Dlaczego Linuksy nie są ze sobą kompatybilne?


(słabeusz) #1

Dlaczego Linuxy nie są ze sobą kompatybilne? Przecież opierają się tylko na Linuxie, używają tych samych środowisk, mają tę samą strukturę katalogów... Próbowałem przekopiować jockeya z Ubuntu do Zenwalka i to rozwaliło mi system.

Dlaczego paczki Debiana mogą rozwalić Ubuntu skoro Ubuntu to tylko zmodyfikowany Debian?


(marcin82) #2

Jądra są w większości, ale tylko podobne. Deweloperzy poszczególnych dystrybucji często nakładają łatki, niektórzy integrują część sterowników z jądrem, inni oferują je jako oddzielne moduły. To samo tyczy się reszty "dystrybucji" czyli środowiska graficznego i programów. Nawet paczki środowiska graficznego różnie wyglądają w różnych dystrybucjach (albo integracja większej ilości aplikacji w jednym metapakiecie), albo aplikacje dostępne osobno - to tak po krótce.

Zenwalk jest oparty na Slackware - szukaj więc prędzej pakietów Jockey w formie tgz. Ubuntu jest oparte na pakietach deb, dlatego rozwaliło Ci system, skoro kopiowałeś na żywca.

Jeśli nie znajdziesz pakietów tgz, ściągnij źródła i kompiluj, a najlepiej szukaj w repozytoriach swojej dystrybucji.


(słabeusz) #3

A czy dałoby się przenieść Ubuntową wersję kernela do Mandrivy? Czy są w ogóle źródła takiego kernela są czy trzeba rekompilować?

I jeśli bym to zrobił to czy wtedy by działały pakiety deb w Mandrivie jeśli bym zainstalował dpkg ?


(marcin82) #4

No to chyba się nie rozumiemy. Systemem pakietów Mandrivy jest rpm , systemem pakietów Ubuntu jest deb. Po co od razu przenosić kernel. Spróbuj konwersji za pomocą programu alien - służy do konwersji pakietów między sobą np. rpm na deb. Albo szukaj paczki w formie pliku rpm, np. tutaj:

http://rpm.pbone.net/ .


(GioWDS) #5

marcin'82, system plików czy format paczek?


(sworoslaw) #6

Poprawka: Opierają się na UNIXIE.

A co do struktury- każda dystrybucja, w jakiś sposób jest modyfikowana, właśnie po to, żeby odróżnić ją od innych, i zapewnić dostęp i obsługę natywną tych funkcji, które np. w pierwowzorze nie zostały uwzględnione. Dzięki temu tworzą się społeczności, charakterystyczne dla każdej dystrybucji. Oczywiście- część bibliotek jest uniwersalna. Więc niektóre aplikacje, da się uruchomić na innych Linuxach opartych na Debianie. Jednak jak już zauważyłeś- nie wszystkie. Ciut więcej kompatybilności znajdziesz może na dystrybucjach, opierających się na RedHat Linux i pakietach *.rpm.


(system) #7

Hmm, odpowiedź jest prosta bo jeśli chcesz przenieść pakiety z Archa do Debiana no to ściągasz źródła pacmana i kompilujesz.

Nie próbowałem tego, ale zawsze można spróbować na VirtualBoksie.


(roobal) #8

Ja bym dystrybucje traktował raczej jako zupełnie różne systemy, a nie jako jeden i ten sam. Pomimo tego, że korzystają z jednego jądra i zbudowane są podobnie, to są to zupełnie różne systemy, często posiadają własne rozwiązania, własne menedżery pakietów itp. Syllable Server też korzysta z jądra Linux ale to już jest zupełnie inny system, można by napisać, że jest to Syllable/Linux, a nie GNU/Linux. Android też korzysta z jądra Linux ale to też nie jest już GNU/Linux tylko zupełnie nowy system korzystający z jądra Linux, a z tego co mi wiadomo, to jest ono mocno zmodyfikowane.

L inux I s N ot U ni X , a koledze pewnie chodziło, że są oparte na tym samym jądrze :slight_smile:

Pozdrawiam!


(mati75) #9

Nie, linuksy tylko dystrybucje tak na początku. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dystrybucja_Linuksa

A to Ty. Gratuluje pomysłowości =D> Systemy różnią się między sobą znacznie. Budową, przez kogo są tworzone. Jedynie wspólne mają pliki źródłowe, jak one zostaną skompilowane to zależy od menadżerów poszczególnych dystrybucji.

W ostatniej wersji Ubuntu nie tak bardzo, mogą uszkodzić, ponieważ zostały inaczej zbudowane.