Dlaczego ReadyBoost przestał działać?Jak to naprawić?

(Eesti70) #1

Kupiłam pendrive OCZ 4GB do readyboost,działał super do czasu aż coś wykasowałam przy oczyszczaniu dysku ze śmieci.Pewnie coś wykasowałam ale nie wiem co.Przedtem miałam ikone z zegarem i napisem Readyboost teraz jej niema.Pendrive działa bo sprawdzałam u koleżanki(mruga i świeci,a u mnie tylko świeci ).Mam oryginalny Vista Home Premium na płycie,czy mogę jakoś przywrócić readyboost ?Pocek E6750 2x2,66Ghz, 2048RAM, GeForce 8800GTS.Będę wdzięczna za pomoc. Ania.

(Monczkin) #2

Proszę nazwać temat konkretnie. Przeczytaj regulamin.

(Eesti70) #3

Sorki,jestem tu nowa .przepraszam że coś namodziłam.

(Clubbasse207) #4

że tak spytam … widzę żę masz 2 GB ramu … więc po co ci ready bost ?

to się stosuje tylko wtedy gdy masz za mało ramu np 512 mb …

co do tematu

sprubój wyłączyć readybost i włączyć powinno zadziałać :stuck_out_tongue:

a co do uwagi moderatora … to nieprzepraszaj tylko zmień tytuł tematu jak napisał mod.

masz taki przycisk edytuj :stuck_out_tongue:

(Adamt7) #5

ad redyboost… to jest to na maxa przereklamowane… najwydajniej vista chodzi jak np. przy instalacji utworzymy oprocz c i dyskow do danych jeden maly dysk…powiedzmy 5gb - wazne zeby to byl nastepny po C.Po instalacji sformatuj te partycje jako fat32 i zmien w ustawieniach wirtualnej pamieci tak aby system uzywal tylko tego dysku jako wirtualnej. Zaznacz dysk i w okienkach rozmiaru wpisz wartosc- pojemnosc liczbami - w 1 i w 2 okienku ta sama wartosc okreslajaca caly rozmiar tej malej parycji. Zobaczysz jakiego kopa dostanie twoj system… a kwestja pendrive… spowalnia buforowanie plikow i obciaza plyte glowna - pen potrzebuje od 3,1 caly czas i dostep jest synchroniczny …jak zapis to nie odczyt…wiec pakiety musza byc kolejkowane. Przetestuj… zobaczysz ze dziala… hihihih…ew…browarek na kolejnym zlocie postawisz :slight_smile:

Pozdro…

(Eesti70) #6

Dzięki za odpowiedz.Jeśli zadziała postawię Ci całego 6paka,jeśli nie to też Ci postawie bo włożyłeś trochę trudu żeby mi pomóć.Zresztą sama uwielbiam piwo.Nie wiem czy to ma znaczenie ale mój pendrive to ocz 4gb dual chanel 15 zapis,30 odczyt.Teraz pewnie posłuży mi do przechowywania danych. Pozdrawiam serdecznie.Ania

(Kaka') #7

Proszę dostosować się do prośby moderatora, który wyraźnie zaznaczył, że masz poprawić tytuł wątku na mówiący konkretnie o problemie.

adamt7

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go ponieważ nie używasz polskich znaczków (ą, ę, ź, ż, ć, ó, ł, ń). Proszę więc o poprawienie wszystkich swoich postów w tym temacie pod kątem polskich znaczków, przy użyciu przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje.

(klisza) #8

Zaznacz we właściwościach pendrive (w oknie komputer > prawy guzik myszki na pendrive > właściwości), żeby ponownie sprawdził pod kątem wydajności dla ReadyBoost.

(system) #9

A może by tak zamiast fantazji i własnych wyobrażeń trochę rzetelnej wiedzy?

Dla posiadaczy komputerów z pamięcią 512-1024 (zwłaszcza!) z pomocą przychodzi technologia Windows ReadyBoost. Jeśli użytkownik posiada przenośną pamięć typu flash (pendrive USB lub kartę SD), może wykorzystać ją do przyspieszenia systemu. Technologia ta nie wykorzystuje pamięci na dyskach przenośnych bezpośrednio do zwiększenia ilości pamięci RAM (z powodu ogromnej dysproporcji wydajności), natomiast zapisuje tam dane wykorzystywane przez menadżera pamięci.

Jeśli użytkownik uruchamia wiele aplikacji na systemie z małą ilością pamięci, Windows ReadyBoost wykorzysta dysk flash do stworzenia kopi pamięci wirtualnej, która nie jest tak szybka jak RAM, ale i tak szybsza niż dysk twardy dla losowych odczytów/zapisów. Co ciekawsze, na dysku flash nie jest zapisywane nic, czego nie ma na twardym dysku, żeby po usunięciu klucza USB z systemu można było dalej bez przeszkód kontynuować pracę.

Pamięć podręczna zapisywana na dysku flash jest szyfrowana za pomocą algorytmu AES-128, tak więc nie trzeba się obawiać o wyciek istotnych informacji w przypadku zagubienia pendrive’a czy karty flash. Dodatkowo menadżer pamięci kompresuje strony przed zapisaniem ich na urządzenie, zwiększając tym samym (średnio 2x) przestrzeń dostępną na cache.

W systemie można użyć co najwyżej jednego urządzenia jako pamięci dla technologii ReadyBoost. Być może w przyszłych wersjach technologii sytuacja ta ulegnie zmianie.

Na pamięć cache dla ReadyBoost można przeznaczyć obszar od 230 MB do 4GB wolnego miejsca na dysku przenośnym. Limit ten jest spowodowany przez ograniczenia systemu plików FAT/FAT32 używanego przez pamięci przenośne. Warto zauważyć, że dla pendrive’a o pojemności 4GB ilość pamięci dostępnej dla ReadyBoost wynosi dzięki kompresji aż 8GB. Zalecenia co do ustawienia wielkości obszaru cache na dysku flash są następujące: stosunek pamięci flash do pamięci RAM powinien wynosić 1:1 lub więcej, ale maksymalnie 2.5:1. Powyżej tej granicy różnica w wydajności nie będzie zauważalna.

Dla celów ReadyBoost można wykorzystywać większość szybszych urządzeń typu pendrive podłączanych do zewnętrznych portów USB, a także czytników kart flash na wewnętrznej magistrali USB/PCI (stosowanych np. w laptopach).

Podstawowym czynnikiem decydującym, czy system może skorzystać z urządzenia, jest dostępna ilość wolnego miejsca (min.230MB) i odpowiednia wydajność. ReadyBoost wymaga magistrali USB 2.0 i przepustowości 2.5 MB/s dla odczytu losowych 4kB porcji danych oraz 1.75 MB/s dla zapisu losowych porcji o wielkości 512kB.

Oczywiście można zapytać: po co wykorzystywać pamięci flash skoro dyski twarde są szybsze? Owszem, dyski twarde są znacznie szybsze, ale dla dużych ciągłych porcji danych, natomiast pamięci flash są szybsze przy losowych odczytach / zapisach niewielkich porcji danych. ReadyBoost potrafi inteligentnie odczytywać duże porcje pamięci wirtualnej z dysku twardego, natomiast mniejsze z pamięci flash.

Dostępne na rynku dyski twarde 7200RPM mają czasy dostępu na poziomie ok. 9 ms (dane producentów: WD 320GB – 8.9 ms, Seagate 320GB – 8.5 ms), co jest wynikiem 6x gorszym od najwolniejszych urządzeń zgodnych z ReadyBoost. Szybsze urządzenia jeszcze powiększają tą różnicę.

Przykładowo pendrive Victorinox Swissbit 2.0 512MB osiągnął według systemu Windows Vista wydajność rzędu 4261kB/s dla odczytu małych porcji danych 4kB i 3733kB/s dla zapisu średnich porcji 512kB, co daje ponad 1000 losowych odczytów na sekundę i czas dostępu poniżej 1 [ms], czyli ok. 10x szybciej od dostępnych dysków twardych.

Niestety, nie wszystkie urządzenia przenośne USB 2.0 są kompatybilne z technologią ReadyBoost, co zależy w dużej mierze od zastosowanej jakości pamięci flash i sterownika użytego w urządzeniu. Jeśli urządzenie okaże się niezgodne, na zakładce ReadyBoost zostanie wyświetlona odpowiednia informacja, że urządzenie jest zbyt wolne.

Część urządzeń okazuje się niekompatybilna nawet pomimo tego, iż w specyfikacji podawana jest teoretycznie wystarczająca prędkość, np. odczyt: 10MB/s, zapis: 5MB/s. Dane te dotyczą ciągłych porcji danych i zazwyczaj podają maksymalną wydajność, zaś ReadyBoost mierzy wydajność dla danych rozmieszczonych losowo. Kolejną przyczyną może być różna wydajność w różnych partiach pamięci urządzenia. Przykładowo niektóre pendrive’y o pojemności 1GB posiadają pierwsze 128MB b.wydajnej pamięci flash, zaś resztę znacznie wolniejszej, a ponieważ ReadyBoost mierzy wydajność na całym urządzeniu, nie są one wykrywane jako zgodne z tą technologią.

Pełna lista znajduje się na stronie : http://www.grantgibson.co.uk/misc/readyboost/

(Emilia35) #10

jak usunąć z pen drive ReadyBoost? jak usuwam w prosty sposób to wyskakuje mi komunikat że nie mam uprawnień, czy to już nie odwracalne? pomocy #-o

(FadeMind) #11

Witam:)

EMILKA345 w oknie Komputer kliknij PRAWYM przyciskiem myszy na literę dysku-pendrive’a i wybierz opcję “Właściwości”. Przejdź do zakładki - ReadyBoost, i zaznacz “nie używaj tego urządzenia”. Zatwierdź zmiany, i usuń plik sfcache (który był zablokowany) z tego pendrive’a :slight_smile:

(Adalbertuss) #12

…podaje jeszcze inny sposób na odblokowanie pendriv’a (działa na 100% - przynajmniej aby pozbyć się problemu z “Philips USB Flash Drive USB Device”)

  1. Skopiuj z niego wszystkie (pożądane dla Ciebie i wymagane przez system) pliki i foldery.

  2. Sformatuj pendriv’a (prawy klawisz myszy na ikonie urządzenia w “mój komputer”, lewy na “Formatuj”; lewym na “przywróć ustawienia domyślne urządzenia”, zatwierdź [jeżeli nie zadziała - to włącz “szybkie formatowanie”]).

  3. Sprawdź (otwierając “właściwości” - “ogólne”) stan pamięci urządzenia: cała pamięć powinna być ozn. jako “Wolne miejsce”.

  4. Skopiuj na pendraiv’a ponownie pliki wymienione w pkt. 1(przy okazji możesz :smiley: zrobić w nich porządek)

…tak na marginesie, podaje jak “dorobiłem się” problemu: nie wyłączyłem usługi ReadyBoost, a odłączyłem od laptopa Pendriv’e (i mimo, że uczyniłem to “bezpiecznie”) wtedy pojawił się problem, więc ostrzeżenie-wniosek:

moim zdaniem, przed odłączeniem urządzenia przyspieszającego system, należy bezwzględnie wyłączyć na tymże urządzeniu ReadyBoost !