Długie uploadowanie pliku na serwer przez klienta ftp

Korzystam z Total Commandera (x64) 9.50.
Od jakiegoś czasu obserwuję dziwne zachowanie w czasie uploadowania plików na serwer.
Po rozpoczęciu uploadu pliku wielkości 5,49 MB, w okienku, które wyskakuje, pasek postępu od razu ładuje się na 100% i to kilkukrotnie - tak jakby TC kilka razy łączył się z serwerem, nim wyśle na niego plik.
Załączam log z TC.

----------
Connect to: (2020-09-11 15:57:59)
hostname=ftp.rostov.ayz.pl
username=rostov
startdir=/JW
ftp.rostov.ayz.pl=136.243.138.29
220 FTP Server
USER rostov
331 Password required for rostov
PASS ***********
230 User rostov logged in
SYST
215 UNIX Type: L8
FEAT
211-Features:
 AUTH TLS
 CCC
 CLNT
 EPRT
 EPSV
 HOST
 LANG en-US.UTF-8;en-US
 MDTM
 MFF modify;UNIX.group;UNIX.mode;
 MFMT
 MLST modify*;perm*;size*;type*;unique*;UNIX.group*;UNIX.groupname*;UNIX.mode*;UNIX.owner*;UNIX.ownername*;
 PBSZ
 PROT
 REST STREAM
 SIZE
 SSCN
 TVFS
 UTF8
211 End
CLNT Total Commander (UTF-8)
200 OK
OPTS UTF8 ON
200 UTF8 set to on
CWD /JW
250 CWD command successful
Connect ok!
PWD
257 "/JW" is the current directory
Pobierz katalog
TYPE A
200 Type set to A
PASV
227 Entering Passive Mode (136,243,138,29,139,41).
Connected to PASV port
MLSD
150 Opening ASCII mode data connection for MLSD
Ściąganie
Czekam na serwer...
226 Transfer complete
CWD /domains/slackware.ayz.pl/public_html
250 CWD command successful
PWD
257 "/domains/slackware.ayz.pl/public_html" is the current directory
Pobierz katalog
PASV
227 Entering Passive Mode (136,243,138,29,137,193).
Connected to PASV port
MLSD
150 Opening ASCII mode data connection for MLSD
Ściąganie
Czekam na serwer...
226 Transfer complete
TYPE I
200 Type set to I
PASV
227 Entering Passive Mode (136,243,138,29,137,112).
Connected to PASV port
STOR KLAN - Drewniane ptaki.wmv
150 Opening BINARY mode data connection for KLAN - Drewniane ptaki.wmv
Wysyłanie: 5 759 143 bajtów
OFFLINE4, no reply
----------
Connect to: (2020-09-11 15:58:45)
hostname=ftp.rostov.ayz.pl
username=rostov
startdir=/domains/slackware.ayz.pl/public_html
ftp.rostov.ayz.pl=136.243.138.29
220 FTP Server
USER rostov
331 Password required for rostov
PASS ***********
230 User rostov logged in
SYST
215 UNIX Type: L8
FEAT
211-Features:
 AUTH TLS
 CCC
 CLNT
 EPRT
 EPSV
 HOST
 LANG en-US.UTF-8;en-US
 MDTM
 MFF modify;UNIX.group;UNIX.mode;
 MFMT
 MLST modify*;perm*;size*;type*;unique*;UNIX.group*;UNIX.groupname*;UNIX.mode*;UNIX.owner*;UNIX.ownername*;
 PBSZ
 PROT
 REST STREAM
 SIZE
 SSCN
 TVFS
 UTF8
211 End
CLNT Total Commander (UTF-8)
200 OK
OPTS UTF8 ON
200 UTF8 set to on
Connect ok!
CWD /domains/slackware.ayz.pl/public_html
250 CWD command successful
PWD
257 "/domains/slackware.ayz.pl/public_html" is the current directory
TYPE I
200 Type set to I
SIZE KLAN - Drewniane ptaki.wmv
213 2621440
Upload size mismatch!
Copied (2020-09-11 15:58:47): c:\Users\Rostov\Desktop\KLAN - Drewniane ptaki.wmv -> ftp://ftp.rostov.ayz.pl/domains/slackware.ayz.pl/public_html/KLAN - Drewniane ptaki.wmv 5 759 143 bajtów, 252 kilobajtów/s
SIZE KLAN - Drewniane ptaki.wmv
213 2621440
PASV
227 Entering Passive Mode (136,243,138,29,137,117).
Connected to PASV port
APPE KLAN - Drewniane ptaki.wmv
150 Opening BINARY mode data connection for KLAN - Drewniane ptaki.wmv
Wysyłanie: 5 759 143 bajtów
OFFLINE4, no reply
----------
Connect to: (2020-09-11 15:59:11)
hostname=ftp.rostov.ayz.pl
username=rostov
startdir=/domains/slackware.ayz.pl/public_html
ftp.rostov.ayz.pl=136.243.138.29
220 FTP Server
USER rostov
331 Password required for rostov
PASS ***********
230 User rostov logged in
SYST
215 UNIX Type: L8
FEAT
211-Features:
 AUTH TLS
 CCC
 CLNT
 EPRT
 EPSV
 HOST
 LANG en-US.UTF-8;en-US
 MDTM
 MFF modify;UNIX.group;UNIX.mode;
 MFMT
 MLST modify*;perm*;size*;type*;unique*;UNIX.group*;UNIX.groupname*;UNIX.mode*;UNIX.owner*;UNIX.ownername*;
 PBSZ
 PROT
 REST STREAM
 SIZE
 SSCN
 TVFS
 UTF8
211 End
CLNT Total Commander (UTF-8)
200 OK
OPTS UTF8 ON
200 UTF8 set to on
Connect ok!
CWD /domains/slackware.ayz.pl/public_html
250 CWD command successful
PWD
257 "/domains/slackware.ayz.pl/public_html" is the current directory
TYPE I
200 Type set to I
SIZE KLAN - Drewniane ptaki.wmv
213 5268896
Upload size mismatch!
Copied (2020-09-11 15:59:12): c:\Users\Rostov\Desktop\KLAN - Drewniane ptaki.wmv -> ftp://ftp.rostov.ayz.pl/domains/slackware.ayz.pl/public_html/KLAN - Drewniane ptaki.wmv 5 759 143 bajtów, 251 kilobajtów/s
SIZE KLAN - Drewniane ptaki.wmv
213 5268896
PASV
227 Entering Passive Mode (136,243,138,29,137,83).
Connected to PASV port
APPE KLAN - Drewniane ptaki.wmv
150 Opening BINARY mode data connection for KLAN - Drewniane ptaki.wmv
Wysyłanie: 5 759 143 bajtów
226 Transfer complete
SIZE KLAN - Drewniane ptaki.wmv
213 5759143
Copied (2020-09-11 15:59:20): c:\Users\Rostov\Desktop\KLAN - Drewniane ptaki.wmv -> ftp://ftp.rostov.ayz.pl/domains/slackware.ayz.pl/public_html/KLAN - Drewniane ptaki.wmv 5 759 143 bajtów, 1 339 kilobajtów/s
Pobierz katalog
TYPE A
200 Type set to A
PASV
227 Entering Passive Mode (136,243,138,29,139,231).
Connected to PASV port
MLSD
150 Opening ASCII mode data connection for MLSD
Ściąganie
Czekam na serwer...
226 Transfer complete

FileZilla zachowuje się bardzo podobnie:

Status:   Ustalanie adresu IP dla ftp.rostov.ayz.pl
Status:   Łączenie z 136.243.138.29:21...
Status:   Połączenie nawiązanie, oczekiwanie na wiadomość powitalną...
Status:   Inicjowanie TLS...
Status:   Weryfikacja certyfikatu...
Status:   Połączenie TLS nawiązane.
Status:   Zalogowany
Status:   Uzyskiwanie listy katalogów...
Status:   Listowanie katalogów w "/" zakończone pomyślnie
Status:   Uzyskiwanie listy katalogów w "/domains"...
Status:   Listowanie katalogów w "/domains" zakończone pomyślnie
Status:   Uzyskiwanie listy katalogów w "/domains/slackware.ayz.pl"...
Status:   Listowanie katalogów w "/domains/slackware.ayz.pl" zakończone pomyślnie
Status:   Uzyskiwanie listy katalogów w "/domains/slackware.ayz.pl/public_html"...
Status:   Listowanie katalogów w "/domains/slackware.ayz.pl/public_html" zakończone pomyślnie
Status:   Ustalanie adresu IP dla ftp.rostov.ayz.pl
Status:   Łączenie z 136.243.138.29:21...
Status:   Połączenie nawiązanie, oczekiwanie na wiadomość powitalną...
Status:   Inicjowanie TLS...
Status:   Weryfikacja certyfikatu...
Status:   Połączenie TLS nawiązane.
Status:   Zalogowany
Status:   Rozpoczynanie wysyłania C:\Users\Rostov\Desktop\Naoki Higashida - Dlaczego podskakuje.pdf
Polecenie:   CWD /domains/slackware.ayz.pl/public_html
Odpowiedź   250 CWD command successful
Polecenie:   PWD
Odpowiedź   257 "/domains/slackware.ayz.pl/public_html" is the current directory
Polecenie:   TYPE I
Odpowiedź   200 Type set to I
Polecenie:   PASV
Odpowiedź   227 Entering Passive Mode (136,243,138,29,138,91).
Polecenie:   STOR Naoki Higashida - Dlaczego podskakuje.pdf
Odpowiedź   150 Opening BINARY mode data connection for Naoki Higashida - Dlaczego podskakuje.pdf
Błąd:   Połączenie zakończone po 20 sekundach nieaktywności
Błąd:   Transfer plików nie powiódł się po przeniesieniu 3 905 885 bajtów w 20 sekund
Status:   Ustalanie adresu IP dla ftp.rostov.ayz.pl
Status:   Łączenie z 136.243.138.29:21...
Status:   Połączenie nawiązanie, oczekiwanie na wiadomość powitalną...
Status:   Inicjowanie TLS...
Status:   Weryfikacja certyfikatu...
Status:   Połączenie TLS nawiązane.
Status:   Zalogowany
Status:   Rozpoczynanie wysyłania C:\Users\Rostov\Desktop\Naoki Higashida - Dlaczego podskakuje.pdf
Status:   Uzyskiwanie listy katalogów w "/domains/slackware.ayz.pl/public_html"...
Status:   Transfer plików zakończony pomyślnie, przeniesione 1 579 357 bajtów w 14 sekund
Status:   Uzyskiwanie listy katalogów w "/domains/slackware.ayz.pl/public_html"...
Status:   Listowanie katalogów w "/domains/slackware.ayz.pl/public_html" zakończone pomyślnie
Status:   Odłączono od serwera

Wina konfiguracji serwera czy konfiguracji klientów?

Nie masz na komputerze lub w swojej sieci lokalnej jakiegoś programu typu Web Gateway, który łyka cały plik, sprawdza go pod kątem wirusów i dopiero wtedy wysyła do Internetu? Nic innego mi do głowy nie przychodzi.

Wyłączyłbym wszelkie dodatkowe pakiety antywirusowe, jeżeli jakieś masz poza standardową ochroną dostarczaną np z Windows 10 - i wtedy spróbował.

@Bradlee:

  1. Nie mam żadnego oprogramowania tego typu. Tylko systemowy Microsoft Security Essentials. Na próbę wyłączyłem w nim ochronę w czasie rzeczywistym. Nie pomogło.

  2. Myślałem, że to wina Ivacy VPN, który niedawno zainstalowałem, ale ani po wyłączeniu, ani po odinstalowaniu problem nie ustąpił.

  3. Myślałem też, że to wina zmiany DNS’ów z Orange na Cloudflare, ale powrót do tych domyślnych też nie pomógł.

Założyłem na próbę konto na innym, darmowym hostingu i tam uploadowanie plików działa tak samo dziwnie, więc to ani wina klienta FTP, ani hostingu.

Faktycznie dziwne, może Twój dostawca Internetu korzysta z jakiegoś oprogramowania typu Web Gateway (choć nie do końca objawy na to wskazują - ten postęp na 100% mógłby świadczyć że coś od razu przechwytuje plik, a to coś musiałoby być w szybkiej sieci lokalnej. No i u Orange raczej nic takiego nie ma). Spróbowałbym

  • Wysłać plik łącząc się do Internetu poprzez innego dostawcę, np z telefonu komórkowego
  • Wysłać plik korzystając z innego urządzenia, np z aplikacji FTP na telefonie komórkowym.

Może te czynności pomogą coś wywnioskować.

@Bradlee:

Test był trochę mało miarodajny, ponieważ mam tylko 1 komputer, na którym jest Neostrada z Orange, i 1 telefon komórkowy, na którym jest Flex z Orange. Efekty jednak są następujące:

  1. Po połączeniu się z serwerem na komputerze (Total Commander) przez komórkę służącą jako hotspot (dane mobilne 3G) - problem nadal występuje.

  2. Po połączeniu się z serwerem z komórki (dane mobilne 3G + klient AndFTP) problem nie występuje - upload procent po procencie.

Na co to może wskazywać?

To wskazywałoby, że coś jest nie tak z samym Windowsem. Nie mam jednak pomysłu, co to może być. Spróbuj zapytać na https://www.fixitpc.pl/

Możesz również spróbować zresetować stos TCP/IP, ale to jest już z mojej strony radosne zgadywanie. Może nic nie zmienić a stracisz całą konfigurację taką jak ustawienia adresów IP i inne https://zcom.tech/reset-tcp-ip-stack-windows-10.html/

OK, mimo wszystko dzięki za pomoc. :slight_smile:

@Bradlee:

Napisałem tam post, ale póki co zero odzewu. Załączę więc log z programu diagnostycznego, który tam polecają, może coś Ci podpowie:

net-log.txt (94,1 KB)

Ja tam widzę, że temat powstał minutę temu, jak nie mają na serwerze zegara spóźniającego się o ponad 6 minut - względem zegara dobreprogramy.

Albo ponad godzinę jak źle obliczają strefy czasowe.

@krystian3w:

musiałem dodać post jeszcze raz dziś, bo się okazało, że wczorajszy w rzeczywistości się nie wysłał. :confused:

Może po prostu masz problemy z netem a nie z winy komputera/oprogramowania
lulz…

Powiem szczerze, że na pierwszy rzut oka nie widzę nic nadzwyczajnego ale tez nie poświęciłem temu zbyt wiele czasu. Zaczekajmy aż temat na fixitpc się rozgrzeje.

Też na to stawiałem, ale…

Można spróbować po LTE, jak to tylko telefon limituje do 3 - 3.75 G (tzw. stary :telephone_receiver: ale jary :fire:).

@krystian3w:

Telefon łapie LTE, ale ma słabiutki zasięg, ledwie jedną kreskę. Próbowałem wczoraj, ale się nie udało w ogóle załadować pliku. Dopiero na 3G, ale z ww. problemami.

Ja bym stawiał na router od Orange. ten Funbox to jest jakieś nieporozumienie. U mnie na przykład po włączeniu wifi 5Ghz na osobnych ustawieniach, staje internet całkowicie.I po wifi i po kablu.
Ale router uparcie twierdzi, że wszystko OK (kontrolki na zielono, w ustawieniach też,że Ok) A najlepsze jest to, że telefon i kablówka działa. A to przecież wszystko na jednym kabelku.
Walczyłem z infolinią, w końcu wymieniłem sprzęt.
jest forum na stronie orange, i tam są niezłe jaja, co ludzie wypisują.

@jajecpl, nie mam routera od Orange tylko TP-LINK TD-W8960N. Jeszcze jakieś 2-3 tygodnie temu wrzucałem pliki na serwer i było wszystko ok.

Coś jest z samym systemem, ponieważ po połączeniu przez komórkę problem nadal występuje. Więc to zdaje się być niezależne od łącza. Długie uploadowanie pliku na serwer przez klienta ftp

@Bradlee:

przed chwilą wykonałem mały test i zauważyłem dziwną rzecz. Postanowiłem załadować plik o wielkości 99,6 MB na WeTransfer. Przez przeglądarkę Chrome. Do tej pory, kiedy wrzucałem tam pliki, mogłem obserwować na pasku postępu, jak plik ładuje się po 0,1 MB. Tymczasem dziś, tuż po rozpoczęciu wysyłania na licznik postępu wskoczyło od razu 24%, co przy mojej prędkości UL jest niemożliwe. Te 24% wisiało sobie przez jakieś 10 minut, czyli przez tyle, ile realnie trwałoby wysłanie takiej części pliku. Wygląda to tak, jakby podczas wysyłania plik był dzielony na części, a te części gdzieś buforowane.
Jakieś sugestie?