Dlaczego Linuksy nie są ze sobą kompatybilne?

Dlaczego Linuxy nie są ze sobą kompatybilne? Przecież opierają się tylko na Linuxie, używają tych samych środowisk, mają tę samą strukturę katalogów… Próbowałem przekopiować jockeya z Ubuntu do Zenwalka i to rozwaliło mi system.

Dlaczego paczki Debiana mogą rozwalić Ubuntu skoro Ubuntu to tylko zmodyfikowany Debian?

Jądra są w większości, ale tylko podobne. Deweloperzy poszczególnych dystrybucji często nakładają łatki, niektórzy integrują część sterowników z jądrem, inni oferują je jako oddzielne moduły. To samo tyczy się reszty “dystrybucji” czyli środowiska graficznego i programów. Nawet paczki środowiska graficznego różnie wyglądają w różnych dystrybucjach (albo integracja większej ilości aplikacji w jednym metapakiecie), albo aplikacje dostępne osobno - to tak po krótce.

Zenwalk jest oparty na Slackware - szukaj więc prędzej pakietów Jockey w formie tgz. Ubuntu jest oparte na pakietach deb, dlatego rozwaliło Ci system, skoro kopiowałeś na żywca.

Jeśli nie znajdziesz pakietów tgz, ściągnij źródła i kompiluj, a najlepiej szukaj w repozytoriach swojej dystrybucji.

A czy dałoby się przenieść Ubuntową wersję kernela do Mandrivy? Czy są w ogóle źródła takiego kernela są czy trzeba rekompilować?

I jeśli bym to zrobił to czy wtedy by działały pakiety deb w Mandrivie jeśli bym zainstalował dpkg ?

No to chyba się nie rozumiemy. Systemem pakietów Mandrivy jest rpm , systemem pakietów Ubuntu jest deb. Po co od razu przenosić kernel. Spróbuj konwersji za pomocą programu alien - służy do konwersji pakietów między sobą np. rpm na deb. Albo szukaj paczki w formie pliku rpm, np. tutaj:

http://rpm.pbone.net/ .

marcin’82, system plików czy format paczek?

Poprawka: Opierają się na UNIXIE.

A co do struktury- każda dystrybucja, w jakiś sposób jest modyfikowana, właśnie po to, żeby odróżnić ją od innych, i zapewnić dostęp i obsługę natywną tych funkcji, które np. w pierwowzorze nie zostały uwzględnione. Dzięki temu tworzą się społeczności, charakterystyczne dla każdej dystrybucji. Oczywiście- część bibliotek jest uniwersalna. Więc niektóre aplikacje, da się uruchomić na innych Linuxach opartych na Debianie. Jednak jak już zauważyłeś- nie wszystkie. Ciut więcej kompatybilności znajdziesz może na dystrybucjach, opierających się na RedHat Linux i pakietach *.rpm.

Hmm, odpowiedź jest prosta bo jeśli chcesz przenieść pakiety z Archa do Debiana no to ściągasz źródła pacmana i kompilujesz.

Nie próbowałem tego, ale zawsze można spróbować na VirtualBoksie.

Ja bym dystrybucje traktował raczej jako zupełnie różne systemy, a nie jako jeden i ten sam. Pomimo tego, że korzystają z jednego jądra i zbudowane są podobnie, to są to zupełnie różne systemy, często posiadają własne rozwiązania, własne menedżery pakietów itp. Syllable Server też korzysta z jądra Linux ale to już jest zupełnie inny system, można by napisać, że jest to Syllable/Linux, a nie GNU/Linux. Android też korzysta z jądra Linux ale to też nie jest już GNU/Linux tylko zupełnie nowy system korzystający z jądra Linux, a z tego co mi wiadomo, to jest ono mocno zmodyfikowane.

L inux I s N ot U ni X , a koledze pewnie chodziło, że są oparte na tym samym jądrze :slight_smile:

Pozdrawiam!

Nie, linuksy tylko dystrybucje tak na początku. http://pl.wikipedia.org/wiki/Dystrybucja_Linuksa

A to Ty. Gratuluje pomysłowości =D> Systemy różnią się między sobą znacznie. Budową, przez kogo są tworzone. Jedynie wspólne mają pliki źródłowe, jak one zostaną skompilowane to zależy od menadżerów poszczególnych dystrybucji.

W ostatniej wersji Ubuntu nie tak bardzo, mogą uszkodzić, ponieważ zostały inaczej zbudowane.