Dlaczego dyski zewn. są sformatowane jak FAT32 a nie NTFS?

Kupiłem niedawno dwa dyski zewnętrzne i zastanawia mnie dlaczego w dyskach zewnętrznych Adata czy Transcend dyski są sformatowane w systemie plików FAT32? Myślałem, że NTFS jest standardem? Chyba, że w Azji nadal jest FAT32? Jak to wytłumaczyć?

FAT jest uniwersalny - czytany, także przez urządzenia typu odtwarzacz DVD, radio samochodowe itd. NTFS, EXT, takiej kompatybilności nie zapewniają.

NTFS to “standard” wprowadzony przez Microsoft. Jeszcze ze 3, może 4 lata temu systemy linuksowe miały spore problemy z jego obsługą. Choć na komputerach stał się popularny wraz z Windows XP, z którym dostarczone było nieinwazyjne narzędzie pozwalające przekonwertować FAT do NTFS-a. A jego historia jest znacznie starsza - pojawił się już w 1993 roku, w Windows NT serii 3 (Windows 8 to też Windows NT, paradoksalnie nie w wersji 8, a w 6.2). A jeszcze wcześniej funkcjonował jako HPFS w systemie OS/2 z którego cała seria Windows NT się wywodzi. Historia HPFS sięga 1989 roku.

Warto dodać że OS/2 jeszcze kilka lat temu powszechnie spotykany był w bankomatach. Choć nie jest rozwijany mniej więcej od czasów Windowsa 95.

Na pewno dużo szybciej za standard można uznać właśnie FAT.