Dlaczego właśnie Linux i jak go ugryść - rad kilka proszę

Witam, właśnie podjąłem w zasadzie decyzję o rezygnacji z windowsa i postawieniu Linuksa. Wybór padł na Mandriwę 2007. No i z tego powodu, że jestem kompletnie zielony jeśli idzie o Linuksa, poniżej mam kilka zielonych pytań (w przypadku zapytań o program prosze o link do darmowego, legalnego oprogramowania) i niech mnie nikt nie zabije za ich banalność bo ja tez mogę za to o czym ja wiem bardzo dużo:

  1. czy pod linuksem działa Nero, jeśli nie to co w zamian,

  2. czy jest możliwe przeniesienie poczty do thunderbirda z dotychczas pracującego pod Windowsem,

  3. czy jest możłiwe przeniesienie zakładek z Firefoxa (do tej pory pod windą),

  4. jaki antywirus? - idzie nie tylko o poczte ale i pliki przywleczone na dyskietce czy penDrivie - prosze o link,

  5. czy można zainstalować ad-aware? jeśli nie to co w zamian,

  6. Kerio ? jeśli nie to co w zamian, prosze o link

  7. CC Cleaner? -jeśli nie to co w zamian, prosze o link

  8. czy można pod linuksem zrzucić fotografie z aparatu cyfrowego,

  9. czy jest dostępnego coś na wzór Power Pointa? jeśli nie to co w zamian, prosze o link,

  10. czy można utworzyc kilka kont użytkowników?

Pozdrawiam i czekam na życzliwe podpowiedzi

1.K3b

2.wystarczy skopiować folder z profilem thunderbirda (a nawet chyba tylko folder Mail)

3.plik bookmarks.html w profilu firefoksa

4.Nie potrzeba :wink:

5.Nie potrzeba :wink:

6.W jajku linuksa jest wbudowany firewall iptables, są graficzne nakładki

7.Nie wiem co to za program, ale podejrzewam, że nie potrzeba

8.Zależy od aparatu

9.OpenOffice -> Impress

10.Oczywiście

Co do linków to wszystko będziesz miał standardowo w Mandrivie, a programy instaluje się zazwyczaj z repozytoriów, czyli prosto z neta są instalowane przez specjalny program.

Odradzam Mandrive, polecam Fedore Core 6.

  1. Darmowe: K3B, Płatne: NeroLinux

  2. Był sposób …

  3. Niewiem

  4. Ciekawe po co ? Darmowy: Avast, Płatny: Niezastanawiałem sie a dużo ich.

  5. LOL !

  6. Taki jakby Firewall masz juz w linie, zwie sie IP-Tables, prosta graficzna nakładka na niego to firestarter, link do artykułu konfiguracji Firestartera:

http://www.forum.systemy.pq.pl/konfigur … a-vt21.htm

  1. (…)

  2. Oczywiście, dużo modeli aparatów jest zgodnych, z specjalnymi pakietami z KDE

  3. Coś podobnego było, ale nie pamiętam dokładnie jak sie nazywało, ale darmową alternatywe raczej znajdziesz.

  4. Dość gupie pytanie … Niechce mi sie tłumaczyć dlaczego, wyręcz mnie ktos :smiley:

///EdiT, ten specjalny program zwie się “Yum” albo “Apt” ;]

NP. masz repozytoria potrzebujesz np. programu muzycznego np. amarok wpisujesz w terminalu jako administrator:

yum install amarok i jesli jest w Twoim repozytorium takowy szybko go wkompiluje.

Fedora ma cos takiego jak rpm, ze nie musisz się bawić w wkompilowaie ze zródeł wystarczy, że wpiszesz: rpm -Uhv pakiet_do_instalacji.rpm i już, dodam, że jest bardzo dużo takowych pakietów, a repozytoria Fedory które ja mam włączone sięgają ~8000 pakietów :slight_smile:

P.S jeśli nie ma rpm’a do fedory a jest do Red Hata, to ten z Red Hat’a, z reguły zadziała ponieważ Fedora jest oparta i sponsorowana przez Red Hat

Ten specjalny program może się również nazywać smart, Yast, portage, Poldek, Pacman, urpmi… :stuck_out_tongue:

Tu masz większość jak nie wszystkie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria: … iet%C3%B3w ;] Ale taki program i tak jest wbudowany w dystrybucje, w Mandrivie jest z tego co wiem urpmi.

A co do distra to ja polecam Fedora Core 6 :wink:

  1. Działa i nazywa się NeroLinux.

  2. Tak, wystarczy chyba skopiować odpowiednie pliki.

  3. Jak wyżej.

  4. Na Linuksa jest w sumie podobno około 863 wirusy, z czego żaden raczej nie wyrządza większych szkód i szansa, że go złapiesz jest nikła.

  5. Nic, pod Linuxem nie grozi ci spyware.

  6. Iptables. To jest domyślny firewall Linuksowy. Są nakładki graficzne, jak np. Firestarter lub Guarddog.

  7. Hmm, a co to jest CC Cleaner?

  8. Tak, bezproblemowo. W środowisku Gnome możesz ustawić automatyczne otwieranie menedżera fotografii po podłączeniu aparatu.

  9. Pakiet OpenOffice.org w większości kompatybilny z Microsoft Office (choć z odczytem / zapisem .doc bywa różnie).

  10. Tak, można i nawet jest to prostsze niż pod Windows.

Witam,

Dziękuję bardzo za wszystkie podpowiedzi - bardziej mnie one ośmieliły.

Ów program CC Cleaner to takie coś sprytne co czyści świetnie rózne pozostałości: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=88&id=1125

Pozdrawiam