Dlaczego w Windowsie łatwiej instaluje się programy?

Czemu instalacja pod Linuxem jest tak do tyłu za tą w Windowsie (może się myle). Skąd wy się nauczyliście instalować oprogramowanie (brzmi to trochę idiotycznie)? Ja z linuxa może korzystałem z 30 min i zainstalowałem chrome (czy chrominium) i trochę się pobawiłem. Schody zaczeły się jak chciałem zainstalować xampp for Linux. Może jest to proste, a ja coś źle robie. Jakiś program do tego jest?

Jaka dystrybucja? Opcji jest kilka, możesz użyć gdebi - graficzny instalator, apt-get w konsoli, dpkg tez w konsoli, synaptic - graficznie, zależy czego potrzebujesz.

Bez podania informacji jakiej używasz dystrybucji będzie ciężko. micechal podal możliwości instalacji w debianie i pochodnych (np. mint, ubuntu i inne oparte na pakietach deb).

Sprawdź jakiego menadżera pakietów używa twoja dystrybucja, uruchom go i po prostu wyklikaj które pakiety są Ci potrzebne i zatwierdź wybór, wszystko się powinno automatycznie zainstalować, włącznie z rozwiązaniem zależności.

Poza tym gdybyś wolał zainstalować xampp z pakietów pobranych ze strony internetowej, to jest tam opis krok po kroku => >> Klik <<

Tak z ciekawości w jaki sposób instalowałeś chromium?

Dodane 23.01.2012 (Pn) 0:14

Co do “bycia do tyłu” z instalacją w porównaniu do Windows, to się nie zgodzę. Według mnie jest wręcz na odwrót. Praktycznie w każdej dystrybucji masz jedno narzędzie (lub kilka odpowiedników jak np.: apt, aptitude, synaptic), które służą za wyszukiwarkę oprogramowania i program umożliwiający wybranie i instalację potrzebnych programów. W windowsie też jest jedno narzędzie, ale mniej zautomatyzowane “Google”.

Z samą instalację oganę, ale skąd on (linux) wie, że ta aplikacja jest przed instalowaniem w tej czy innej lokalizacji?

Poczytaj sobie może o repozytoriach.

Przeczytałem instrukcję Xampp i nie widzę tam nic takiego. Ot - zwykłe przekopiowanie plików, tyle że z poziomu konsoli. Jak wolisz graficznie, też się da. Korzystaj z repozytoriów, tak robi się w pierwszej kolejności. Jak nie ma, sprawdzasz stronę producenta programu i pobierasz paczkę, którą instalujesz. A jak nie udostępnia paczki tylko kod, wtedy go kompilujesz, ale naprawdę - w ostatnich latach na palcach jednej ręki musiałem kompilować (bardziej bo chciałem, niż musiałem). Linux wie o tym czy program jest w systemie, bo ma bazę danych zainstalowanych pakietów.

W linuxie

  1. Albo odpalam dodaj/usuń programy, klikam pozycje, zastosuj i mam.

  2. Albo 2x klikam na paczkę np. RPM i instaluje się samo.

  3. W przypadku źródeł wpisuję np.

    ./configure

    make

    su -c ‘make install’

I gotowe.

Gdzie tu filozofia? tylko na MacOSX jest prościej.

Naprawdę chodziło ci o instalację z pakietów, ewentualnie przez menadżer, czy może o kompilację ze źródeł?

Jeśli dla ciebie pobranie orpgoramowania, uruchomienie instalatora, później z 4 razy dalej, i zakończ jest łatwiejszy niż:

sudo apt-get install anzwa programu

ktore od razu ściąga i instaluje program to masz jakieś dziwne teorie.

W przypadku ubuntu masz centrum oprogramowania gdzie szukasz sobie programu, klikasz instaluj i tyle.

Z tym, że w tym przypadku to nie mam kontroli nad tym co się instaluje. Nie wiem jaka wersja, czy nie pobierze najnowszej (może z błędem). Ja jednak wolę pobierać świadomie.

Próbowałeś używać tych narzędzi? Gdybyś poczytał chociaż trochę wiedzial byś, że jest możliwość sprawdzenia wersji i zależności, które będą zainstalowane.

Jeżeli chcesz wiedzieć dokładnie przy instalacji każdego pakietu co się instaluje, to polecam Slackware :smiley:

A w windowsie masz taką kontrole ?

Jak chcesz instalować ze źródeł to na ogół to jest tak że ściągasz program, rozpakowujesz go, przechodzisz do niego, dajesz ./configure, ./make , ./make install i tyle, ale różnie z tym jest. - Raczej zawsze dołączony jest plik README lub INSTALL

Możesz też instalować programy z paczek np. .deb

Walnij se Mandrivę i instaluj z repo. Tam jest najłatwiej :wink:

I po co ci pod Linuksem XAMPP? Zainstaluj z repozytoriów Apache, PHP i MySQL, będziesz mieć to samo.

Zbędne konfiguracje. Instalując xampp dostaje cały pakiet do postawienia serwera, skonfigurowany i gotowy do użycia. Ostateczna konfiguracja sprowadza się do bardzo łatwej konfiguracji zabezpieczeń z czym mógłby sobie nie poradzić konfigurując osobno każdą usługę sieciową…

W Linuxie masz to samo, tylko startujesz usługi, wgrywasz co trzeba do odpowiedniego katalogu i strona chodzi. I tak zdarza się ze dany serwis potrzebuje lekkiego dopieszczenia w konfiguracji niezależnie od tego na czym stoi.

xampp działa też pod linuxem…

Tak, ale po co instalować xampp’a, skoro oprogramowanie dostarczone w dystrybucji też działają dobrze? W openSUSE wystarczy zainstalować apache2-mod_php5 (apache2 i php5 zostaną automatycznie zainstalowane jako zależności), “sudo /etc/init.d/apache2 start” i masz działający serwer www. Jeżeli jeszcze chcesz MySql, to instalujesz mysql-community-server i php5-mysql, “sudo /etc/init.d/mysql start” i masz działającą bazę danych. Jeżeli potrzebujesz phpMyAdmin, to instalujesz paczkę “phpMyAdmin” i działa. Nic prostszego.