Dla kogo licencje "Z wyłączeniem zastosowań komercyjnych"?

Witam.

Mam następującą sytuację. Mam założoną działalność gospodarczą. Jest to jednoosobowa firma. Siedzibą firmy jest moje mieszkanie. Komputer, którego używam nie jest zarejestrowany na firmę, jednak używam jednego komputera do wszystkiego - od surfowanie w internecie, przez granie, oglądanie filmów i na pracy kończącą. Używam więc go zarówno jako komputera prywatnego, jak i takiego, który służy mi do zarobku - jest moim narzędziem pracy.

W związku z tym chciałbym zapytać - czy w takiej sytuacji mogę używać programów w wersji, w której w licencji zastrzeżono, że nie można owego programu wykorzystywać do celów komercyjnych ?

Przykład takiego programu to np. Paragon Paragon Backup & Recovery 10 Free Edition. A typ licencji to: “bezpłatna, z wyłączeniem zastosowań komercyjnych”. http://www.dobreprogramy.pl/Paragon-Backup-Recovery,Program,Windows,15537.html

Proszę o konkretne odpowiedzi, najlepiej z linkiem do źródła.

licencja-bezplatna-wylaczeniem-zastosowan-komercyjnych-t417650.html

Najlepiej zapoznać się z licencją danego programu.

Możesz go użyć w domu zrobić sobie kopie ale jak byś chciał robić innym i zarabiać to ci nie wolno użyc tego programu :slight_smile:

Ok, dzięki za odpowiedź. Mogę jeszcze zapytać na jakiej podstawie doszedłeś do takiego wniosku?

Tak jak polecił mi marsellus wallace przeczytałem cała umowę licencyjną, ale jak dla mnie nie ma tu nawet słówka, że nie mogę używać programu tylko w zastosowaniach niekomercyjnych. No może czegoś nie dopatrzyłem. Nie wspominając już nawet o rozróżnieniu używania oprogramowania w domu lub w firmie… Widzi ktoś w tej licencji taki zapis? Jeśli rzeczywiście go nie ma, to skąd mam wiedzieć że w wyżej opisanej sytuacji mogę używać go legalnie?

Jedynym miejscem gdzie natknąłem się na informację, że nie mogę wykorzystywać programu “w celach komercyjnych” jest strona produktu:

capture08112010224947.jpg

Producenci zabezpieczają się takimi dopiskami przed zarabianiem na ich darmowych aplikacjach zauważ że programy tej firmy płatne są dość drogie i w dobie róznych licencji są programy free z zastosowaniem komercyjny gdzie można zarabiać na nich :slight_smile: