Dlaczego kmputer nie wykrywa dysków twardych?

Witam!

Chciałbym prosić o pomoc w rozwikłaniu problemu, na jaki ostatnio natrafiłem. Otóż zamierzałem uruchomić komputer z odzysku, wyposażony w procesor Pentium II (400 MHz). Niestety, ani BIOS ani uruchomienie z dyskietki startowej nie pozwoliło na wykrycie twardego dysku, który podłączałem. Oczywiście, pamiętałem o ograniczeniach płyty głównej co do objętości obsługiwanych dysków twardych. Nawet zmiana kanałów IDE i przewodów niczego nie zmieniła. Co dziwniejsze, podłączony napęd płyt CD jest bezproblemowo wykrywany. Rozważałem również możliwość niesprawności dysku, ale odrzuciłem tę hipotezę z dwóch powodów. Po pierwsze, podłączenie innego podobnej pojemności dysku nie sprawiło, by komputer wykrył dysk twardy. Po wtóre zaś, podłączenie dysku do innego komputera jako napęd podrzędny poskutkowało wykryciem dysku. Gdzie więc może tkwić przyczyna braku wykrywania napędu?

Pozdrawiam

Przyczyną może być nieprawidłowe ustawienie zworki na dysku twardym.

Zworka powinna być ustawiona w położeniu MASTER (MA). Dysk twardy zworką ustawiony jako MASTER powinien być podłączony do najbardziej zewnętrznej wtyczki taśmy IDE (nie do środkowej).

Nie powinno zestawiać się dysku twardego i napędu optycznego na jednej taśmie IDE.

Proponuję także wykonać reset biosu: viewtopic.php?f=7&t=267235