Dla Dell Studio 1535 lepszy Win XP czy Win7?

Witam,

 

Dell Studio 1535 

Procesor: Intel® Core 2 Duo CPU T5750 2.00GHz (2CPUs)

Ram: 3GB

Karta graficzna: Mobile Intel® 965 Express Chipset Family

Jeśli płynność win 7 cie nie zadowala może pora zrobić jakąś małą optymalizacje, pokasować zbędne pliki tymczasowe, kopie aktualizacji, punkty przywracania i reszte, np. programami odkurzacz, glary utilities czy ccleaner. Potem kompletny defrag oraz dla pewności skan w poszukiwaniu wirusów. Optymalizacja usług i autostartu także byłaby zalecana.

XP jest starym, niewspieranym systemem. Co prawda działałby żwawiej od win 7, ale poziom bezpieczeństwa i powolne odchodzenie od wspieranie programów na ten OS nie zachęca do przesiadki.

Masz rację, jednak szczerze mówiąc wydaje mi się, że komputer jest zadbany. Czy mógłbyś mi coś więcej opisać o optymilizacji usług? Defragmentację dziś ustawię na noc, możliwe że to pomoże. Punkty przywracania mogę usunąć ccleanerem prawda? Gdzie znaleźć te kopie aktualizacji? Dodatkowo ten laptop bardzo mocno się grzeje. Od samego uruchomienia wentylator głośno chuczy mimo, że jest bardzo małe zzużycia procesa.

Na temat optymalizacji usług są poradniki http://komputerowypoznan.pl/index.php/tips-tricks/27-przyspieszenie-windows-7.html

Kopie aktualizacji (C:\Windows\SoftwareDistribution\Download) i inne zbędne pliki spokojnie skasujesz duetem Odkurzacz + CCleaner. Punkty przywracania możesz skasować wyłączając i włączając ponownie ochrone systemu http://komputerowypoznan.pl/index.php/tips-tricks/27-przyspieszenie-windows-7.html Po tym możesz zrobić defragmentacje systemowym narzędziem czy bardziej skutecznym o&o defrag.

Jeśli sprzęt sie grzeje to sprawdź temperatury sprzętu np. w hwmonitor. Może sprzęt sie przegrzewa i przez to też hałasuje i zwalnia.

Czy lepszym rozwiązaniem w uzyskaniu większej wydajności dla takiego laptopa nie byłaby instalacja Windowsa XP

 

Nie , sama vista już jest niebo lepszym i nowszym systemem niż archaiczny xp , zainstaluj viste jak siódemka ci przerywa , poprostu im nowszy system tym lepiej tą konfigurację wykorzysta.Kup dysk ssd do tego lapka i będziesz miał większą wydajność. ;p , jak zainstalujesz xp to nie dziw się że będziesz miał z czymś problemy , np z flashem , masa programów przestaje być wspierana przez xp , producenci nie wypuszczają już oprogramowania na to.Nie wszyscy no ale , kiedyś miałem komuś przeinstalować właśnie xpeka nie wiem 1-2 lata temu , jak zobacczyłem że połowa programów już nie działa nie wspominając o sterownikach to kazałem im zainstalować linuksa.

czyli wg wlasnych prefencji - narzuciles linuksa nie wspominajac o innych wersjach windows - typowe dzialania fanboya linuksa 

 

jak sprzet sie grzeje to go rozkrec i wyczysc z kurzu , a jeszcze sprawdz w jakiej wersji masz ten windows - czy 32 czy 64 bit 

Należy się zastanowić nad zastosowaniem. Ja do tak “wolnego” komputera zainstalował bym ubuntu. Pisze to z autopsji , bo posiadam Stary mocny HDX1080 (19" , 4GB, C2DUO). I mam porównanie winows xp, windows 7, ubuntu. Wybrałem Ubuntu ,bo jest zdecydowanie najszybsze. Dzieciaki nie mają problemu z obsługą sytemu.

Co do wątku windows 7 czy windows XP => to zdecydowanie polecan Windows 7 z wyłączonymi aktualizacjami…:wink:

 

Wykonałem wszystko poza jeszcze defragmentacją i bardzo mocno odczuwalna jest różnica. Co do grzania się, niestety ciągle wentylator mocno huczy. W załączniku dodam screena z hwmonitora. Komputer ten jest czyszczone w serwisie co 3-6 miesiecy. Może rozwiązaniem byłaby dobra pokładka chłodząca?

post-74138-0-41615600-1427999635_thumb.p

 

 

Dzięki, masz racje z tym wspieraniem Windowsa. Co do dysku, to nie opłaca się go kupować. Myślę, że ten laptop będzie użytkowany jeszcze maks 2 lata. Co do linuksa, ja znam ten system bardzo dobrze i go preferuje, niestety to nie jest mój laptop a użytkownicy tego sprzętu nie poradziliby sobie z tym system. To już nie ten wiek + przyzwyczajenie.

 

 

Windows jest 32 bit. Laptop jest systematycznie czyszczony w serwisie.

 

 

Może nie wszystkie aktualizacje są potrzebne, ale często widzę, że są jakieś łatki na błędy krytyczne itp. dlatego tą funkcję wolałbym pozostawić włączoną.

Jeśli sprzęt jest faktycznie czyszczony co kilka miesięcy to tak wysokie temperatury nie powinny występować, szczególnie gdy wcześniej tak się nie działo. Kwestia czy zmieniana była pasta termoprzewodząca na procesorze, bo temp. wyglądają na dość wysokie. Chipset też dość dobrze się grzeje. Te delle nie miały skutecznego chłodzenie, jeden model z podobnej serii z i5 wysłałem już do śmieci, przegrzał się chipset.

Nic nie było zmieniane. W niedługim czasie laptop ponownie zostanie przeczyszczony w serwisie i wtedy to sprawdzę. Obecnie po tych krokach, które mi poleciłeś laptop działa o niebo lepiej. Jestem zaskoczony o ile zyskał an wydajności. Mam pytanie czy masz może taki poradnik do Windowsa 8.1? I czy istnieje sposób by wyłączyć ekran powitalny w windows 8.1 (pokazywanie nazwy użytkowanika, avataru i "ładowanie), bo ekran blokady wyłączyłem i hasło mam ustawione na bios. 

Wyłączyć można ekran logowania, aby nie było potrzeby logowania się w aplecie netplwiz odhaczając opcje Aby używać tego komputera, użytkownik musi wprowadzić nazwę użytkownika i hasło uprzednio zaznaczając swoje konto na liście i ew. podając hasło (to samo można uzyskać mając jedno konto bez hasła).

Ekran blokady również można wyłączyć, łatwiej w wersji pro http://www.mamkomputer.info/windows-8-jak-wylaczyc-lookscreen-czyli-ekran-blokowania/ Dla wersji core wygląda to następująco:

1. Otwórz okno "Uruchamiania - kombinacja klawiszy Windows+R, i wpisz regedit

2. W oknie Edytora Rejestru znajdź gałąź

3. Utwórz nowy “klucz” o nazwie Personalization - w lewym oknie oknie kliknij prawym przyciskiem myszki na gałąź Windows, z menu wybierz Nowy a następnie Klucz. Nazwij nowo powstały Personalization.

5. Zmień wartość klucza NoLockScreen na 1 - kliknij prawym przyciskiem myszki na kluczu, w oknie zmień “Dane wartości” na 1.

Możliwości wyłączenia ekranu powitalnego nie doszukałem się.

Co do optymalizacji windows 8.1 to wygląda to bardzo podobnie jak w win7. Usługi są podobne, a kasowanie zbędnych plików i defrag hdd można wykonać niezależnie od systemu.