Dlaczego interent jest podawany w mb/s?


(Krzkaczor) #1

Hej!

Ostatnio zastanawia mnie jedna rzecz - dlaczego prędkość internetu jest podawana w mb/s (mega bitach na sekundę) kiedy zwykle podaje się wielkość danego pliku w megabajtach? To tylko chwyt marketingowy?

Pozdrawiam


(Mister Wojtek) #2

Powiedzmy, że masz 2 kilometry pasa startowego na lotnisku, czy długość samolotu znajdującego się na tym pasie będziesz mierzył w kilometrach czy w metrach? :smiley: chyba to drugie... Na takiej zasadzie


(Krzkaczor) #3

No ale przy dzisiejszych prędkościach łącz (1, 2 mb/s) można by już podawać wartości w mB/s. Znam wiele osób które uważały że jeżeli mają internet 1mb/s to ściągną film 700MB w 700 sekund :roll:


(Mister Wojtek) #4

Dla takich ludzi zamiast 1Mb/s powinno się podawać np. 200MB/h :lol:


(kamil_w) #5

w mB/s ;| czyli mili Bajtach na sekudę? :smiley:

Wytłumaczę ci to tak:

Masz rurociąg gazowy. Ilość gazu, który przepływa przez rurociąg podajesz w metrach sześciennych bo taka jest jednostka objętości. Prędkość tego gazu podajesz w m/s

Analogicznie wielkość pliku podajesz w bajtach, a prędkość danych w bitach na sekundę. To tak jakbyś chciał powiedzieć, że masz 50 kg wzrostu :wink:


(Mister Wojtek) #6

Jemu chodziło o Mega tylko zamiast M napisał m :slight_smile:


(Krzkaczor) #7

Z tego co wiem to chyba można tak pisać tak jak kB i KB... ale pewny nie jestem.


(kamil_w) #8

jeśli chodzi o k czy K, to można się domyślić, jeśli chodzi o m i M, to to jest znormalizowane i uzasadnione jest stosowanie się do tej nomenklatury :wink: