Disk boot failure insert system disk and press enter

Komunikat na nowym ( ma go pół roku) komputerze koleżanki. Po wyłączeniu systemu, na nowo nie można go uruchomić. Komp na gwarancji (składany w ProLine), ale nie ma aktualnie możliwości przewiezienia go do sklepu, więc wyjęła sam dysk i chce go dać do sprawdzenia, nie wie czy tak można, czy trzeba raczej wieźć cały komp? Na dysku są jakieś ważne pliki i myślę, że w trakcie sprawdzania dysku w sklepie to niczego nie odzyska, więc chciałam pomóc i albo sprawdzić dysk na moim kompie, (z tym, że mam wejście ATA i nie wiem jak go podłączyć, kupić jakąś przejściowkę? ), albo przynajmniej skopiować te ważne pliki na płytki, o ile dysk nie padł na amen.

Przeglądałam net i wiem, że mogą być różne przyczyny tego komunikatu, ale koleżanka niczego sama raczej nie zrobi i tu jest problem. Czy w tym wypadku można stawiać na padnięty dysk, czy raczej na błędy systemowe? Problem w tym, że podobno nawet instalator nie rusza, a mam nadzieję, że bootowanie, standardowo ustawione jest z CD/DVD, bo instukcja dotycząca obsługi BIOSu to chyba ponad jej możliwości kojarzenia. Nie mam możliwości aktualnie obejrzenia tego kompa osobiście i pomysłu co jej doradzić.

Parametry kompa

pro line nie plombuje komputerów, można wyjąć poszczególny komponent i po zapakowaniu w odpowiednie pudełka wysłać na serwis do sklepu. co do samego problemu :

  • brak sektora rozruchowego na dysku (awaria logiczna, partycji, sektora rozruchowego w skutek np. działania wirusa)

  • uszkodzony dysk twardy

  • przestawiona sekwencja bootowania na napęd przy jednoczesnym wyłączeniu możliwości bootowania z dysku np. w drugiej kolejności

to tak w skrócie.

Jak go odda to najpewniej straci dane, bo sądzę, że być może go sformatują. Pytałam jak go podpiąć do mojego kompa z wejściem ATA?

za pomocą przejściówki sata->ata (kupić trzeba), adaptera Sata na usb (kupić trzeba) za pośrednictwem obudowy z interfejsem sata (kupić) - w przypadku jak nie masz kontrolera sata na swojej płycie głównej.

Witam.

Czy komputer ma stację FDD? Jeśli tak, to sprawdź czy nie pozostawiono w niej dyskietki.