Dlaczego XP nie korzysta z RAMu?


(Blazejjba) #1

Zacznę od tego, że mam 2GB RAMu DDR2. Nie jest to dużo, ale na normalne przeglądanie internetu, czasem jakaś gra - wystarczy. Na ludzką logikę system powinien wykorzystać cały RAM i dopiero jak mu go zabraknie może korzystać ze swapa. U mnie zaś jest odwrotnie.

Na dysku C mam 2-2MB swapu, na szybszym dysku, partycji F mam 512-1024MB. Zamiast wszystko pisać - pokażę trochę screenów, które powiedzą same za siebie:

99bf140e.png

Użyciem procesora się nie przejmujcie, skanuję właśnie system Malwarebytes' Anti-Malware.

Dziwne jest to, że ponad 1GB RAMu fizycznego jest wolne, a on używa 900 parę MB swapu. Po co?


(piotreek23) #2

Bo to nie Linuks :wink:)

Żartuje :wink: ale taki ma model zarządzania pamięcią. Moim zdaniem trzymanie dwóch plików wymianych jest niepotrzebne. zrób sobie jeden najlepiej na osobnym fizycznym dysku (jeśli posiadasz dwa). Sadzę że 3GB-owy ci wystarczy.


(Johny) #3

Wykorzystuje,gdy masz dużo pamięci,system ładuje więcej swoich składników do ramu,potem szybciej otwiera ci się przeglądarka,czy programy,zauważ,że pierwsze uruchomienie programu trwa dłużej,bo trzeba więcej wczytać,za drugim razem potrzebne składniki już są w pamięci,całego ramu od razu nie wykorzystuje,gdybyś miał tylko 512 MB ram nie byłoby tak fajnie,system nie może wtedy dużo wczytać do pamięci.


(Blazejjba) #4

@piotreek23

Na C z tego co wiem musi te 2MB być. 3GB swap? Chyba sobie jaja robisz.

@Johny

A ja mam właśnie dużo pamięci i chcę żeby właśnie więcej składników załadował do ramu. Po co marnować szybką pamięć(rozumiem, może 100MB być wolne ale nie 1000MB) i używać wolnej? Trzeba korzystać z szybkiej i tego właśnie nie rozumiem i pytam się jak to zmienić?


(danyll) #5

Ustaw swap tylko na C, daj na sztywno 1024MB (czyli od 1024 do 1024). Bez sensu jest ustawienie swapu na F bo to kilka partycji dalej i głowica musi duże skoki robić by odczytać i masz spowolniony odczyt:P


(Drobok) #6

Wyłącz plik stronicowania jak chcesz korzystać z ramu i zawsze ci wystarcza. Przenoszenie swapa na inną partycję spowalnia jego pracę.


(Blazejjba) #7

@danyll - mam dwa twarde dyski i partycja F jest na początku drugiego. C jest na wolniejszym i starszym dysku.

@drobok - a co jeśli jednak w pewnym momencie zabraknie ramu? Chodzi mi o to aby swap był jako zapas - najpierw kończy mi się ram, to włącza się swap proste.


(Piotrkijak) #8

Głupoty wypisujesz, ja mam swap na osobnym dysku i przyspieszyło mi to pracę, a nie zwolniło. Na przykład wcześniej było tak, że jak zamykałem system, to po kliknięciu zamknij musiałem czekać i po napisie zamykanie systemu miałem tak, że monitor zgasł, dyski zgasły, a jednostka jeszcze pracowała przez 3-4 sekundy i dopiero się wyłączała. Teraz po przełożeniu swapa od razu mam wylogowywanie, zapisywanie ustawień, zamykanie systemu i od razu komputer się wyłącza, nie zamula mi go na każdym z napisów oraz jednostk wyłącza się już równocześnie z monitorem, a nie tak jak wcześniej najpierw monitor, 3-4 sekundy później jednostka. Dodatkowo zauważyłem też, że system szybciej mi się uruchamia. Wcześniej tak było, ze pojawiał się pulpit i jeszcze ze 7-8 sekund czekałem, aż wszystko się wczyta i do tego momentu nic nie mogłem zrobić, bo system łapał jeszcze większą zamułkę, a teraz w momencie załadowania pulpitu wszystkie programy mam uruchomione i od razu mogę rozpocząć pracę.

blazej.30, nie zrobisz tak... Windows jest tak skonstruowany, że w większym lub mniejszym stopniu będzie korzystał ze swapu nawet jak jest jeszcze jest dostatecznie dużo pamięci...


(Blazejjba) #9

Piotr92, widzę, że znasz się na rzeczy, powiedz więc ile tego swapa mam ustawić? Przypominam, że mam 2GB RAMu.


(Qebzy) #10

@blazej.30, mi pomogła kiedyś ta instrukcja http://techformator.pl/ustawienia-pamie ... w-windows/

Ale najlepiej jak samemu zrobisz testy i dobierzesz swap to wtedy jest najlepiej.


(danyll) #11

Odróżniasz partycję na danym dysku od drugiego dysku? To zupełnie 2 różne rzeczy. Racja że jak będzie windows na starszym i wolnym dysku a swap na szybkim nowym to będzie szybciej, ale jeszcze szybciej byłoby jakby system był na nowym dysku i swap na C :stuck_out_tongue: Wiem, bo sam mam 2 dyski i nie raz formatowałem i bawiłem się właśnie ze swapem.


(Blazejjba) #12

Dobra, myślę, że ustawię 1024MB stałe.


(Jjoasz) #13

ustaw 128MB na sztywno, powinno wystarczyc... 8)


(Piotrkijak) #14

Ja mam 2gb i ustawione mam 1536mb jako min. i max. i jest ok. Jeżeli będzie brakować, Windows poinformuje Cię o tym i wtedy mu dołożysz...