Disc-At-Once czy Track-At-Once

Wiem, że taki temat na forum już był, wiem że są Google. Ale wszędzie gdzie czytam, to różnice między tymi dwoma trybami nagrywania są podawane na przykładach płyt CD i nagrywania muzyki. A ja chciałbym wiedzieć jak to się ma do nagrywania danych, zdjęć, filmów oraz co wybrać przy płytach DVD a także BD. Nie potrafię nigdzie znaleźć szczegółowej rozpiski.

Z góry dzięki za pomoc.

Track At Once jak nazwa mówi, najczęściej używane do wypalania audio (pliki track na płycie audio). Zapis przebiega ścieżkami. Disc At Once najczęściej używane, laser zapisuje w jednym ciągu w jednej sesji (wykorzystywane do wypalania zarówno płyt zabezpieczonych i niezabezpieczonych). W TAO możesz utworzyć też nośnik wielosesyjny (z możliwością późniejszego zapisu), w DAO zaleca się zamykanie sesji, gdyż najczęściej nagrywanie kończy się z błędami i płyty mogą nie działać.

Okej, ale obydwa tryby mogą być użyte na płytach CD/DVD/BD, czy są tu jakieś ograniczenia?

Jeżeli nagrywarka umożliwia. Ale… To musisz doczytać informacje o twojej nagrywarce (jakie tryby zapisu i dla jakich płyt). Z tymże z trybem RAW możesz zapisywać tylko na CD. RAW na DVD/BluRay - nie znam nagrywarki, która zapisze DVD np w RAW DAO. :slight_smile:

W dużym skrócie jak płyta CD/DVD ma więcej niż 1 ścieżkę to w trybie TAO laser jest wyłączany po zapisie danej ścieżki (pomiędzy ścieżkami) a w trybie DOA całość (do 99 ścieżek) jest zapisywana bez wyłączania lasera. W zasadzie ma to znaczenie tylko w płytach CD Audio (każdy utwór to osobna ścieżka), które powinno się zapisywać w trybie DAO bo wł/wył. lasera może powodować słyszalny trzask zapisywany na płycie. Tryb zapisu nie ma znaczenia przy zapisie danych - to jest jedna ścieżka. Odradzam tworzenie płyt wielosesyjnych - z tym zawsze są problemy.