Div`y a opacity

Witam

mam problem z przezroczystością.

A mianowicie mam taką konstrukcje:

i kod css dla nich

div.zewnetrzny{

width: 80%;

margin: 5px 10px;

background-color: #fff;

filter:alpha(opacity=50);

opacity: 0.5;

-moz-opacity:0.5;

}

div.wewnetrzny {

filter:alpha(opacity=100);

opacity: 1;

-moz-opacity:1;

}

niestety div.wewnetrzny przejmuje przezroczystość z .zewnetrzny … sprawdzałem że dla elementu wewnętrzny obowiązuje opacity 1 jednak nic to nie daje. Więc moje pytanie jak zrobić by w takiej konstrukcji element wewnętrzny nie ściemniał się z zewnętrznym ???

Wydaje mi się, że ustawiając własność opacity dla wewnętrznego diva, “podstawą” jest wartość opacity diva zewnętrznego. Czyli, jeśli na zewnętrznym divie ma wartość np. 0.5, przypisanie 0.5 wewnętrznemu da efekt 0.5 * 0.5 = 0.25.

To może pomóc: http://www.stevenyork.com/tutorial/pure … e_children

Zamiast opacity użyj background:rgba() http://www.css3.info/preview/rgba/. A jeżeli dalej chcesz używać opacity to musisz działać na warstwach (position) inaczej wewnętrzny box w tym wypadku zawsze odziedziczy przeźroczystość od rodzica (opacity odwołuje się do całego boksu - wraz z zawartością).

RGBA nie jest obsługiwane przez wszystkie przeglądarki.

Wstaw w tło elementu półprzezroczyste PNG o rozmiarach 1x1 i “oczywiście” dla IE6 zastosuj jakiegoś png fixa.

Obecnie pewnie już tylko czekamy na IE. Zawsze też można zastosować dla ie inny arkusz stylów i zrobić tak jak radzisz z *.png ale samo rgba() warto zacząć używać (skoro jest już dostępne w większości przeglądarkach to czemu nie) bo lepsze jest wczytanie grafiki (nawet najmniejszej) czy ustawienie tła w css ?

przychylam sie do wypowiedzi mario@… lepiej iść z duchem czasu niż… no właśnie. Problem raz miałem podobny i innej opcji niż rozwiązania mario@ nie widzę

Jak się pisze stronki dla zabawy czy własnej satysfakcji lub wąskiej grupy odbiorców o tych samych upodobaniach, to można sobie chodzić z duchem czasu, a nawet go wyprzedzać w przeciwnym wypadku to bym nie radził. :).