Dlaczego partycja systemowa nie jest oznaczona jako C?

Witam,

Korzystałem z Windowsa 7, ale dziś zainstalowałem Windowsa XP. Po instalacji, pierwszy raz spotkałem się z tym, że partycja na której jest zainstalowany System Windows, nie jest oznaczona literą C, tylko D. W Eksploratorze najpierw jest C, a potem D, na której jest XP. Jestem przyzwyczajony do tego, że podczas instalacji programów i nie tylko, systemową zawsze była C. Da to radę jakoś zmienić ?

To są tylko oznaczenia dysków, co za różnica czy to będzie C, D czy X. Ja bym nie zmieniał, bo się system popsuje.

Nie zmienisz tego bez ponownej instalacji systemu.

Panel sterowania/ Narzędzia administracyjne / Zarządzanie komputerem / Zarządzanie dyskami. Wybierasz w prawym okienku dysk i spod prawoklika wybierasz zmień literę ścieżki i dysku. Oczywiście litery nie mogą się dublować.

Dodane 01.05.2011 (N) 9:40

Panel sterowania/ Narzędzia administracyjne / Zarządzanie komputerem / Zarządzanie dyskami. Wybierasz w prawym okienku dysk i spod prawoklika wybierasz zmień literę ścieżki i dysku. Oczywiście litery nie mogą się dublować.

ra-v , jeżeli instalatory poszczególnych programów wskażą jako domyślną lokalizację C, a Zdezorientowany , będzie myślał że instalator programu wskazuje XP to będzie kłopot.

Instalatory korzystają ze zmiennych środowiskowych, więc nie powinny pomylić partycji.

W zarządzaniu dyskami już C nie będzie.

Rozwiązanie problemu podał hevet.

No i moje 3 grosze: co za durny sposób oznaczania partycji.

Tak ale nie wszystkie programy sobie s tym dadzą radę i choćby taka rzecz jak Poczta Windows, zintegrowanie z powłąką WinRARa czy 7zFM może przysporzyć wiele problemów. Domyślna ścieżka wyszukiwania też zostanie na D. Jak masz czysty system to może się uda, ale zmiana litery dysku na chodzącym Windowsie to jak wymiana tłoka na chodzącym silniku.

Spotkałem sie z tym niejednokrotnie, a nawet taki myk że system jest na ukrytej E, dane na D, a nic nie ma na C - zawsze jakiś sposób na śmieci szukające C:… do instalacji i tym samym bezpieczniejszy system :wink:

Musisz się z tym pogodzić, ze jest zmieniona litera, bo jak odważysz się zmienić z d: na c:, to ponowne uruchomienie kompa skończy się ciągłym resetem w momwncie startu Windowsa… Litera partycji systemowej nie można zmienić, ponieważ w rejestrze są wpisy odołujące się w tym wypadku do litery d: i fizycznie jest niewykonalne zmienienie tych wpisów żeby poinformować Windowsa, że teraz przebywa na c:. a nie na d:. Jak tak bardzo zależy Ci na zmianie litery, musisz skasować partycje, utworzyć i zainstalować system na nowo.

Dodane 01.05.2011 (N) 11:26

ra-v , instalacja na innej partycji na ma sensu - i tak system zostanie zawirusowany i tak, bo się wirus skapnie na której partycji trzymane są pliki systemu. Większy sens ma zmiana nazwy folderu Windows podczas instalacji.