Dlaczego napęd optyczny Hitachi-LG GU90N nie nagrywa płyt CD? Czy on w ogóle ma możliwość nagrywania płyt CD?

Witam mam problem z napędem optycznym w laptopie . Jest to napęd Hitachi-LG GU90N . Otóż nie nagrywa on płyt CD. Płyty DVD nagrywa normalnie ,ale CD nie chce nagrywać. Posiadam kilka płyt CD-R Sony 700 mb i leżą bezużyteczne w szafie, bo napęd ich nie chce nagrać. Przy nagraniu płyty w programie CDBurnerXP pojawia się taki komunikat:

obraz_2021-03-24_124549

Podaję jeszcze obsługiwane typy dysków z programu Aida64 Extreme:

obraz_2021-03-24_124738

Płyty mają mniej niż 10 lat, może w środku zachodzi rozkład? Dodatkowo sklep może sprzedaje leżaki magazynowe lub coś co wycierają z kurzu przed “zamknięciem” sklepu (niby też leżak tyle, że sklepowy/ekspozycyjny).

Sporo nagrywarek pada tak, że nagrywają lub czytają tylko DVD lub CD.
Może też zwyczajnie nie współpracować z tymi płytkami, i wreszcie, płytki mogą być zleżałe.

Zmień płyty i spróbuj też inny program do nagrywania.

Niektóre napędy nie obsługują nagrywania w formacie CD Audio (.wave). Zdarzają się w miarę często modele nagrywarek firmy Asus nie obsługujące nagrywania tego typu plików.

Program do nagrywania sam wyrzucił Ci informacje w czym problem, brak zgodności nośnika z oprogramowaniem nagrywarki. Czyli firmware napędu nie posiada właściwej strategii nagrywania i źle rozpoznaje nośnik CD a tym samym nie wie jak go wypalić. Ten problem można rozwiązać na dwa sposoby. Poszukać nowszego oprogramowanie do nagrywarki lub zmienić nośnik na coś lepszego np. CD znanej firm.

Ciekawa sprawa z tymi płytami. Tamte ,co się nie chciały nagrać to płyty Sony. Teraz kupiłem płytę Verbatim CD-R i to ,co chciałem bez problemu się nagrało. Czyli ,to jednak wina tych płyt Sony,że nie chciały się nagrać ?

To nie wina płyt tylko strategii nagrywania napędu a za to odpowiada firmware. Zmiana nośnika pomogła bo płyty Verbatim są tłoczone od lat przez tą samą fabrykę i ich strategia nagrywania się nie zmieniła dlatego są rozpoznawane i nagrywane bez problemu. Płyty Sony są nowsze a oprogramowanie napędu nie potrafi ich zidentyfikować i tak skalibrować laser by się poprawnie wypaliły.

Dzisiaj kupiłem 10 płyt CD Verbatim. 2 płyty napęd odrzucił. Teraz dopiero trzecią nagrywa normalnie.

Sprawdź, czy na płytach/opakowaniu nabita jest data produkcji :wink:

Sprawdzałem i nie ma tam żadnej daty produkcji

Najpewniej to kwestia uwalonego lasera odpowiedzialnego za CD (możesz spróbować przeczyścić wacikiem z izopropanolem soczewkę, ale te najczęściej się rysują, bo są plastikowe, a nie szklane jak dawniej i to nic nie da), albo starych płyt. Wszystko już było wyjaśnione. Nie jest to raczej problem programowy.

Jeszcze , co zauważyłem przy nagrywaniu tych płyt Verbatim , to ,że bez problemu nagrały się te , co są oznaczone , jako 12 X speed vitesse velocidad. Nie nagrały się płyty oznaczone , jako 52 X speed vitesse velocidad , przy których były do wyboru prędkości nagrywania do 24X . Nagrały się też płyty oznaczone , jako 52 X speed vitesse velocidad , które przy nagrywaniu miały do wyboru prędkości 4X i 10X

Bo Twój napęd bez względu na to czy nośnik ma oznaczenie 52x czy 48x i tak nagrywa płyty CD max 24x, tak wynika ze specyfikacji. Ilość dostępnych prędkości nagrywania dla danego nośnika zależy od firmware i zawartej w nim strategii.

A ktoś wie,gdzie mogę znaleźć firmware do tego napędu Hitachi-LG GU90N . Szukam już od dłuższego czasu i nie mogę znaleźć

@adamcmg4 Firmware do nagrywarki Hitachi-LG GU90N https://dl.dell.com/FOLDER03923262M/2/HLDS_7XW1Y_ZPE.exe (wgrywasz na własną odpowiedzialność nie odpowiadam za uszkodzenie nagrywarki). Zainstaluj program UltraISO i spróbuj za jego pomocą nagrać płytę CD.

Pozdrawiam!