Dlaczego xp wykorzystuje mi tylko jeden rdzeń

dlaczego w windowsie xp wykorzystuje mi jeden rdzeń z dwóch i czy da się coś z tym zrobić

W Xp home edition będzie widoczny zawsze tylko jeden rdzeń. Mimo tego system wykorzystuje oba.

Zależy to od programu,sam system ma wykorzystywać minimum zasobów,dopiero odpowiednie zadanie obsługuje wszystkie rdzenie

2 i więcej rdzeni jest używane:

w czasie kompresji do zip

odtwarzaniu wideo - chyba że większość pracy spada na kartę grafiki

tworzenie i dekodowanie filmów

np. jeśli chcesz ze zdjęć w Windows Movie Makerze zrobić film

kodowanie do mp3 - np. zgrywasz sobie płytę do mp3

Rendering 3D

Liczenie Fraktali - Chaos Pro

Rozbawiłeś mnie. Windowsy potrafią zajumać cały RAM. Dlatego nie siedzę na Windzie.

Ale ram musi być używany np. do przyśpieszenia ładowania programów :-D,ile masz tego ramu,dzisiaj przy 256 MB to nawet z Linuxem nie poszalejesz,zobacz ile wymaga sama przeglądarka internetowa,chyba że ma być to coś a’la IE 6,co nie obsługuje standardów,Linux też sobie buforuje pamięć,cena postępu,kiedyś miałeś 32 MB,dzisiaj musisz mieć 1-2 GB

Ale da się go normalnie używać. Słyszałeś kiedyś o LXDE? Btw. Mam Damn Small Linux na staaaarym lapku z 64MB RAM i chodzi świetnie…

Jeżeli używasz Visty lub 7. Na kompie taty Compiz chodzi wyśmienicie na P4, 768Ram i GeForce 6200 pod najnowszym Ubuntu. Efekty graficzne bez porównania lepsze niż Aero, a komp śmiga. I nie potrzeba 2GB RAM na przezroczyste okienka.

Dobra sam Linux chodzi,ale jeśli masz mało ramu i odpalisz kilka usług już tak wygodnie nie jest,a to,że Linux ma mniejsze wymagania to się zgodzę,moim drugim komputerem był Celeron 400 128 MB,na Windowsie chyba jeszcze wtedy 98 nie szło odtwarzać płynnie filmów,Mandrake Linux nie miał z tym problemów.

Damn Small Linux jest okrojoną dystrybucją,wszystko min,tam chyba nawet nie ma Open Office,tylko jest np. AbiWord i Gnumeric

Ale skoro Linux jest szybszy itd. to czemu lidzie wybierają Windę??

Bo Winda jest bardziej rozbudowana i ma więcej możliwości. Ot cała różnica.

Albo szybkość, albo funkcjonalność

Nigdy nie miałeś/nie korzystałeś z systemu z rodziny uniksopodobnych, więc się nie wypowiadaj. Każdy system uniksopodobny (Mac Os, *BSD, dystrybucje GNU/Linux) jest o niebo bardziej funkcjonalny i rozbudowany od Windowsa. Dodatkowo sam możesz go rozbudowywać za pomocą różnych modułów.

Nie ma. Jedyna zaleta tego systemu to obsługa plików wykonywalnych .exe, jednakże sposób ich wykonywania jest jednocześnie przyczyną takiej popularności wirusów pod ten system. Użytkownik roobal już wyjaśniał, czemu uniksopodobne są bezpieczniejsze od Windowsów, nie będę go powtarzał.

Bo za Windą stoi monopolistyczna amerykańska korporacja, a za GNU/Linux stoi społeczeństwo.