Dlaczego połączenie na WiFi wolniejsze niż po kablu?

Sprawa jest jak dla mnie dość nietypowa. Może od początku, najpierw dokładne dane:

  1. Internet Orange CDMA.

  2. Router Axesstel MV 610.

  3. Siła sygnału na routerze optymalna (niebieska/fioletowa dioda), pozostałe diody również optymalne.

  4. Prędkość z umowy do 9,3Mb.

  5. Dwa kompy: netbook Asus 1215N i starszy laptop serii Asus F5R (karta Atheros AR 5006g)

  6. Na netbooku mam Win 7, na F5R Win XP Prof SP3

  7. Router rozsyła sygnał w standardzie b+g+n, karta w F5R łapie na g, wiec chyba nie powinno być problemów.

Na czym polega problem?

Otóż na netbooku i po kablu i po WiFi necik śmiga na poziomie 4,5-6 Mb. Tutaj nie mam zastrzeżeń.

Problem pojawia się w momencie porównywania prędkości na laptopie Asus F5R. Na kablu mam 4,5-6 Mb, zas problem pojawia się, kiedy testuję prędkość po WiFi, wtedy mam zaledwie 1-1,3 Mb i ani rusz wyżej. Sprawdzałem w sumie wszystko. Nowe stery do karty, restart routera, nic nie daje poprawy.

sygnał jest max?

sporo masz innych sieci w zasiegu ?

opisz coś wiecej w szczegółach ja wróżką nie jestem.?

w jakim standardzie jest karta sieciowa w tym lapku?

na jakich zabezpieczeniach jedziesz?

Polecam czytać ze zrozumieniem, wszystko o tym napisałem.

Nie, tylko moja, oczywiście w tym miejscu, gdzie jestem.

Co Ty? próbujesz pokazać jaki to Ty nie jesteś fachowiec? Co tutaj więcej pisać, czytaj ze zrozumieniem, wszystko co mogłem opisałem.

Masakra, po raz kolejny napiszę: czytaj ze zrozumieniem, pkt 7

W lapku, gdzie sąproblemy po WiFi mam tylko avasta free, nic więcej.

Dopatrz sie czy nie masz w pobliżu urządzeń wykorzystujących częstotliwość 2,4GHz (ale wątpie zeby to wpływało na jakość sygnału tylko na jednym komputerze)

Jeżeli masz opcje obsługi WiFi w technologi B,G,N to zapewne masz też QoS

-sprawdz czy nie masz ustawionych limitów dla poszczególnych komputerów

-Przypatrz czy w konfiguracji karty ze słabszym połaczeniem nie masz ustawionej domyślnie obsługi tylko standardu “B”

Zabezpieczenia WEP czy WPA, WPA2 nie powinny mieć znaczenia przy tak małej przepustowości połączenia.

Czy oba testowane komputery były w takiej samej odległości od routera ?

Jeżeli dzieliły je dość solidne ściany, to warto by zainwestować w nieco dłuższą antene do routera, ale nie zbyt długą, bo też bez sensu :wink:

Dokładnie, jeśli jeden śmiga, to to nie ma znaczenia, nawet gdyby jakieś takie urządzenie było.

nie, tutaj mam na bank G, widnieje to jak byk. Mało tego pokazuje nawet przepustowość od 36 do 54 mb

tego nie sprawdzałem akurat, zerknę dzisiaj

To nie, zabezpiecza to tylko i wyłącznie dostęp do sieci, nie jej transfer.

Tak

To też nie, bo zasieg sieci jest na wszystkie kreski na antenie.