Diagnostyka baterii w laptopie Toshiba

Witam,

 

Czy możecie polecić mi jakiś program do diagnostyki baterii w laptopie Toshiba. Podejrzewam, że to ona powoduje restarty kompa, ma też wahania wskazywania pojemności. 

 

Działanie na laptopie bez baterii będzie trudne, gdyż kabel dość luźno siedzi w gniazdku i każdy większy ruch powoduje ‘odcinkę’ prądu.

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Ile czasu laptop działa na pełnej baterii?

Na naładowanej 1-1,5h. Generalnie często zdarza się, że bateria się nie ładuje mimo podłączenia, bądź jej naładowanie spada mimo podłączenia kabla. Czasami ładuje się jedynie do 30%. Czasami nie ładuje się wcale  spada do zera, następuje restart komputera.

Programu do tego to nie znam ale w niektórych biosach w laptopach jest opcja kalibracji baterii, sprawdź czy twój bios ma taką opcję.

Jeśli jest w biosie opcja kalibracji to naładuj baterię do pełna a potem uruchom kalibrację i zostaw lapka, bios będzie ją rozładowywał powoli do minimalnego poziomu dopuszczalnego dla niej żeby sprawdzić jej faktyczną pojemność po czym się wyłączy (może to potrwać parę godzin w zależności od jej pojemności).

Natomiast diagnoza uważam że jest raczej nietrafiona, jeśliby problemem były zaniki prądu (z baterii i/lub zasilacza) to laptop by się wyłączał całkowicie a nie restartował.

Przyczyny restartów szukałbym raczej w systemie (błędy w plikach systemowych; niestabilne sterowniki; wirusy itp.) lub ewentualnie jeśli problem jest w sprzęcie to raczej w samym laptopie np. w sekcji zasilania niż w baterii/zasilaczu.

Opisane problemy z ładowaniem baterii raczej bym powiązał z wspomniana luźną wtyczką zasilacza niż z samą baterią, jak wtyczka jest tak luźna jak piszesz to łatwo będzie tracić kontakt i ładowanie się przerywa a laptop przechodzi na zasilanie z baterii.

Podobne efekty pojawiają się przy uszkodzonym kablem od zasilacza.

Co do luźnej wtyczki zasilacza to albo masz zasilacz nie od tego modelu (zamiennik lub uniwersalny) i wtyczka niby pasuje ale nie jest ona dokładnie tą która być powinna albo gniazdo zasilania masz już mocno wygniecione od wciskania wtyczki i/lub szarpania kablem.

W przypadku zasilacza uniwersalnego z wymiennymi wtyczkami sprawdź czy nie masz innej która będzie lepiej pasować.

A w przypadku gdy masz zasilacz oryginalny to możesz spróbować delikatnie cienkim śrubokrętem dogiąć we wtyczce blaszkę dociskającą wtyczkę (UWAGA: robisz na własną odpowiedzialność, nie bierz się za to jak nie masz wprawy w takich rzeczach).

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/notebooki/2011/03/sprawdzamy-stan-baterii-w-laptopie.aspx

 

Trafiłem na to, ale nie o to mi chodziło. 

 

 

Dzięki. Sprawdzę. Laptop tak generalnie to się wyłącza, a nie restartuje. Sorry za nieścisłość. Zarówno zasilacz, jak i bateria są oryginalne.