Disk boot failure insert system disk and press enter - problem z PC

Witajcie,

mam problem. Nie chce wystartować mi dysk. Próbowałem trzech dysków(wszystkie sprawne) i przy każdym ta sama informacja. Jeden przez IDE, dwa przez SATA. Wypiąłem CD-ROM i stację dyskietek - bez rezultatu. Próbowałem wypinać też ram, zmieniać kabel SATA na inny - jednak bez skutku. Ustawianie tylko i wyłącznie samego dysku przy bootowaniu nic nie daje. Raz mi zaskoczył i zaczął uruchamiać się system, jednak po krótkim czasie automatycznie się zrestartował. Co mogę jeszcze spróbować zrobić? Płyta główna jest zepsuta? 

Jeśli na dysku nie ma systemu czy bootloader jest niedostosowany do obecnej konfiguracji to komunikat jest jak najbardziej prawidłowy. To czy dysk jest wykrywany możesz sprawdzić w bios.

Możesz rozwinąć “bootloader niedostosowany do konfiguracji”? 

Wszystkie dyski są wykrywane oraz sprawne, sprawdzałem to już. Są na nich systemy.

Jeśli system był wgrywany na innej konfiguracji to taki komunikat będzie wyskakiwał. W przypadku xp wystarczy zmiana wejścia sata. Musisz wgrać system od nowa lub przynajmniej napisać nowy sektor rozruchowy, dla xp fixmbr z poziomu konsoli odzyskiwania. Dla Visty i nowszych: http://techcomputeros.cba.pl/naprawa-master-boot-record-mbr-w-windows-7/ O ile automatyczna naprawa podczas uruchamiania nie pomoże.

Niestety, ale podczas próby instalacji nie widzi dysku, mimo tego że w BIOS jest widoczny. Problem leży gdzie indziej, próbowałem już nowy zasilacz ale też bez skutku, więc to chyba jedynie płyta główna?

Nie ma podanych istotnych wiadomości. Mianowicie jaki masz system, czyli jaka konkretnie instalka i jak na dyskach są systemy czy były instalowane na tym komputerze. Co do niewidoczności dysku podczas instalacji, co to jest za system i na jaki dysk; ide czy sata.

System tu nie ma znaczenia, ale próbowałem zainstalować win 7. Na jednym dysku system był instalowany na tym PC, na drugim gdzie indziej. Pierwszy IDE drugi SATA.

System ma znaczenie bo np. oryginalna instalka XP nie ma sterów sata i z zainstalowaniem na tego rodzaju dysku może być problem. Ale jak Win7 podczas instalacji nie widzi dysku. To i nieraz ten system potrzebuje mieć podany stery do kontrolera dysku z danej płyty głównej. Albo ustawić w biosie sata w trybie ide chyba że tak jest albo system instalowany na dysk ide. Albo można spróbować rozpakować kontrolery dysku SATA/AHCI z płyty głównej na pena i mieć później do zapodania przy instalacji z dyskiem sata czy coś da. Czasem problemem mogą być już założone partycje na dysku i wyczyszczenie dysku czasem pomaga. Przy instalacji systemu miej podpięty jeden dysk, zaleca się tak z różnych względów, bo nieraz są różne problemy po zainstalowaniu systemu z podpiętymi dyskami  jak np. później odłączy się dysk niby tylko z danymi a i nie można wykluczyć że i podczas instalacji. Mówienie że wszystkie dyski są sprawne są pustymi słowami bez podglądu smart np.