Dialog - kabel sieciowy nie pasuje do routera ADSL


(EasyMan) #1

TYTUŁ: W starym routerze mam wtyki jak do DSL a mam kupię ADSL bo mam DIALOG ale wtyki mi nie będą pasować co mam robić?

Otóż chcę sobie zakupić nowy ROUTER czytałem posty i okazuje się, że mam kupić router ADSL lecz szukam znajduje i patrze że różne wtyki ma od mojego aktualnego routera. Zatem mam MODEM połączony z routerem który ma wszystkie te same wtyki jak na tym schemacie poniżej

a ten router muszę kupić bo mam dialog, ale to są różne wejścia nie pasuje mi z modemu do routeru

natomiast ten router jest DSL i jest dwa razy tańszy

Zatem co mam robić, do tego droższego muszę jeszcze jakiś specjalny kabel dokupić, czy to jakoś specjalnie się podłącza wywalając modem bo nie wiem?


(Agatonster) #2

EasyMan ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.


(roobal) #3

To, że masz Dialog nie oznacza, że od razu musisz kupować router z modemem DSL. Napisz jaki masz masz dokładnie modem, bo być może jest to modem z wyjściem ethernet, więc wystarczy Ci zwykły router, ten bez modemu (z drugiego obrazka), jeśli masz modem podłączany tylko pod USB, to potrzebujesz router z pierwszego obrazka.

Masz w ogóle już jakiś router? Jak nie wiesz jaki masz modem i/lub kabel od modemu, to najlepiej zrób zdjęcie modemu oraz kabla i wklej je tutaj.


(EasyMan) #4

Pierwszy obrazek to ROUTER jaki mam (działa ale nie ma funkcji QoS).

Drugi to jest ADSL za 110zł i wejście ma inne niż ten mój DL-524 (mój ma RJ-45 a ten ADSL ma RJ-11)

Trzeci to ten za 60zł ale jest DSL lecz wejście mi pasuje.

Więc nie wiem czy mam kupić ten droższy (Rys.2) i kupić jeszcze kabel, czy ten co wejścia mi pasują (Rys.3), ale jak jest napisane w "Wybór routera ADSL (Neostrada, Netia, Orange FreeDom itp.) " to muszę chyba kupić ten ADSL bo mam Dialog, i się pytam co mam zrobić bo jak kupie ten tańszy i nie będzie działało to pieniądze w błoto, więc pytam się na forum.


(Cedar) #5

Czy Ty znasz różnice między ADSL i DSL? Odpowiem sobie sam - nie znasz i prawie nie wiesz o czym piszesz.

ADSL to jest asymetryczny DSL, czyli taki w którym prędkość pobierania różni się od prędkości wysyłania czyli jest asymetryczna.

Nie istnieją routery ADSL, każdy z nich może działać na łączu ADSL jak i DSL.

ADSL to tylko odmiana DSL.

Oba typy używają takich samych wtyczek i gniazd.

Poczytaj:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Asymmetri … riber_Line

https://pl.wikipedia.org/wiki/Digital_Subscriber_Line

Ten trzeci obrazek przedstawia router bez wbudowanego modemu czyli musisz go używać razem z modemem, który masz od Dialogu.

Router ten nie ma gniazda RJ-11 na zwykły kabel telefoniczny.

Podaj jaki masz obecnie typ modemu, który udostępnił Ci Dialog.

Jeśli jest to zwykły modem na kabel telefoniczny a chcesz używać tylko jednego urządzenia (router i modem w jednej obudowie) to musisz szukać routera z wbudowanym modemem, który działa w trybie Annex B (lub Annex A i B)


(EasyMan) #6

Aha, bo mam MODEM(DialNet AR801MP ASMAX) z ROUTEREM (ROUTER D-link 524, wszystkie wejścia RJ-45) i chce kupić tylko router żeby mi wszystko elegancko działało (chodzi głównie o QoS), z tego co piszesz to obojętnie jakiego mam dostawce mogę kupić sobie router DSL tylko dalej muszę mieć modem, a gdybym chciał wywalić modem to muszę kupić ADSL.

Więc czy wszystko zrozumiałem dobrze? Jeśli tak to biorę tego http://proline.pl/?p=TL-WR740N


(Cedar) #7

Możesz kupić router i używać go z obecnym modemem lub możesz kupić router z wbudowanym modemem i wtedy modem Dialogu możesz schować do pudełka.

Drugie rozwiązanie ma ten plus, że masz mniej kabli.

Nie, dalej musi być to router ale z wbudowanym modemem DSL działającym w trybie Annex B (lub Annex A/B)

Skrót A DSL nie oznacza wbudowanego modemu.

PS. W wielu tanich i prostych modemach funkcja QoS chociaż jest dostępna nie działa tak jakby chciał tego użytkownik, więc nie oczekuj tego po tym tanim modemie TP-Link


(EasyMan) #8

Niech to, a jaki router ma sprawny QoS, tak jakby tego użytkownicy chcieli? Bo chcę sobie kupić raz a dobrze.

Jest napisane w pewnym dziale:

"Jeżeli w postach wyżej nie znalazłeś odpowiedzi, to dalsze pytania zadawaj w tematach:

Routery kablowe (kablówki, osiedlówki, Vectra, UPC itp.) - wybor-routera-kablowego-kablowki-osiedlowki-upc-itp-t420294.html

Routery ADSL (Neostrada, Netia, Orange FreeDom itp.) - wybor-routera-adsl-neostrada-netia-orange-freedom-itp-t420293.html"

To w którym mam pisać w sprawie dobrego taniego routera z działającym QoS mając DIALOG i kupienie routera ze wszystkimi wtyczkami RJ-45?


(roobal) #9

W tym.