Dlaczego dane na moim dysku szybko się fragmentują?

Dobry wieczór, dzisiaj od dwóch dni mam sytem na nowym dysku, na dysku tym znajdują się dwie partycje (1. 15gb na system 2. 284gb na dane) i zauważyłem dziwną rzecz, otóż, od trzech dni dane na partycji systemowej fragmentują się w ekspresowym tempie np. wczoraj defragmentowałem dysk defragglerem, zdefragmentował do 0% a dzisiaj sprawdzam i fragmentacja 40%

Na poprzednim dysku nigdy tak nie było.

Na partycji systemowej nie przechowuję pobieranych plików z torrent, które są w kawałkach, po prostu są na niej tylko komunikator, Open Office, przeglądarka i klient poczty.

Ponadto dysk często dość głośno “mieli” (nie mylić z tykaniem) dźwięk jest taki jakby ktoś szurał po nim papierem ściernym.

Czy tak szybka fragmentacja to problem? Z dyskiem czy z systemem? I jak to rozwiązać?

Dysk to Samsung/Seagate HD322IJ, nowy, zaledwie 200h przepracowanych.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Zobacz może na pliki stacjonowania w systemie - jeśli jest przydzielone na “kontrolowane przez system” to często się taka sieczka robi. Zawsze robię tak, że je wyłączam całkowicie - defragmentuje dysk i przydzielam stały rozmiar na partycji.

A przepraszam bardzo, a można po ludzku powiedzieć? Jestem laikiem i to co do mnie napisałeś nie mieści się w moim technologicznym umyśle :slight_smile:

Pliki stacjonowania - specjalne miejsce na dysku do którego rzeczy są zrzucane jak brakuje Pamięci ram.

Aby znaleźć odpowiednie opcje wejdź:

Prawy przycisk myszy (PPM) na moim komputerze => “Właściwości” => “Zaawansowane ustawienia systemu” (lub “Zaawansowane” w XP) => Szukaj “Wydajność” w wybranej zakładce => “Ustawienia” => “Zaawansowane” => Pamięć wirtualna =>“Zmień”

I najpierw daj na każdej partycji “brak” pamięci wirtualnej - zrestartuj komputer i zdefragmentuj dysk. Następnie ustaw na jakiejkolwiek partycji “Rozmiar niestandardowy” - początkowy i końcowy taki sam (zwykle 1,5* pojemność pamięci RAM):slight_smile:

Dzięki wielkie za wytłumaczenie. Już się biorę do roboty.

Jaki masz system i ile RAMu w komputerze?

Jeśli W7 to ta partycja jest na styk - czyli za mała.

Mam Windowsa XP, 1gb RAMu.

Na razie zrobiłem tak jak poradził @LonngerM partycja szybko się zdefragmentowała i przywróciłem wartości 1024mb x 1,5=1536

Zobaczymy czy to coś da.

Przy Xp nie powinno być problemu ze ściskiem, jednak SWAPa umieść na C.

Możesz usunąć plik hiberfil.sys jeśli nie korzystasz z hibernacji. Zawsze to ok 1GB więcej miejsca na partycji.

Panie LonngerM, chyba plik stronicowania raczej, co? :wink:

“Panie” jest zbędne;P Jak ktoś tu na forum napisał wszyscy na forum jesteśmy kolegami.

Masz racje… to są pliki “stronnicowania” - te moje “stacjonowanie” mam od pierwszych kontaktów z komputerem i jakoś nie mogę się odzwyczaić:P

Wracając do problemu (jeśli nadal by występował).

Warto zainstalować program Deflaggler (inne programy do defragmentacji dysków pewnie też mają taką opcję, ale podaje z czego sam korzystam:) ), a następnie przeprowadzić analizę wybranej partycji. W zakładce “lista plików” Widoczne są pliki, które aktualnie są pofragmentowane. Po czynności defragmentacji można tam dostrzec te niedobitki :slight_smile: Ta metoda, którą opisałem wyżej działa, jeśli tym plikiem jest “pagefile.sys”.