie sieci jest logiczne a powyższy pomysł nie miał prawa nic tu zdziałać.

Rozumiem że problem jest tylko z komputerami/urządzeniami łączącymi się przewodowo (bezprzewodowe i tak sam określasz z którym routerem mają się łączyć).

 

Łącząc routery kablem (rozumiem że w obu jest on wpięty w port LAN) sprawiasz że stają się one względem siebie równo ważne i całość tworzy jedną jednolitą sieć, to od którego routera komputer dostanie IP jest niezależne od tego gdzie będzie on wpięty i w zasadzie losowe.

Rozdzielenie routerów byłoby rozwiązaniem ale zakładam że z jakiegoś powodu jest to potrzebne (np. udostępnianie plików między komputerami z obu podsieci, drukarki sieciowe itp).

 

Problem by się rozwiązało gdyby w urządzeniach połączenie skonfigurować tak żeby o IP zwracały się do bramy pod określonym IP ale nie jestem pewny czy takie połowiczne ustawienie przejdzie.

 

Mógłbyś jeszcze podejść do sprawy inaczej, mógłbyś w routerach ustawić rezerwację IP dla konkretnych MAC ale musiałbyś znać adresy MAC wszystkich urządzeń które będą łączone przewodowo.

A najlepiej by było zrobić to też dla tych łączących się bezprzewodowo bo w przeciwnym wypadku musiałbyś pozostawić jakąś ilość IP niezarezerwowanych i znów mogłyby się pojawiać takie anomalia w przypadku gdy router z niewłaściwej sieci mając wolny IP by odpowiedział szybciej niż ten właściwy i by go przyznał komputerowi który ma zarezerwowany IP w drugim routerze.

Jesli wszystkie IP z puli przyznawanych adresów będą zarezerwowane dla właściwych urządzeń to nie ma szans na błędne przyznanie IP.

Także przy tym sposobie i tak potrzebujesz na samym początku znać wszystkie adresy MAC aby to poprawnie skonfigurować.

 

Może napisz nam coś więcej o tej sieci to może coś się uda wymyślić.

  1. Czy jest konieczne żeby routery/podsieci były połączone?

  2. Dlaczego komputery mają być widoczne z zewnątrz poprzez konkretny router?

  3. Z czym te routery łączą się od strony złącza WAN? Jest to twój router/routery czy to już router/routery dostawcy neta (jednego dostawcy czy 2 różnych)?

  4. Jak te routery maja przyznawane IP? Przez DHCP czy mają statycznie nadane dla ich adresu MAC (w sensie czy podłączone tam inne urządzenie/komputer otrzyma IP i dostęp do sieci czy nie)?

Dopiero teraz odpisuję ze względu na wakacje.

 

A więc tak:

  1. Tak

  2. W każdej z sieci działa serwer i przy transferze większej ilości danych dobrze by było gdyby obciążał “swoje” łącze

  3. Jeden dostawca internetu ale dwa oddzielne łącza ze stałym, zewnętrzym IP. Routery są moją własnością.

  4. Adres IP jest przydzielany statycznie na podstawie MAC

 

Generalnie prawie wszystko działa. W jednej sieci jest włączone DHCP i rezerwacja adresów a w drugiej statyczne adresowanie.

Problem zaczyna się gdy trzeba szybko podłączyć nowe urządzenie a nie ma nikogo kto by skonfigurował połaczenie…

Hmm, liczyłem na to że odpowiedź na pytanie 1 będzie bardziej rozbudowana co rzuciłoby więcej światła na funkcjonowanie twojej sieci.

Np. czy komputery z tych podsieci nie mogą się ze sobą kontaktować przez sieć zewnętrzną?

 

Nie jestem tak biegły w kwestii sieci ale wydaje mi się że umieszczenie switcha między routerami a ich wejściami WAN może rozwiązać problem.

Do switcha na jego wyjściu podłączasz zarówno kable od routerów (od złącza WAN) jak i od ich ISP, skoro router nie korzystają z DHCP tylko są w nich na stałe wprowadzone ich IP które daje dostawca to nie powinny się łączyć z niewłaściwą siecią tylko z właściwym sobie łączem.

Można by wtedy w drugim routerze włączyć DHCP trudno mi jednak przewidzieć implikacje takiego rozwiązania w kwestii wzajemnej widzialności komputerów w tych podsieciach i ogólny wpływ tego na działanie sieci bo nigdy nic takiego nie robiłem

 

Problem jest w tym że fizyczne połączenie ze sobą wyjść routerów (zarówno kablem jak i switchem) tworzy z tych podsieci jednolity twór i jest otwartą drogą dla wszystkich pakietów z zapytaniami DHCP włącznie.

Jakby dało się połączyć routery poprzez urządzenie które by odfiltrowywało zapytania DHCP to by rozwiązało twój problem ale nie wydaje mi się aby było takie urządzenie gotowe z taką funkcją.

Jeśli to jakaś sieć firmowa, podłącz wszystko pod przełącznik zarządzalny lub dokup router. Jakbyś spiął sieci w vlany, mógłbyś bez problemu korzystać z tych dwóch routerów.

EDIT:

Teraz tak myślę, że chyba niepotrzebnie kombinujemy. Ustaw wszystkie urzadzenia w jednej podsieci. Oba routery niech maja ten sam adres IP, włącz dhcp tylko na jednym routerze. Sprawi to, że dhcp poda adres bramy, a że oba routery będą miały identyczne ip, pakiety będą raz wysyłane do R1 a raz do R2 i da Ci to prosty load balancing.

Jeśli pakiety miałyby iść przez konkretny router, to na hostach mozesz ustawić statyczny arp.