Dlaczego Pen-Drive ma mniej pamięci niż powinien

Witam. Piszę ten temat, ponieważ wiele osób z forum i poza Nim jest nie świadoma z pytaniem: “Dlaczego Pen-Drive ma mniej pamięci niż powinien”. Już Wam mówię.

Producenci Pen-Drivów posługują się porównaniami pełnymi (przykład: normalnie w komputerach [lekcja informatyki] jest w przypadku Gigabajtów = 1 GB to 1024 MB ; Producenci określają w ten sposób = 1 GB = 1000 MB). Komputer ma system dwójkowy, my zatem mamy system dziesiętny. Te wartości (24 MB;KB;B itd.) mają na większe pojemności np. 16 GB duży wpływ (Traci zatem ok. 1,5 GB pamięci). Do tego można dodać pliki rozruchowe (chyba BOOT) i inne więc trochę pamięci też ubędzie. Można to oszacować - 16 GB = około 14GB. Nie chce mi się robić matematycznego porównania ; D tych wartości. Mam nadzieję, że zrozumieliście i że Wam pomogłem.

Pozdrawiam

vance14

Komu chciałeś pomóc ? Było to na forum kilkadziesiąt razy. Temat non sens :slight_smile:

@UP Jak coś ja nie wiedziałem. Doszedłem do tego forum o 22:08 czyli dzisiaj : ) Szukałem na forum i na google nie gryzie.pl i było rzadko na innych forach.

Tak zrozumieliśmy, a czy pomogłeś kwestia wysoce dyskusyjna, gdyż temat znany od początku istnienia np dysków twardych.

Ze względu na znikomą wartość :arrow: Na Luzie

Ty moderator możesz temat zamknąć, widzę, że złe forum wybrałem. NQ

Jasne, dowiedziałeś się tego za godzinę, czyli praktycznie jeszcze tego nie wiesz :slight_smile:

Na Ty to tramwaj w Krakowie staje …

Skoro po jednym poście tak je oceniasz, to chyba faktycznie złe …

A tam złe :wink: Napisałem już tutaj łącznie pewnie z ok. 2000 postów i jeszcze wytrzymuję, więc aż tak tragicznie nie jest :stuck_out_tongue:

@edit: wg. szukajki 3500 ponad, nie chce mi się wierzyć, że aż tyle :stuck_out_tongue:

Tylu błędów już dawno nie widziałem.

Nie pen-drive, tylko pendrive

Gigabajt = 1000 megabajtów

Gigibajt = 1024 mebibajtów (to co stosują komputery)

Nie traci 1,5 GB pamięci, a pojemności!

16 GB = około 14GB - to nie ma najmniejszego sensu. Równie dobrze możesz tłumaczyć 2=3. W informatyce są inne jednostki!

Komputery niczego nie stosują, ewentualnie można napisać: “przedrostki używane w informatyce” jednak nie są one oficjalnymi przedrostkami a tylko propozycją do wprowadzenia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przedrostek_dw%C3%B3jkowy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bajt

W mówieniu o pamięci nie widzę tutaj żadnego błędu. “Oficjalna” polska nazwa pendrive’a to właśnie pamięć USB. A megabajt czy gibibit jednostki pamięci.

Zgadza się, to jest “pamięć USB” ale charakteryzuje się ona m.in. pojemnością i to jej pojemność może być mniejsza/większa a nie (sama) pamięć.

To jednostki rozmiaru informacji używane m.in. do określania pojemności np. pamięci USB itp.

Rozmiar informacji czyli ilość pamięci (cyfrowej), to dla mnie to samo.