Dlaczego na nauczycieli ze szkół średnich mówi się profesorze?

Witam, może i temat śmieszny, ale do dnia dziś nurtuje mnie to, skąd się wzięło miano “profesor” na nauczyciela ze szkoły średniej? Ci nauczyciele mają zwykle magister inżynier, a każą wołać na siebie “profesorze”.

Można mówić “pani magister/panie magistrze” :stuck_out_tongue_winking_eye:

Wyjaśnienie jest prozaiczne, ten “profesor” to określenie zwyczajowe:

2 polubienia

Ja pamiętam, jak byłem kupę lat temu w liceum, to nie mogłeś powiedzieć panie magister, ponieważ była wielka obraza majestatu. :joy:
I ci co powiedzieli inaczej niż “profesor” mieli przechlapane po całości.

Świetny artykuł.

Nazwa pochodzi z języka łacińskiego gdzie “professor” to nauczyciel.
I tak się przyjęło nazywać nauczyciela. To już jest zwyczaj i tradycja…

1 polubienie

Myślę, że to zależy od szkoły. U mnie w szkole średniej nikt do nauczycieli nie zwracał się Pani/Panie Profesorze, tylko Proszę Pani/Pana. Do dyrektora Panie Dyrektorze. Myślę, że co szkoła to obyczaj i w różnych może to różnie wyglądać. Dodam, że chodziłem do Liceum

Nigdy się z tym nie spotkałem i szczerze nie podoba mi się tytułomania, magister chce być nazywany profesorem, poseł Kaczyński, to nie prezes PiS a Premier (raczej Panie były Premierze, jeżelu już), wykładacz towaru brzmi marnie, lecz: Merchandiser już dum®niej :wink:

“Panie profesorze” to jak “panie nauczycielu”. Jak nauczyciel ma jaja, to powie, że nie chce żeby go tak tytułować i wtedy np. 'proszę pana".

1 polubienie

A jak nie ma jaj to “proszę pani” :stuck_out_tongue_winking_eye: