Dlaczego napęd optyczny Hitachi-LG GU90N nie nagrywa płyt CD? Czy on w ogóle ma możliwość nagrywania płyt CD?

Witam mam problem z napędem optycznym w laptopie . Jest to napęd Hitachi-LG GU90N . Otóż nie nagrywa on płyt CD. Płyty DVD nagrywa normalnie ,ale CD nie chce nagrywać. Posiadam kilka płyt CD-R Sony 700 mb i leżą bezużyteczne w szafie, bo napęd ich nie chce nagrać. Przy nagraniu płyty w programie CDBurnerXP pojawia się taki komunikat:

obraz_2021-03-24_124549

Podaję jeszcze obsługiwane typy dysków z programu Aida64 Extreme:

obraz_2021-03-24_124738

Płyty mają mniej niż 10 lat, może w środku zachodzi rozkład? Dodatkowo sklep może sprzedaje leżaki magazynowe lub coś co wycierają z kurzu przed “zamknięciem” sklepu (niby też leżak tyle, że sklepowy/ekspozycyjny).

Sporo nagrywarek pada tak, że nagrywają lub czytają tylko DVD lub CD.
Może też zwyczajnie nie współpracować z tymi płytkami, i wreszcie, płytki mogą być zleżałe.

Zmień płyty i spróbuj też inny program do nagrywania.

Niektóre napędy nie obsługują nagrywania w formacie CD Audio (.wave). Zdarzają się w miarę często modele nagrywarek firmy Asus nie obsługujące nagrywania tego typu plików.

Program do nagrywania sam wyrzucił Ci informacje w czym problem, brak zgodności nośnika z oprogramowaniem nagrywarki. Czyli firmware napędu nie posiada właściwej strategii nagrywania i źle rozpoznaje nośnik CD a tym samym nie wie jak go wypalić. Ten problem można rozwiązać na dwa sposoby. Poszukać nowszego oprogramowanie do nagrywarki lub zmienić nośnik na coś lepszego np. CD znanej firm.

Ciekawa sprawa z tymi płytami. Tamte ,co się nie chciały nagrać to płyty Sony. Teraz kupiłem płytę Verbatim CD-R i to ,co chciałem bez problemu się nagrało. Czyli ,to jednak wina tych płyt Sony,że nie chciały się nagrać ?

To nie wina płyt tylko strategii nagrywania napędu a za to odpowiada firmware. Zmiana nośnika pomogła bo płyty Verbatim są tłoczone od lat przez tą samą fabrykę i ich strategia nagrywania się nie zmieniła dlatego są rozpoznawane i nagrywane bez problemu. Płyty Sony są nowsze a oprogramowanie napędu nie potrafi ich zidentyfikować i tak skalibrować laser by się poprawnie wypaliły.

Dzisiaj kupiłem 10 płyt CD Verbatim. 2 płyty napęd odrzucił. Teraz dopiero trzecią nagrywa normalnie.

Sprawdź, czy na płytach/opakowaniu nabita jest data produkcji :wink:

Sprawdzałem i nie ma tam żadnej daty produkcji

Najpewniej to kwestia uwalonego lasera odpowiedzialnego za CD (możesz spróbować przeczyścić wacikiem z izopropanolem soczewkę, ale te najczęściej się rysują, bo są plastikowe, a nie szklane jak dawniej i to nic nie da), albo starych płyt. Wszystko już było wyjaśnione. Nie jest to raczej problem programowy.