Disk boot failure insert system disk and press enter - problem z PC

(balance) #1

Witajcie,

mam problem. Nie chce wystartować mi dysk. Próbowałem trzech dysków(wszystkie sprawne) i przy każdym ta sama informacja. Jeden przez IDE, dwa przez SATA. Wypiąłem CD-ROM i stację dyskietek - bez rezultatu. Próbowałem wypinać też ram, zmieniać kabel SATA na inny - jednak bez skutku. Ustawianie tylko i wyłącznie samego dysku przy bootowaniu nic nie daje. Raz mi zaskoczył i zaczął uruchamiać się system, jednak po krótkim czasie automatycznie się zrestartował. Co mogę jeszcze spróbować zrobić? Płyta główna jest zepsuta? 

(Longhorn2009) #2

Jeśli na dysku nie ma systemu czy bootloader jest niedostosowany do obecnej konfiguracji to komunikat jest jak najbardziej prawidłowy. To czy dysk jest wykrywany możesz sprawdzić w bios.

(balance) #3

Możesz rozwinąć “bootloader niedostosowany do konfiguracji”? 

Wszystkie dyski są wykrywane oraz sprawne, sprawdzałem to już. Są na nich systemy.

(Longhorn2009) #4

Jeśli system był wgrywany na innej konfiguracji to taki komunikat będzie wyskakiwał. W przypadku xp wystarczy zmiana wejścia sata. Musisz wgrać system od nowa lub przynajmniej napisać nowy sektor rozruchowy, dla xp fixmbr z poziomu konsoli odzyskiwania. Dla Visty i nowszych: http://techcomputeros.cba.pl/naprawa-master-boot-record-mbr-w-windows-7/ O ile automatyczna naprawa podczas uruchamiania nie pomoże.

(balance) #5

Niestety, ale podczas próby instalacji nie widzi dysku, mimo tego że w BIOS jest widoczny. Problem leży gdzie indziej, próbowałem już nowy zasilacz ale też bez skutku, więc to chyba jedynie płyta główna?

(hirem) #6

Nie ma podanych istotnych wiadomości. Mianowicie jaki masz system, czyli jaka konkretnie instalka i jak na dyskach są systemy czy były instalowane na tym komputerze. Co do niewidoczności dysku podczas instalacji, co to jest za system i na jaki dysk; ide czy sata.

(balance) #7

System tu nie ma znaczenia, ale próbowałem zainstalować win 7. Na jednym dysku system był instalowany na tym PC, na drugim gdzie indziej. Pierwszy IDE drugi SATA.

(hirem) #8

System ma znaczenie bo np. oryginalna instalka XP nie ma sterów sata i z zainstalowaniem na tego rodzaju dysku może być problem. Ale jak Win7 podczas instalacji nie widzi dysku. To i nieraz ten system potrzebuje mieć podany stery do kontrolera dysku z danej płyty głównej. Albo ustawić w biosie sata w trybie ide chyba że tak jest albo system instalowany na dysk ide. Albo można spróbować rozpakować kontrolery dysku SATA/AHCI z płyty głównej na pena i mieć później do zapodania przy instalacji z dyskiem sata czy coś da. Czasem problemem mogą być już założone partycje na dysku i wyczyszczenie dysku czasem pomaga. Przy instalacji systemu miej podpięty jeden dysk, zaleca się tak z różnych względów, bo nieraz są różne problemy po zainstalowaniu systemu z podpiętymi dyskami  jak np. później odłączy się dysk niby tylko z danymi a i nie można wykluczyć że i podczas instalacji. Mówienie że wszystkie dyski są sprawne są pustymi słowami bez podglądu smart np.