Długie ładowanie wyboru systemu przy starcie po odłączeniu komputera od zasilania

witam,

mam taki problem, że kiedy wyłączam kompa a następnie odłączam kabel od zasilania, to przy następnym starcie komp tak jakby nie pamiętał że trzeba wyświetlić ten pasek wyboru i mieli mieli czasem sam się restartuje, a cała operacja załadowania systemu wydłuża się do 5 minut… kiedy nie odłączę kompa od zasilania po wyłączeniu to jest już normalnie, tak jakby gdzieś trzymał w pamięci biosu że trzeba wyświetlić ten pasek wyboru żeby załadować system.

moja płyta główna asus B85M-G…

proszę o pomoc

Hej,

Jak dużo lat na płyta główna? Generalnie wygląda to na rozładowaną baterię na płycie głównej. Odłączenie komputera od zasilania powoduje kasację ustawień i stąd problem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

ta płyta to nówka, problem zauważyłem jak tylko postawiłem pierwszy system, po odłączeniu zasilania: mielenie mielenie zanim załapie ładowanie systemu, a czasem nawet restart w czasie tego mielenia

Hej,

Proste, sprawdź po odłączeniu zasilania na przynajmniej 15 minut, czy data i godzina się nie kasuje. Jeśli tak, to inne ustawienia też nie są trzymane.

Pozdrawiam,

Dimatheus

data i godzina oczywiście się nie kasuje nawet po 48 godzinach odłączenia od zasilania

Hej,

Czyli to faktycznie nie kwestia ustawień BIOSu, a raczej ich nie trzymania.

  • Ile masz dysków twardych?
  • Do jakich portów są podłączone?
  • Czy w napędzie CD/DVD nie masz jakiś płyt?
  • Jak wygląda sekwencja startu w BIOSie - skąd jako pierwszy ma być ładowany system operacyjny?
    Pozdrawiam,

Dimatheus

nie mam żadnych płyt CD w napędzie :wink: sekwencja startu w BIOSie ustawiona jest tak żeby startował z dysku twardego na którym jest system, dyski podłączyłem przez zwykłe sata, a jak teraz patrzę w menadżerze urządzeń to mam napisane nazwy moich dysków i potem “SCSI Disk Device” zarówno przy twardzielach jak i stacji DVD … To ma tak być? przecież to nie są dyski scsi

Hej,

Może napędy wirtualne tworzone przez oprogramowanie w stylu Alcohol?

Bardziej mi chodzi o numery tych portów. Porty SATA na płycie głównej są ponumerowane. Dysk powinen być podłączony do portu 0 bądź 1.

Pozdrawiam,

Dimatheus

u mnie na płycie nie są ponumerowane, jest tylko napisane SATA 6G - 4 porty i SATA 3G - 2 porty, jeden dysk miałem podpięty pod SATA 3G przepiąłem go do SATA 6G ale nic się nie zmieniło

nigdy nie używałem żadnych napędów wirtualnych, mam tylko zainstalowany soft “technologia pamięci intel Rapid”, ale zanim go zainstalowałem było tak samo tzn komp za długo mielił przy odpalaniu, ale czy było wtedy przy dyskach napisane “SCSI Disk Device” to niestety wtedy nie sprawdziłem tego

Hej,

Numery portów można sprawdzić też w BIOS’ie - tam też są ponumerowane, więc można sprawdzić, do którego akurat został podłączony dysk.

A narzędzia do wirtualizacji systemów operacyjnych w stylu Vmware Playera czy VirtualBox’a?

Pozdrawiam,

Dimatheus

tak!

co do napędów to miałem na chwilę (żeby sprawdzić co to jest) zainstalowany “xp virtual mode”, pewnie to po nim zostały takie nazwy dysków, nie da się tego gdzieś zmienić?

i jeszcze jedna kwestia: od czego zależy że po wyłączeniu komputera nadal świeci się kontrolka na klawiaturze albo myszy optycznej a w innych komputerach nie? czy to płyta główna, zasilacz, można to gdzieś ustawiać?

Hej,

Całkiem możliwe, aczkolwiek ich obecność w żaden sposób nie powinna zakłócać działania systemu. Ich usuwanie nie jest więc konieczne.

Głównie od ustawień BIOSu płyty głównej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

jednak lipa… po kilku godzinach odpięcia od zasilania jest dokładnie tak jak na początku czyli zbyt długie ładowanie

Hej,

A z jakiego powodu odłączasz komputer od prądu?

Pozdrawiam,

Dimatheus

żeby nie świeciły mi diody po gałach :wink: a tak na serio to w żadnym moim starym gracie sprzed kilku lat nie miałem takich problemów jak w tym super hiper wypasionym asusie gdzie ładowanie systemu trwa o 2 minuty dłużej niż na tamtych maszynkach, gość z serwisu asusa napisał mi że nie wie dlaczego mysz i klawiatura mi świecą i żebym skonsultował to z producentem myszy i klawiatury, rozumiesz coś z tego :shock:

A zasilacz to - odczytaj bezpośrednio z niego.

 

Bo w tej sytuacji, to on jest głównym podejrzanym?

a zasilacz to chieftec GPS 600A8

Hej,

Jak dla mnie to błędne ustawienia w BIOS’ie. Masz możliwość zrobienia zdjęcia tego, co znajduje się w zakładkach odpowiadających za zasilanie?

Pozdrawiam,

Dimatheus

http://zapodaj.net/e846331e3bd99.jpg.html

http://zapodaj.net/dca0a863e18d9.jpg.html

W biosie OK.

 

Mnie to wygląda na problem zasilacza lub jego współpracy z płytą główną?

 

Czyli, albo nie robić nic, abo sprawdzić na innym markowym zasilaczu.