directX - jaka wersja

(Piotr Wik) #1

mam vistę HP*64, teoretycznie jest zainstalowany directX10 i teraz 2 pytania;

gdzie sprawdzić jaką wersję mam directX?

jeżeli chcę zainstalować Worl Wide Telescope (autorstwa M$) to on chce zainstalować DirectX 9,0c, to co zrobić - pozwolić mu czy nie (bo jak nie pozwalam to nie uruchamia się WWT)?

(Enter6000) #2

Na XP to Start > Uruchom > wpisz dxdiag

Na Viście też powinno działać.

(slawex1983) #3

Nie da się tak łatwo zejść na niższą wersję DX, więc nawet, gdybyś pozwolił zainstalować 9.0c to i tak nie odniosłoby to skutku.

(kris) #4

Pozwól mu na instalację nic się z systemem nie stanie , u mnie ten sam problem jest z Call of duty 4 też potrzebuje directx9 i bez niego ani rusz .

(Nethalythic) #5

Niektóre gry niestety mogą wyrzucać komunikat i nie dopuścić do instalacji.

Np NFS Most Wanted tak robi że przed setupem wyskakuje okienko że niema DX 9,0 i nie można kontynuować.... Ale są sposoby na obejście :wink:

(slawex1983) #6

Jakie sposoby. Tu nie chodzi o żadne magiczne/tajne triki. Po prostu trzeba pozwolić zainstalować DirectX. Zostaną zamienione tylko stare pliki. Z systemem absolutnie nic złego się nie stanie.

(Nethalythic) #7

Oj zdziwiłbyś się ale to czasami nie pomaga. Na 3 komputerach z Vistą to testowałem, instalowałem packi Dxów ze strony MS, z płytek z grą, dosłownie wszystko. na niektóre nie pomaga i tyle ;p

A co do sposobów, jeden z nich to np kopiowanie płytki na dysk i edytowanie pliku autorun.cfg w którym zmieniasz wartość Directx'a jaki ma być zainstalowany żeby setup zadziałał. ;]

I to nie jest tajne i magiczne tylko proste i działające w 100 % . Problem polega na tym że nie każdy setup ma taki plik.

(slawex1983) #8

To, że instalując grę uruchamia się instalowanie DirectX nie znaczy od razu, że DX się rzeczywiście instaluje. Sprawdzane są tylko wersje plików i w razie potrzeby uaktualniane. To jest normalna kolej rzeczy. Nie ma sensu przerabiać autorun.INI. Nie ma się czego bać. Jeżeli ktoś ma DX10 i instaluje starą grę, której instalator usiłuje wrzucić DX8 to można mu spokojnie pozwolić.

(suchmen) #9

jak Ci gry każą instalować directx 9.0 to się zgadzaj-w viście i tak zostanie directx 10 i instalacja 9tki zainstaluje się obok-będziesz miał i directx 10 i 9.0:) polecam jednak zaraz po instalacji systemu dograć directx 9.0 march 2008 żeby odrazu mieć 2 directy w systemie