Disk Boot Failure, Insert System Disk & Press Enter

Witam,

Mam dwa dyski, ATA 40gb i SATA 500gb. ATA chciałem już wywalić bo mam tylko jedno złącze IDE dlatego podłaczyłem wszystkie dyski jednocześnie instalujac system.

SATA podłączyłem jako master, a ATA (select cable) + nagrywarka DVD (slave). Wszystko wykrywało no i mogłem zainstalować system. Sformatowałem wszystkie dyski, podzileiłem na partycje następnie instalując system. Wszystko było ok.

Po odłaczeniu starego dysku ATA (mogę go komuś opylić:) i uruchomieniu komputera otrzymuję komunikat:

“Disk Boot Failure, Insert System Disk and Press Enter”

dziwne, bo system jest zainstalowany na SATA 500gb. Ustawiłem wiec SATA na master, a napęd DVD IDE na slave. - nic nie pomaga.

Z dyskiem probowałem różnych sposobów i zawsze to samo.

Z tego co wiem to komp zawsze bierze pod uwagę pierwsze ATA więc nagrywarkę ustawiłem na slave, a dysk SATA usunąłem zworkę - nadal to samo.

Macie jakies pomysły rozwiązania tego problemu?

Od kiedy dyski ze złączem SATA ustawia się w tryby master/slave?

Pewnie system przeniósł sektor rozruchowy na dysk ATA. Jeśli podłączysz oba dyski, system się uruchamia?

Czytaj ze zrozumieniem:

“więc nagrywarkę ustawiłem na slave, a dysk SATA usunąłem zworkę - nadal to samo”

“SATA podłączyłem jako master, a ATA (select cable) + nagrywarka DVD (slave). Wszystko wykrywało no i mogłem zainstalować system.”

Chce zostawić tylko dysk SATA 500gb oraz nagrywarkę DVD na IDE

Nagrywarkę ustaw na MASTER, a do dysku SATA nie wsadza się zworek, bo są one niepotrzebne. Na JEDEN kanał SATA możesz podłączyć JEDEN dysk/napęd

Ponownie - w sprzęcie z interfejsem SATA nie ma kanałów.

Nagrywarkę ustaw na MASTER, a SATA zostaw bez jakiejkolwiek zworki.

Zrobiłem tak jak piszesz, nagrywarke ustawiłem na MASTER, dysk SATA bez żadnej zworki i nadal otrzymuję błąd:

“Disk Boot Failure, Insert System Disk and Press Enter”

Dodane 11.08.2012 (So) 9:30

W BIOSIE wykrywa mi nagrywarkę oraz dysk.

IDE 0 master - nagrywarka

IDE 0 slave - nie ma nic

IDE 1 master - dysk SATA

IDE 1 slave - nie ma nic

itd

Masz ustawione bootowanie z dysku SATA?

Tak, mam ustawione.

Dodane 11.08.2012 (So) 11:05

Nie wiem już kompletnie co zrobić… Czy zainstalowanie od nowa systemu pomoże?

Dodane 11.08.2012 (So) 11:39

Zmieniłem nawet taśmę dysku SATA na inną i bez zmian. Odłączałem nagrywarkę DVD - również bez zmian :frowning:

A próbowałeś z pierwotną konfiguracją?

oczywiście, cały czas coś zmieniam i próbuję. Ale już w tej chwili nie mam pomysłów.

Przeinstaluj system - będzie najszybciej :slight_smile:

Pomogła reinstalacja systemu. Okazało się, że na tym starym dysku zapisały się jakieś pliki systemowe.

Dzięki za zainteresowanie.

Pozdrawiam

Pisałem to na początku! :slight_smile: