directX - jaka wersja

mam vistę HP*64, teoretycznie jest zainstalowany directX10 i teraz 2 pytania;

gdzie sprawdzić jaką wersję mam directX?

jeżeli chcę zainstalować Worl Wide Telescope (autorstwa M$) to on chce zainstalować DirectX 9,0c, to co zrobić - pozwolić mu czy nie (bo jak nie pozwalam to nie uruchamia się WWT)?

Na XP to Start > Uruchom > wpisz dxdiag

Na Viście też powinno działać.

Nie da się tak łatwo zejść na niższą wersję DX, więc nawet, gdybyś pozwolił zainstalować 9.0c to i tak nie odniosłoby to skutku.

Pozwól mu na instalację nic się z systemem nie stanie , u mnie ten sam problem jest z Call of duty 4 też potrzebuje directx9 i bez niego ani rusz .

Niektóre gry niestety mogą wyrzucać komunikat i nie dopuścić do instalacji.

Np NFS Most Wanted tak robi że przed setupem wyskakuje okienko że niema DX 9,0 i nie można kontynuować… Ale są sposoby na obejście :wink:

Jakie sposoby. Tu nie chodzi o żadne magiczne/tajne triki. Po prostu trzeba pozwolić zainstalować DirectX. Zostaną zamienione tylko stare pliki. Z systemem absolutnie nic złego się nie stanie.

Oj zdziwiłbyś się ale to czasami nie pomaga. Na 3 komputerach z Vistą to testowałem, instalowałem packi Dxów ze strony MS, z płytek z grą, dosłownie wszystko. na niektóre nie pomaga i tyle ;p

A co do sposobów, jeden z nich to np kopiowanie płytki na dysk i edytowanie pliku autorun.cfg w którym zmieniasz wartość Directx’a jaki ma być zainstalowany żeby setup zadziałał. ;]

I to nie jest tajne i magiczne tylko proste i działające w 100 % . Problem polega na tym że nie każdy setup ma taki plik.

To, że instalując grę uruchamia się instalowanie DirectX nie znaczy od razu, że DX się rzeczywiście instaluje. Sprawdzane są tylko wersje plików i w razie potrzeby uaktualniane. To jest normalna kolej rzeczy. Nie ma sensu przerabiać autorun.INI. Nie ma się czego bać. Jeżeli ktoś ma DX10 i instaluje starą grę, której instalator usiłuje wrzucić DX8 to można mu spokojnie pozwolić.

jak Ci gry każą instalować directx 9.0 to się zgadzaj-w viście i tak zostanie directx 10 i instalacja 9tki zainstaluje się obok-będziesz miał i directx 10 i 9.0:) polecam jednak zaraz po instalacji systemu dograć directx 9.0 march 2008 żeby odrazu mieć 2 directy w systemie