Dlaczego w dziale Programy niema Linuksa a są inne mało używane systemy?


(Robin-Otzi) #1

Szukałem programu do identyfikacji i testowania sprzętu pod Linuksem a tu nic zero programów!

Kto coś poleci? (typu Aida czy Everest?)

 


(klisza) #2

/proc/cpuinfo

 

lspci

 

to tak na szybko. Te toole są wbudowane w każdy zdaje się system linuxowy, chociaż nie wiem, jak jest teraz bo linuxa dawno nie używałem.


(-Łukasz-) #3

@klisza dobrze mówi - sporo rzeczy możesz sprawdzić bezpośrednio z konsoli.

 

Jeżeli jednak wolisz coś graficznego all-in-one, to mogę polecić I-Nex (polski program ala CPU-Z na Windows stworzony przez znajomego) oraz KInfoCenter - Info Center.

 

Co do wyrzucenia działu z programami na Linuksa to również ubolewam. Wraz ze zmianą szaty serwisu, dział po prostu znikł (było tam trochę programów), później pojawiły się inne systemy, ale Linux już nie wrócił.


(scripter1) #4

Sam się od jakiegoś czasu zastanawiałem nad tym czemu na DP w dziale Programy nie ma sekcji dla Linuxa i proszę niech nikt nie pisze że jest bo przecież Android jest defakto Linuxem bo jest oparty na jądrze Linux, wiadomo że nie o takie linuxy nam chodzi.

Podejrzewam że wynika to z tego że jest sporo różnych dystrybucji nie do końca ze sobą zgodnych i korzystających z różnych sposobów instalacji oprogramowania (.RPM .DEB itp.) i zwykle dostarczają one pokaźną liczbę programów przez własne repozytoria.

Niemniej są sekcje Android, iPhone oraz Windows Phone które są jedynie listami informującymi o programach na te systemy i je opisującymi a przycisk pobierania przekierowuje i tak do oficjalnych sklepów tych programów.

Bardzo bym chciał aby powstał też dział Linux w którym by były opisywane aplikacje dla linuxa i gdzie można by je recenzować osobno od wersji dla innych os (np. Skype jest też w wersji dla linuxa ale mocno się ona różni od wersji dla wndowsa).

Mógłby ten dział też informować o pojawianiu się ciekawych programów dla linuxa których nie ma w repozytoriach ale które udostępniają źródła które można samodzielnie sobie skompilować (wierzcie mi że to nie takie trudne).

A w kwestii programu do identyfikacji sprzętu to kolega musiałby napisać jaką ma dystrybucję linuxa i to raczej nie tu a w dziale poszukiwanie oprogramowania.

Dystrybucje często mają własne programy wyświetlające szczegółowe informacje o sprzęcie (w OpenSUSE jest np. Yast który ma moduł wyświetlający dane równie szczegółowo jak Everest na windowsie) a programy typu Aida i Everest o ile się nie mylę i tak pokazują informacje tylko o sprzęcie poprawnie zainstalowanym do którego są dobrane sterowniki więc jeśli nie masz sterownika do jakiegoś urządzenia i nie wiesz co to jest to musisz sam googlać.


(neXt___) #5

Dawniej było i jakoś nikomu nie przeszkadzało. Nie wiem po jaką cholerę postanowili to schować.


(-Łukasz-) #6

@scripter1:

Dział z programami na Linuksa wcześniej funkcjonował dokładnie tak jak piszesz - jeżeli dany program miał swoją wersję na np. Windows, Linux i Mac OS, to można było się szybko przełączyć pomiędzy stronami aplikacji na każdy system. Dodatkowo można sobie było wybrać preferowany z tego co pamiętam. Wersja na każdy OS posiadała osobny opis, zrzuty ekranu, recenzje, oceny oraz komentarze.

 

W przypadku Linuksa odnośnikami do ściągnięcia były źródła, co rzeczywiście mogło mylić osoby, które mało znają GNU/Linuksa i wywoływać wśród użytkowników innych systemów fałszywe wrażenie, że Linuks wciąż jest “zacofany” i nadal trzeba paczki ręcznie budować (albo nie ma pliku .exe - u Windowsiarzy :wink:. W sumie wystarczyłaby informacja/jeden zbiorczy artykuł dla popularnych dystrybucji, aby ominąć ten problem.