DirectX11 problem!

Witam!
Mam problem z DirectX 11.
Dodam ża mam system Windows 10.
Gdyby ktoś mógł to dziękuje za odpowiedzi.

Oto screeny z dxdiag:

Gdybym musiał to mogę usunąć bieżący sterownik.
+Pisze że mam Direct X 12
obraz

Do tego nie działają gry:
Valorant
Minecraft

spróbuj programem PC Health Check masz go w systemie win 10

Po co mu aktualizacja do Windows 11.

Być może Valorant nie ruszy na zintegrowanej karcie graficznej.

Nie do win 11 tylko Direct X 11

Ale ja pisałem to tego staruszka wyżej, że sprawdzenie kompatybilności z Win 11 jest pomysłem od czapy.


Sterownik Intela jak jest nowszy niż z okolic 2012 to można próbować aktualizować (ludzie grają w MC bez dedykowanej karty graficznej a i nawet rusza na 12 letnim Intel Atom jak niski FPS nie przeszkadza).

@krystian3w Ok

Dodam że niedawno Minecraft działał

Najpewniej przyda się informacja co to za model procesora i czy masz osobno dedykowaną kartę graficzną (i jej model, by nie było szoku że to np. 12 letni gruchot).

Informacja o 12 wersji DX może ograniczać się tylko do Windows (że wspiera z odpowiednim sprzętem) a stary procesor nie wspiera nic wyżej od 10.1 (HD Intel 2000/3000, stare Pentium i Celerony). Awaria Valorant jak ruszał - mogłaby wskazywać, że mocno cofnął się sterownik lub padła Ci dedykowana karta graficzna (a wyjście graficzne płyty głównej przeskoczyło na zintegrowaną).


Model procesora jest w zakładce system a dedykowaną kartę może wykryje CPU-Z lub GPU-Z (oba raczej nie mają wciąż wykrywanego podmienionego BIOS-u GPU jak to tani zakup z np. Aliexpress).

Mam processor intel core i5 M450



obraz
obraz

A czyli to laptop.

Co do sterownika to jest na stronie Intela taki z 2013:

8.15.10.2993 (15.22.58.64.2993).

Raczej wiele to nie zmieni i tam się zagłada jak te od HP i MS (Windows Update) zawiodły.


Z racji że to pierwsza generacja i5 z okolic 2010 to nie ma co się na siłę też pchać w Windows 11.

Laptop raczej mocno poniżej wymagań Valorant („testowali” z 3 generacją Intel i3 jako minimum).


Co do modelu to mam z Google info o ProBooku 6650b. Nie wskazuje opis by miał osoby układ graficzny niż ten z CPU.

Wcześniej miałem win 11 ale bez wymagań lecz wrociłem.
Dodam że laptop podobno (bo nie był mój) na początku miał słabszy inny processor.
Nawet była naklejka.
Wiem że jest trochę słaby lecz 2,40 ghz nie wystarcza?
Mój kolega ma 2,50ghz i mu działa

Może przekombinowali przy wymianie (i że im się chciało), raczej same GHz to za mało by ruszało wszystko.

Być może awaria MC wskazuje, że stan jest gorszy niż wygląda.

Z racji przeszczepu przydałby się może komuś dokładny model laptopa, by wykluczyć że nie ma tam GPU ATI Radeon/nVidia.

Jest jakieś narzędzie do sprawdzenia czy nie ma błędów?

GPU mam tylko intel

narzędzie (…) błędy

Mnie ciężko stwierdzić, by nie zabił go test obciążeniowy z np. Prime95.

Pewnie niewiele też da obejrzenie po rozebraniu co tam jest za bałagan przy procesorze jak się ktoś nie zna.

Wiesz ,bo miałem kilka błędów:

W CMD wpisałem shutdown

Raz był w serwisie wymieniono HDD na SSD

To informacja jak czytać raport o niespodziewanych restartach/wyłączeniach (jak się zachował z dopasowaniem do legendy).


Co do dysku to raczej go się na tyle łatwo wymienia, że raczej nie uszkodzili płyty głównej laptopa.


Zasugerowałbym zastopowanie byś nie przekroczył limitu odpowiedzi na dzień (niby 30 a już wygenerowałeś z 9) jak Radek go nie usunął.

Może ktoś późnym popołudniem wymusili coś ciekawszego niż:

  • przywracanie systemu jak masz punkty i jest tam lepiej dopasowany sterownik
  • próby instalacji wersji sterownika prosto od Intela

Po naprawie jeszcze działał MC

Przywracanie systemu to do 8.1 tylko że dobre drivery miałem na wersji 32 bit.
Na 8.1 64 bit to samo co na 10 64 bit.
Czyli jak przywróce to do 64 bit a na 32 bit było ok.
Chyba że ponowna instalacja cos da