Dlaczego mój remix Archa kasuje wszystkie moje dodatki?

Doinstalowałem poprzez chroot do głównego katalogu Archa dodatkowe paczki oraz dokonałem nieco modyfikacji plików. Po zbudowaniu obrazu i jego odpaleniu wszystko działa, ale kiedy ten system zainstaluję to okazuje się, że został zainstalowany czysty Arch i nie ma żadnych śladów moich modyfikacji.

Dlaczego tak jest? Modyfikowałem też obrazy Ubuntu i Fedory i nic nie jest kasowane a też są przecież livecd…

Bo arch jest dystrybucją typu netinstall. Praktycznie instalator możesz uruchomić pod każdą dystrybucją linuksa, a sam instalator jest wyjątkowo prosty, głównym jego zadaniem jest instalacja za pomocą pacmana wszystkich paczek z grupy base + podstawowa konfiguracja. Proponuje poczytać https://wiki.archlinux.org/index.php/In … ting_Linux powinno ci to wyjaśnić mechanizm instalacji arch-a.

Tylko, że ten poradnik mówi o instalacji Archa z istniejącego systemu a mi chodzi o to żeby, po instalacji z cd Arch miał od razu środowisko, xorga i wiele innych.

Nie chce mi się po każdej reinstalacji od początku ściągać pakiety oraz konfigurować xorga.

Wiem, ale ten poradnik powinien ci ukazać mechanizm instalacji arch-a. A co do ściągania pakietów na nowo po każdej reinstalacji to ma to sens, arch jest dystrybucją typu rolling-distro o bardzo szybki rozwoju, jeżeli w jakiś sposób zrobisz sobie płytę z już ściągniętymi paczkami to po ~1,5 miesiąca i tak po instalacji systemu z niej będziesz musiał 80-90% pakietów pościągać przy robieniu aktualizacji systemu. Do tego mogą wtedy wyniknąć małe problemy jako że nie ściągasz najnowszych pakietów do instalacji, tylko po instalacji będziesz zmuszony robić aktualizację (a będziesz to zmuszony zrobić, bo wystarczy że programy w repo zostaną przekompilowane pod nową wersję jakieś ważnej biblioteki i już po instalacji z repo ich nie uruchomisz bo będziesz miał starą wersją w systemie), a arch ma to do siebie że jeżeli jest długo nieaktualizowany to lubi się po aktualizacji czasami coś zepsuć (mała błędy, ale się zdarzają). Jeżeli na podstawie tego poradnika nie potrafisz zrozumieć mechanizmu instalacji archa to daj se spokój z modyfikacją płyty. A druga sprawa ile razy w ciągu roku chcesz reinstalować system, mój arch działa już blisko 2 lata bez reinstalacji.