Diagnoza komputera (blue screeny, lagi podczas grania)

Witam. Od jakiegoś czasu zaczął wyskakiwać BSOD - głównie z powodem memory_management
Zaczęło się to gdy obniżyłem taktowanie procesora i napięcia żeby tak się nie grzał (mam słabo wentylowaną obudowę) a temperatury sięgały czasami do 85 stopni Celsjusza pod dużym obciążeniem. (parametry niżej)

Wyskoczył parę razy bsod, ale udało się i temperatury spadły do ~72 stopni bez widocznej utraty wydajności.
Kilka dni później gdy wchodziłem do gier typu Warzone, lub CS:GO, zaczynał lagować discord, myszka, w Warzone packet loss sięgał 40%, w CS:GO także sięgał 20-30% jeśli grałem np. na 700 fps. Na 144 było ok.
Później miałem totalnie problem żeby się zalogować do systemu gdyż wyskakiwał ów blue screen z podanym wyżej powodem. Resetowałem bios do ustawień defaultowych, czasami to pomagało ale nie na dłuższą metę. W końcu totalnie nie radziłem sobie z blue screenami więc postanowiłem postawić Windowsa na nowo. Podczas instalacji Windowsa bsod potrafił wyskoczyć nawet 15 razy przy kilku próbach. Zainstalowałem. Blue screeny dalej wyskakiwały, więc zacząłem testować kości ramu tj. wsadzałem w 1 slot, potem następną kość w drugi itd. no i tak cały czas aż w końcu mogłem odpalić komputer.
Próbowałem robić tego windowsowego „memtesta” ale kończyło się na tym że gdy test się kończył i resetował pc żeby przedstawić wyniki po zalogowaniu do systemu, to wyskakiwał bsod zanim mogłem się zalogować.
Zdecydowałem że zrobię benchmark, może uda mi się wyciągnać jakieś wnioski. Odpaliłem wczoraj OCCT i wywaliło bsod memory_management po 10 sekundach od tylko odpalenia programu. Dzisiaj wyjąłem kolejną kość i siedzę na dwóch, ale w gierkach dalej problem i bsod pewnie pojawi się za jakiś czas.

Specyfikacja:
CPU: Ryzen 5 5600x z defaultowymi taktowaniami itp. + boxowy cooler
GPU: MSI GeForce GTX 1070 ARMOR 8GB OC GDDR5
MOBO: ASRock B450M Pro4 (z nowym bios)
RAM: 2x4gb GoodRam DDR4 2400mhz CL15, 1x8gb GoodRam DDR4 2400mhz CAS17, 1x4gb G.Skill Value DDR4 2400MHz CL17
(wiem że nie powinno się takich kombinacji robić ale zbytnio się nie znam to zaryzykowałem)
Zasilacz: Thermaltake Smart SE2 500W
Dysk HDD: 1TB Toshiba p300
Dysk SSD: Adata Su800 256gb (na nim system)
OS: Windows 10 64bit

Memtest 86+ ?
Passmark memtest ?

MS ma jakiś prosty test RAM w trybie tekstowym ale lepsze są 2 przebiegi z memtest86/memtest86+.

„Microsoft Memory Diagnostic Test” - zlecić można z pliku mdsched.exe

Sterowniki aktualne?

Na dniach przeprowadzę test memtestem (tym prawidłowym, niewindowsowym)
Tak, sterowniki aktualne

Nie tylko w nim. Skrót jest w Panelu sterowania oraz w menu Start w opcjach Narzędzia administracyjne pod nazwą „Diagnostyka pamięci systemu Windows”
Posiada 3 tryby testów. Podstawowy, Standardowy oraz Rozszerzony. Róznica między nimi polega na przeprowadzeniu dodatkowych testów. Z automatu jest uruchamiany Standardowy z dwoma przejściami ale w kazdym z trybów jest możliwość wyboru od 1- 15.
Co do skuteczności to co do windowsowego krązy wiele fałszywych mitów jak np. ten ze skanuje tylko 4GB ramu. Ale to pewnie tak jak z Defenderem.

Nie jestem przekonany ale czy memtest86+ ma supporty dla ddr4?

Nie wygląda na to

Ale twoje testy lecą w GUI na poziomie Windows 10 czy jednak tekstowy z ładniejszą czcionką niż Courier New.

Dowiedz się czym jest aplikacja uruchamiana w trybie tekstowym a czym w gui.
No i nie uruchamia się na poziomie Windows a przed jego botowaniem.
Tak trudno sprawdzić ten „prosty test”.

Raz odpalałem - ~5 minut to trochę za mało by wymagać wciskać jakieś „F11” by robił dłuższe przebiegi.

Ja nie pisałem o jakości tej aplikacji, podobnie jak o jakości memtest86+ a o tym że to nie aplikacja tekstowa a to ze interfejs, jesli chodzi o grafikę jest tak samo prymitywny jak w memtest86+ to widać.
Nie chce mi się też szukać testów porównawczych. Wystarczą mi teksty na niektórych forach i tabela porównawcza między 86 a 86+

Obstawiam winnego, 3 zupełnie różne typy pamięci w jednym komputerze…

Maksymalna temperatura tego procesora to 95 stopni.
Zrobiłeś co zrobiłeś i przyszły problemy ale temperatury spadły. Warto było?
P.S. Dla nieczytających. To wszystko jest w pierwszym poście.

Czyli pozostaje kupić np dwie kości (2x8gb) ten sam model, tamtych starych się pozbyć i powinno być ok?

Albo przynajmniej wyjąć i potestować stabilność z jednym rodzajem. Pomijając inne czyyniki Twój bigos może sam powodować losowe bsody,.

A przywróciłeś taktowanie i napięcia do poprzednich wartości?

tak

kupiłem 2x8gb DDR4 3200mhz cl16 od GOODRAM
wsadzilem w slot 2 i 4 (wczoraj 1 i 3)
wlaczylem profil xmp 3200mhz 1.35v
jakoś to idzie, dzisiaj ostateczny test w grach, ale wczoraj już na 2666mhz nic nie lagowało oraz system sie odpalał normalnie i nawet już myszka normalnie chodzi

Jak będzie OK, to trafisz do miejskiej legendy pod tytułem „Nie mieszaj RAM, bo BSOD!”. :slight_smile: