Długie ładowanie się ikon pulpitu i wydłużony czas ładowania RDP oraz Eksplorator Windows

Cześć !

Mam problem i proszę o pomoc. Nie wiem do końca czy to problem oprogramowania czy może sprzętowy i proszę o pomoc w diagnozie. Posiadam Intel NUC i3, 4GB RAM, 128 GB SSD. Zainstalowany od nowości jest tam Windows 10. Komputerek od pierwszego uruchomienia śmigał szybciutko. Problem pojawił się po kilku aktualizacjach / awariach sieci elektrycznej. Niestety zarówno update był często jak i zaniki prądu i system był wyłączany po afrykańsku z prądu. Po tych przejściach jak się system załaduje to ładuje się bez ikon na pulpicie co jest strasznie irytujące, ponieważ używam ten komputerek tylko i wyłącznie jako klienta OpenVPN oraz terminal do sesji RDP, natomiast na Pulpicie mam pliki sesji RDP z nazwami hostów i dostępami. Mija z 5 min. zanim pokażą się ikony. Dodatkowo jak chce już włączyć sesje RDP czy to zapisaną w pliku czy nową to też czekam kilka minut zanim się odpali. Czasami jak włączę, Eksplorator Windows, pokazuje się okno i zawisa bez odpowiedzi przez 5-10 minut. Po formatowaniu dysku i ponownym wgraniu W10 jest tak samo.Ze względu, że posiadam na innych maszynach W10 jako serwery terminalowe wiem, że tam nie ma takiego problemu, więc niestety obstawiam problem ze sprzętem - pytanie gdzie ? Ja bym obstawiał uszkodzenie RAM lub dysku - pytanie w jaki sposób to zdiagnozować ? Oczywiście wyślę na gwarancję sprzęt jednak chciał bym najpierw samemu go zdiagnozować. Proszę o porady i pomoc, z góry dziękuję !

Sprawdź najpierw dysk SSD:


Pokaż dane SMART dysku SSD:

Potem RAM:
http://www.memtest.org/#downiso
(musisz wgrać zrobić bootowalnego pendrive - iso możesz wgrać programem Rufus metodą DD)

Pod systemem Linux bootowanym z LiveUSB też problem występuje?

Ok, generalnie wszystko prócz ramu sprawdziłem jak poleciłeś. Ram sprawdziłem narzędziem wbudowanym w Windows i nie wykryto nieprawidłowości. Co do reszty to niżej screeny. Co ciekawe - każdy program potrzebował kilku minut zanim sie odpalił. Z tego co widzę to wyniki nie są złe… Jak zrobiłem screeny to chciałem je zapisać w mspaint.exe i sam zapis mroził program na kilkanaście sekund. Kurcze sam już nie wiem co to może być. A może to wina antywirusa ? Mam ten wbudowany w system. Co do dystrybucji linuxa - postaram sie sprawdzić, ale to nie teraz mam dziś jeszcze troszkę pracy, na szczęście na sesji RDP, więc ta mułowatość nie jest przeszkodą bo jak już program się odpali to śmiga. Wszelakie inne sugestie mile widziane.

Próbowałeś uruchomić komputer w trybie awaryjnym, żeby sprawdzić czy tego problemu nie wywołuje jakiś program, albo sterownik?
Pokazałeś screen z menadżera zadań z zajętością RAM 50% czy przy takiej zajętości RAM problem też występuje? Bo może system korzysta z pliku stronicowania z powodu niedoborów pamięci?
Uszkodzenie ram powodowałoby raczej błędy krytyczne systemu niźli opóźnienia, tutaj upatrywałbym ew dysk. Przeprowadź profilaktycznie windowsowe sprawdzanie dysku (nie pamiętam jak to się nazywało, ale PPM na dysku, właściwości narzędzia, sprawdzanie dysku, zakładka dogłębne czy coś takiego)

Tak, jak mam 50% ramu to też występuje. Występuje od momentu zalogowania, ale czasami ustępuje na moment … Sprawdzę dziś wieczorem to z trybem awaryjnym. Manager wkleiłem, bo widać, jak proces jest odpalony (cristal…) a nie widzę okienka i dopiero po dłuższym czasie sie pokazuje … tak samo rdp i inne programy. Sprawdzanie dysku nic nie wykryło. Btw. wyniki dysku są ok jak na ten sprzęt ?

Nazwa dziennika:Application
Źródło:        Chkdsk
Data:          27.03.2017 16:37:17
Identyfikator zdarzenia:26226
Kategoria zadania:Brak
Poziom:        Informacje
Słowa kluczowe:Klasyczny
Użytkownik:    Nie dotyczy
Komputer:      DESKTOP-OSRIUQ9
Opis:
Chkdsk was executed in scan mode on a volume snapshot.  

Checking file system on C:

Stage 1: Examining basic file system structure ...
                                                                                       
  311808 file records processed.                                                        

File verification completed.
                                                                                       
  10153 large file records processed.                                   

                                                                                       
  0 bad file records processed.                                     


Stage 2: Examining file name linkage ...
                                                                                       
  397634 index entries processed.                                                       

Index verification completed.
                                                                                       

                                                                                       


Stage 3: Examining security descriptors ...
Security descriptor verification completed.
                                                                                       
  42914 data files processed.                                           

CHKDSK is verifying Usn Journal...
                                                                                       
  34457336 USN bytes processed.                                                           

Usn Journal verification completed.

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

 124453887 KB total disk space.
  32419908 KB in 211268 files.
    128880 KB in 42915 indexes.
    417607 KB in use by the system.
     65536 KB occupied by the log file.
  91487492 KB available on disk.

      4096 bytes in each allocation unit.
  31113471 total allocation units on disk.
  22871873 allocation units available on disk.

----------------------------------------------------------------------


Stage 1: Examining basic file system structure ...

Stage 2: Examining file name linkage ...

Stage 3: Examining security descriptors ...

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

Kod XML zdarzenia:
<Event xmlns="http://schemas.microsoft.com/win/2004/08/events/event">
  <System>
    <Provider Name="Chkdsk" />
    <EventID Qualifiers="0">26226</EventID>
    <Level>4</Level>
    <Task>0</Task>
    <Keywords>0x80000000000000</Keywords>
    <TimeCreated SystemTime="2017-03-27T14:37:17.697812500Z" />
    <EventRecordID>1471</EventRecordID>
    <Channel>Application</Channel>
    <Computer>DESKTOP-OSRIUQ9</Computer>
    <Security />
  </System>
  <EventData>
    <Data>

Checking file system on C:

Stage 1: Examining basic file system structure ...
                                                                                       
  311808 file records processed.                                                        

File verification completed.
                                                                                       
  10153 large file records processed.                                   

                                                                                       
  0 bad file records processed.                                     


Stage 2: Examining file name linkage ...
                                                                                       
  397634 index entries processed.                                                       

Index verification completed.
                                                                                       

                                                                                       


Stage 3: Examining security descriptors ...
Security descriptor verification completed.
                                                                                       
  42914 data files processed.                                           

CHKDSK is verifying Usn Journal...
                                                                                       
  34457336 USN bytes processed.                                                           

Usn Journal verification completed.

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

 124453887 KB total disk space.
  32419908 KB in 211268 files.
    128880 KB in 42915 indexes.
    417607 KB in use by the system.
     65536 KB occupied by the log file.
  91487492 KB available on disk.

      4096 bytes in each allocation unit.
  31113471 total allocation units on disk.
  22871873 allocation units available on disk.

----------------------------------------------------------------------


Stage 1: Examining basic file system structure ...

Stage 2: Examining file name linkage ...

Stage 3: Examining security descriptors ...

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.
</Data>
    <Binary>00C20400E5E003001844070000000000B1000000FB1C00000000000000000000</Binary>
  </EventData>
</Event>

Wyniki z CrystalDiskInfo ktoś Ci pewnie przeanalizuje dopiero jak wybierzesz opcję żeby pokazywało wartość w trybie dec

Dla odmiany tym razem uruchomił się program diagnostyczny błyskawicznie … Niżej wyniki

Tu by się przydał jakiś spec pokroju @JNJN bo dla mnie to wygląda na rodzaj opętania dysku przez szatana :wink:

A to robiłeś:

  • z poziomu mój komputer i dysk SSD i sprawdzanie błędów?
  • czy masz 100 % zaktualizowany system z WU
  • sprawdź pliki systemowe narzędziem: sfc /scannow

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/929833/use-the-system-file-checker-tool-to-repair-missing-or-corrupted-system-files

Mimo, że świeży system, ale warto to zrobić - wtedy ewentualnie można wykluczyć system

A na końcu wkleisz mi screen smart dysku, ale z programu SSD-Z zakładka smart.

Choć dysk wygląda OK? ale smart podaje dziwne odczyty?

Edit:

Plus sprawdzenie wirusów - dział Bezpieczeństwo - też warto zrobić chyba, że jesteś pewien, to nie rób.

Możesz też sprawdzić pamięć memtest86 - dwa pełne przebiegi i ma być zero błędów.

Restarty, nagłe wyłączenia mogły spowodować błędy na dysku, uszkodzenia plików systemowych, może i dysku lub inne?

Dziwne. Po odinstalowaniu Embarcedero C++ Builder 2009 wszystko wróciło do normy i śmiga. Wiem, że to badziewne RAD Studio, ale nie wiedziałem, że aż tak :wink: Na razie wszystko chodzi elegancko - zobaczę, czy za parę dni też będzie dobrze działał.

Ponownie aktualne ! Teraz jednak mam powtarzalną ścieżkę. Mam taką karte rozszerzeń pamięci do MacBookaAir. Jak ją włożyć do mojego Intel NUC i restartowac system to własnie masakra z opóźnieniem podczas włączania apek. Wyciągnę kartę - nadal muli do restartu - potem dobrze. Jak wkładać karte to z początku nic, dopiero po restarcie jak karta zostanie w szczelinie. Macie pomysły, dlaczego tak się dzieje ? Karta z MacBooka nie lubi sprzętu z Windowsem :wink: ?

“kartę rozszerzeń pamięci” - a co to takiego? Podaj jakiego typu jest to karta i jaki system plików na niej się znajduje. Sprawdź także czy na karcie nie rezydentuje jakiś chochlik.

Normalnie to powiedziałbym, że jest jakiś problem ze sterownikiem. Czy Windows 10 jest w wersji 1703? Mam dziwne, wrażenie, że ta wersja wnosi jakieś małe zmiany w podsystemie odpowiedzialny za sterowniki - po aktualizacji moja karta dźwiękowa już nie możne uruchomić specyficznych dodatków do polepszania dźwięku (tych dostarczonych ze sterownikiem).

Dla świętego spokoju włącz sobie podgląd zdarzeń systemowych i zobacz czy system nie zgłasza jakiegoś błędu po wpięciu urządzenia. Czasami błędów tam od groma (w raz z podsuwaną pod nos przyczyną) a ludzie bawią się w skanowanie systemu jakimiś FRST i wielotygodniowe walenie głową w ścianę - bez kasku :wink:

Kolejna sugestia to zasilacz, jeżeli miałeś takie problemy z elektryką, to możliwe, że coś z nim nie tak i ma problem pod większym obciążeniem. Na przyszłość UPS :wink:

Jest to karta Adata iMemory - taka karta rozszerzająca pamięć w Macu - widać to jako dodatkowy dysk, na PC z Windowsem wkładam o do slotu kart SD, ale one jest krótsza niż zwykły SD więc nie wiem czy to SD do końca. 128GB pojemności oraz system plików ExFAT. Na Karcie są instalowane gry z Battle.NET od Blizzarda tylko, i to przez macOS Sierra na tą platformę, więc raczej nic tam nie przeniosłem wątpliwego. Zdaje się, że po Creators Update mu przeszło, w zasadzie to miałem tam tą kartę, żeby się nie zgubiła bo miałem Maca w serwisie. Generalnie problem, był, ale wyparował wraz z aktualizacją Windows. Cokolwiek to było, oby nie wróciło a karta trafia i tak już na swoje miejsce. Co do utraty zasilania - chyba to był kiepski zbieg okoliczności te zaniki oraz awaria, niemniej planuje zakup UPS :wink: