Diagnostyka PC - Linux


(flaszer) #1

Witam, poszukuję programow do diagnostyki komputera po naprawie - chodzi mi głownie o sprawdzenie jego stabilności pod linuxem.


(BenderBendingRodriguez) #2

W zasadzie ciężko sprawdzić sprzęt czy działa poza po prostu używaniem go przez chwilkę. Co do procka mógłbyś użyć jakiegoś programu do katowania a pamięć przetestować memtestem. Co do reszty to po prostu lspci czy wszystko jest wykrywane a jeśli tak to poużywać i obserwować z pomocą dmesg czy są jakieś sygnały że coś jest nie tak.

Nie jestem pewien co do programów do katowania CPU ale polecam system rescue cd. Niejeden raz uratiwał mnie z opresji a i ma dedykowane opcje do diagnostyki (przynajmniej tak mi się wydaje niech no tylko przerzucę go sobie na pendriva).

Obejrzyj sobie tą stronkę z linuksem

(wygląda na to że jest w zasadzie dedykowany diagnostyce)

http://www.ultimatebootcd.com/

P.S. Polecam kupić sobie płytkę CD-RW/DVD-RW i wypalać sobie nowe wersje tej dystrybucji na jednej płytce.


(flaszer) #3

Dzięki za podrzucenie UBCD. Sprawdzę co oferuje. Co do testów pamięci i memtest, jest mi to nie potrzebne. Płyta główna jest po wymianie kondensatorów i potrzebuje mocno zmęczyć komputer żeby zobaczyć, czy wszystko OK.


(nintyfan) #4

Jeżeli nie przeprowadziłeś testów firmware, to możesz wykorzystać płytkę instalacyjną(może nawet LiveCD) dystrybucji OpenSUSE. Firmware test jest chyba przystosowany do tamtej dystrybucji, ale wynik można odnieść do innych dystrybucji.


(ra-v) #5

Testy CPU i informacje o sprzęcie - Hardinfo i dmidecode z konsoli jako root

Test pamięci - Memtest

Katowanie i test procka - Mprime


(flaszer) #6

Dzięki, testy nie wykazały zaburzeń :wink:


(Michal Olber) #7

Polecam program Phoronix Test Suite. Tam jest kilka testów, które pozwolą ci sprawdzić stabilność jego. Polecam również ten program:

http://thecamels.org/2010/06/02/nmon/