Dlaczego dane na moim dysku szybko się fragmentują?

(Piotrek2255) #1

Dobry wieczór, dzisiaj od dwóch dni mam sytem na nowym dysku, na dysku tym znajdują się dwie partycje (1. 15gb na system 2. 284gb na dane) i zauważyłem dziwną rzecz, otóż, od trzech dni dane na partycji systemowej fragmentują się w ekspresowym tempie np. wczoraj defragmentowałem dysk defragglerem, zdefragmentował do 0% a dzisiaj sprawdzam i fragmentacja 40%

Na poprzednim dysku nigdy tak nie było.

Na partycji systemowej nie przechowuję pobieranych plików z torrent, które są w kawałkach, po prostu są na niej tylko komunikator, Open Office, przeglądarka i klient poczty.

Ponadto dysk często dość głośno "mieli" (nie mylić z tykaniem) dźwięk jest taki jakby ktoś szurał po nim papierem ściernym.

Czy tak szybka fragmentacja to problem? Z dyskiem czy z systemem? I jak to rozwiązać?

Dysk to Samsung/Seagate HD322IJ, nowy, zaledwie 200h przepracowanych.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

(LonngerM) #2

Zobacz może na pliki stacjonowania w systemie - jeśli jest przydzielone na "kontrolowane przez system" to często się taka sieczka robi. Zawsze robię tak, że je wyłączam całkowicie - defragmentuje dysk i przydzielam stały rozmiar na partycji.

(Piotrek2255) #3

A przepraszam bardzo, a można po ludzku powiedzieć? Jestem laikiem i to co do mnie napisałeś nie mieści się w moim technologicznym umyśle :slight_smile:

(LonngerM) #4

Pliki stacjonowania - specjalne miejsce na dysku do którego rzeczy są zrzucane jak brakuje Pamięci ram.

Aby znaleźć odpowiednie opcje wejdź:

Prawy przycisk myszy (PPM) na moim komputerze => "Właściwości" => "Zaawansowane ustawienia systemu" (lub "Zaawansowane" w XP) => Szukaj "Wydajność" w wybranej zakładce => "Ustawienia" => "Zaawansowane" => Pamięć wirtualna =>"Zmień"

I najpierw daj na każdej partycji "brak" pamięci wirtualnej - zrestartuj komputer i zdefragmentuj dysk. Następnie ustaw na jakiejkolwiek partycji "Rozmiar niestandardowy" - początkowy i końcowy taki sam (zwykle 1,5* pojemność pamięci RAM):slight_smile:

(Piotrek2255) #5

Dzięki wielkie za wytłumaczenie. Już się biorę do roboty.

(dark__jedi) #6

Jaki masz system i ile RAMu w komputerze?

Jeśli W7 to ta partycja jest na styk - czyli za mała.

(Piotrek2255) #7

Mam Windowsa XP, 1gb RAMu.

Na razie zrobiłem tak jak poradził @LonngerM partycja szybko się zdefragmentowała i przywróciłem wartości 1024mb x 1,5=1536

Zobaczymy czy to coś da.

(dark__jedi) #8

Przy Xp nie powinno być problemu ze ściskiem, jednak SWAPa umieść na C.

Możesz usunąć plik hiberfil.sys jeśli nie korzystasz z hibernacji. Zawsze to ok 1GB więcej miejsca na partycji.

(Marcinryczko) #9

Panie LonngerM, chyba plik stronicowania raczej, co? :wink:

(LonngerM) #10

"Panie" jest zbędne;P Jak ktoś tu na forum napisał wszyscy na forum jesteśmy kolegami.

Masz racje... to są pliki "stronnicowania" - te moje "stacjonowanie" mam od pierwszych kontaktów z komputerem i jakoś nie mogę się odzwyczaić:stuck_out_tongue:

Wracając do problemu (jeśli nadal by występował).

Warto zainstalować program Deflaggler (inne programy do defragmentacji dysków pewnie też mają taką opcję, ale podaje z czego sam korzystam:) ), a następnie przeprowadzić analizę wybranej partycji. W zakładce "lista plików" Widoczne są pliki, które aktualnie są pofragmentowane. Po czynności defragmentacji można tam dostrzec te niedobitki :slight_smile: Ta metoda, którą opisałem wyżej działa, jeśli tym plikiem jest "pagefile.sys".