DirectX jest niewidoczny dla gier w Windows 8.1

Witam, mam następujący problem:

 

Wczoraj chciałem sobie uruchomić grę DSJ3. Pojawił mi się komunikat w stylu “DSJ3 wymaga do poprawnego działania DirectX 8.0”. W przypadku uruchomienia gry GTA:SA tym razem wywalił błąd, że nie posiadam Dx9.

 

W związku z tym zainstalowałem DirectX 9 Redistributable z dobrychprogramów, wszystko poszło gładko. Jednak problem nie zniknął, a co ciekawsze, po ponownym uruchomieniu instalatora PONOWNIE kopiuje on biblioteki (tak jakby wcześniej w ogóle ich nie zainstalował).

 

Z góry dzięki za pomoc.

Sprawdzałeś uruchomienie gier w innych trybach zgodności ?

Np. Windows XP (SP3) etc.

Tryb zgodności do windows 98 próbowałeś?

Hej,

A instalację pakietu DirectX’a inicjowałeś z uprawnieniami administratora? Czyli klikasz prawym przyciskiem na plik DXSETUP.EXE i wybierasz polecenie Uruchom jako administrator?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, wszystko z uprawnieniami administratora.

 

GTA:SA nie chodzi pod Win 98…

 

Dotychczas nie było z nimi problemu. Ale w trybie zgodności też nie działa.

Próbowałeś wszystkie tryby zgodności bo można znaleźć informacje, że u niektórych zadziałało właśnie w trybie zgodności win 98 oraz xp sp2.

Tak.

Hej,

Spróbuj w systemie utworzyć dodatkowe konto użytkownika z uprawnieniami administratora i spróbuj z poziomu tego konta uruchomić grę. Jakiś postęp?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Problem jest ten sam. Bardzo mnie ciekawi natomiast fakt, że przy każdej instalacji DirectX9 wygląda to tak, jakby za każdym razem nie wykrywał on faktu, że dopiero co był przed chwilą uruchomiony i kopiował jakieś pliki.

Na to nie zwracaj uwagi. Pliki często są znakowane inną datą a są tą samą wersję i dlatego na wszelki wypadek są nadpisywane.

Hej,

Nie do końca. W przypadku systemu Windows 7 po instalacji DirectX’a w wersji 9 i restarcie komputera, kolejna instalacja odbywa się bez nadpisywania plików i powinna pojawić się informacja o tym, że składniki platformy są już aktualne. Oczywiście inna kwestia, gdy używa się instalatora w wersji Web.

  • W jakiej wersji jest narzędzie dxdiag.exe?
  • Czy poprawnie wykrywa ono wersję systemu?
    Pozdrawiam,

Dimatheus

dxdiag wskazuje zainstalowanego DirectX11, a wersja dxdiag to 6.03.9600.16384. Wersja systemu wykrywana prawidłowo (Windows 8.1 Pro x64). Na wszystkich zakładkach “Nie znaleziono żadnych problemów”.

Hej,

Czyli wszystko wygląda niby poprawnie… Instalujesz DirectX’a w wersji Redistribute czy Web Installer?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Próbowałem obu wersji, Redistribute zachowuje się tak, jak to opisałem, Web Installer nawet nic nie kopiuje, tylko wywala, że nowszy DirectX jest zainstalowany.

Hej,

Wygląda więc na ewidentny błąd Windows 8.1. Pewnie trzeba będzie poczekać na wydanie jakiejś poprawki, która naprawi problem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tylko że do pewnego momentu wszystko teoretycznie grało. Hm. Dziwne.

Hej,

Może wyszła jakaś fatalna, psująca wszystko poprawka i to są jej skutki uboczne?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Znajdz folder z save’ami gry, badź folder użytkownika gry. Znajdź plik gta_sa.set i usuń go. Na wszelki wypadek skopiuj go sobie gdzieś. Daj znać czy zadziałało.