Diagnostyka kontrolera SATA

Witam,

 

mam następujący problem z komputerem: co jakiś czas system drastycznie zwalania, że nie jestem praktycznie nic w stanie zrobić, by po chwili zawiesić się całkowicie. Podczas ponownego uruchamiania komputera, na post screenie bardzo długo szuka dysków twardych i często bardzo długo trwa uruchamianie systemu i dalsza praca na nim jest również nieco uciążliwa.

 

Początkowo obstawiałem dysk twardy, gdyż były bardzo duże wahania czasu dostępu, lecz zmiana dysku nie przyniosła rezultatu. Ten sam dysk na innym komputerze sprawuje się bez zarzutu.

 

Podmieniłem również zasilacz na inny, sądząc że jest on źródłem problemów, lecz poprawy brak. Dla pewności sprawdziłem również pamięć RAM, a także na bieżąco monitoruję temperatury dysków, procesora oraz grafiki.

 

Jak do tej pory żadne z działań nie przyniosło żadnego efektu, a komputer w dalszym ciągu się co jakiś czas zacina. Ze względu na to obstawiam, iż awarii uległ kontroler dysku twardego na płycie głównej, lecz nie wiem jak przeprowadzić jego diagnozę i zwracam się z tym do Was o pomoc.

 

Poniżej konfiguracja komputera:

  • CPU: AMD Phenom II X4 B35, 2900 MHz,
  • Płyta główna: ASRock N68C-S UCC,
  • Grafika: NVIDIA GeForce 7600 GS,
  • RAM: 4 GB DDR3,

oraz podłączone dyski:

  • Seagate Momentus 7200.4 ST9160412AS,
  • Seagate ST500DM002-1BD142 500GB.

Ewentualnie, jeśli nie kontroler dysku, to co jeszcze innego sprawdzić?

 

Daj screena z HDTune z zakładki Health z obu dysków

 

http://hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

HD Tune nie wyświetla żadnych informacji w zakładce health, a dla HD Tune Pro zakończył mi się okres trial. Korzystam natomiast z HD Sentinel, więc może napisz, jakie informacje dokładnie są potrzebne, a ja postaram się je odnaleźć w tym programie.

Zainstaluj sobie CrystalDiskInfo i pokaż zrzut.

lub pobierz wersję portable nie wymagająca instalacji

 

http://storage.dobreprogramy.pl/narzedzia/CrystalDiskInfo6_1_12.zip

CrystalDisk widzi niestety tyko jeden dysk, który mam podłączony pod USB, pozostałych dwóch pod SATA w ogóle nie wykrywa.

Wymień na początek kabelki SATA i podłącz po inne wejście na płycie głównej.

Kabelki wcześniej zmienione, wejścia również.

Chyba dotyczy kontrolera sata płyty głównej. Do gniazda sata można podłączyć nie tylko dyski. Objawy by wskazywały na uszkodzenie kontrolerów sata od płyty głównej. Jak dany dysk chodzi dobrze na innym komputerze i wymiana kabli sygnałowych oraz podłączeń do różnych gniazd też nie pomaga. To jak na razie nic innego mi nie przychodzi do głowy. Ewentualnie sprawdzić z podpiętym tylko1 dyskiem systemowym bez innych dodatkowych dysków, napędów . Dotyczy też dysku nie podpiętego z usb albo innych urządzeń z tego złącza mogące wywoływać anomalie w działaniu komputera. Chyba że już w takiej konfiguracji z podpiętym tylko jednym urządzeniem. Czyli w tym przypadku dyskiem systemowym było sprawdzane działanie i jest tak samo źle. Jeśli komputer podkręcany to wrócić do ustawień domyślnych. A jak jest ustawione sata  w biosie w trybie ide czy sata jako sata. Nie mniej jednak w obu ustawieniach powinno działać. Ale czasem może być różnorakie uszkodzenie i na jednym ustawieniu działać lepiej albo gorzej od drugiego czy tak samo. Jaki zasilacz aktualnie jest w zestawie.

Przypadkiem raz wystartowałem komputer z podpiętym tylko dyskiem systemowym i wyglądało wszystko dobrze, aczkolwiek nie mogę uznać tego za miarodajne, ponieważ często po restarcie przy nieprawidłowej pracy wszystko wraca do normy tak jak w tym przypadku. Na dłuższą metę też nie mam jak tego sprawdzić, ponieważ na dysku systemowym nie mam żadnych narzędzi, z których na codzień korzysta. 

 

SATA ustawione w BIOSie na SATA, a zasilacz… na chwilę obecną nie pamiętam, później sprawdzę i napiszę, aczkolwiek napięcia podaje prawidłowe.

Nie wiem czy masz komputer podkręcany. Ale czasem mogą przez to być różne anomalie w działaniu komputera. A dodatkowo zasilacz z czarnej listy i jeśli by się potwierdziła jego niestabilność może jeszcze pogłębiać problemy. Sprawdzanie napięć zasilacza żeby być pewniejszy należy dokonać we wszystkich stanach np. podczas rozruchu, w idle czyli bez obciążenia i podczas obciążenia. Podgląd smart obu dysków może coś podpowiedzieć nie tylko o stanie samego dysku.

zmień w biosie w kontrolerze sata z AHCI na IDE i pokaż zakładke health w HD Tune

Mimo takiego ustawienia nadal nie miałem żadnej zawartości we wspomnianej zakładce. Niestety nie bardzo mogłem zwlekać dłużej i wymieniłem płytę główną. Po wymianie wszystko wskazuje na to, że już jest OK i mam nadzieję, że tak pozostanie.