Długie uruchamianie ikonki sieci (wolny start XP)


(Kedziorki) #1

Witam.

Windows XP Home. Zainstalowałem na nowo gdyż poprzeni był już kilka lat i nawarstwiło się już w nim za dużo błędów. W tym nowo położonym systemie mam natomiast problem, którego w poprzenim nie miałem. Podczas startu pięknie ładuje się system i pulpit ale ikony w trayu nie startują aż nie uruchomi się ikonka połączenia sieciowego. To znaczy nie wszystkie: wczytuje się ikonka od antywirusa i głośności. W zasadzie nie przeszkadzałoby mi to bo internet i tak działa ale nie mogę na przykład korzystać z komunikatorów typu AQQ czy Skype bo nie wystartują do czasu pojawienia się ikonki połączenia sieciowego. Stan taki trwa kilka minut i system jest też przez ten czas zmulony. Dzieje się tak w zasadzie od samego początku od instalacji. Przecież to ta sama wersja Windowsa co miałem poprzednio tylko na nowo zainstalowana i sterowniki do wszystkiego takie same. Naprawdę nie rozumiem o co tu chodzi. Jak możecie to pomóżcie bo problem jest trochę irytujący.


(Dimatheus) #2

Hej,

:arrow: A w jaki sposób połączony masz komputer z siecią? Używasz routera - jeśli tak, to jakiego?

:arrow: Czy masz zainstalowany SP3 do Windows’a?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Kedziorki) #3

Używam routera. To jest NETGEAR, ale do komputera, o którym piszę jest podłączony przewodowo a nie przez WiFi. I jest też zainstalowany SP3. Ale sęk w tym, że to wszystko było identyczne na poprzedniej instalacji Windowsa a tego problemu nie było. Zresztą, po odłączeniu kabla sieciowego od komputera dalej jest ten sam problem przy uruchamianiu, więc to nie jest chyba wina ani modemu ani routera.


(Longhorn2009) #4

To może wyłącz ikonkę we właściwościach połączenia sieciowego - odznacz Pokaż ikonkę w obszarze powiadomień w czasie połączenia.


(Kedziorki) #5

Pojawianie się ikonki jest jedynie efektem końcowym całego procesu (zobrazowaniem) i niestety jej wyłączenie nic nie wpływa na opisany przeze mnie problem. Nadal pozostałe procesy uruchamiają się po kilku minutach.


(Sebix99) #6

zobacz czy nie masz wirusow i sprawdz co jest uruchamiane przy starcie moze jest jakiś"mulący" proces


(Kedziorki) #7

Wirusów nie ma. To jest świeżo położony system i to z dobrym antywirusem. Co do procesów to już prawie wszystko powyłączałem poza antywirusem i oczywiście podstawowymi usługami systemowymi. Normalnie nie wiem już o co chodzi. Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł?


(pawcio1212) #8

to że to nowy system to nie znaczy że nie ma wirusów


(Kedziorki) #9

Nie ma wirusów. Chyba, że takie jeszcze nie rozpoznane. Nie no, dajcie spokój. Nie dość, że system ma dosłownie kilka dni, na straży stoi G Data, to jeszcze skanowałem zewnętrznymi skanerami. Też już zacząłem to podejrzewać ale nie wstawiałbym tu wątku gdybym nie sprawdził takich oczywistych opcji.

Proszę o dalsze porady, jeżeli ktoś jeszcze jakieś ma.


(Lumpus00) #10

U mnie jest podobnie, jeśli nie tak samo.Po pojawieniu sie pulpitu wszystko zastyga na chwile, póki ta ikona od sieci się nie pokaże.Mam router D-Link podłaczony kablem.Myśle ,że to sterownik od sieciówki sie tak wolno włacza, czy coś.O ile dobrze pamietam na standardowym sterowniku z windowsa ,chyba nie miałem tego “zastoju”.


(pawcio1212) #11

możemy sprawdzić sterowniki

panel sterownia->system->sprzęt->menadżer urządzeń

i wyłącz kartę sieciową i sprawdź czy działa


(Kedziorki) #12

Po wyłączeniu karty sieciowej w menadżerze urządzeń problem znika ale nie wydaje mi się, że to kwestia sterowników, bo próbowałem już dwa rodzaje: te dostarczone z płytą główną i nowsze ściągnięte ze strony producenta. I przy tych i przy tych problem pozostaje. Więc coś mi tu się za długo wczytuje ustawienie internetowe tylko jakie, skoro wszystko poszło mi z automatu nic tam nie przestawiałem ręcznie?


(Dimatheus) #13

Hej,

Wejdź do panelu sterowania -> Połączenia sieciowe następnie zaznacz kartę sieciową i wybierz właściwości. W oknie, które się pojawi odznacz ustawienie Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks. Po tym zabiegu restart komputera. Czy przy ponownym uruchomieniu widoczna jest poprawa?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Kedziorki) #14

To też już przetestowałem wcześniej. Niestety nie pomaga.


(Dimatheus) #15

Hej,

:arrow: Jak masz skonfigurowane przydzielanie IP? Jako automatyczne czy też wpisane masz jakieś wartości?

:arrow: Z jakiej zapory sieciowej korzystasz?

:arrow: Nie instalowałeś jakiś programów do przyśpieszenia internetu bądź też do zwiększenia bezpieczeństwa korzystania z sieci - oczywiście oprócz oprogramowania antywirusowego.

:arrow: Czy na starcie nie ładują się jakieś programy, które żądają dostępu do sieci - oczywiście poza usługami systemowymi?

:arrow: Czy nie jest wyłączona przypadkiem usługa Połączenia sieciowe?

:arrow: Odinstaluj przez menadżer urządzeń kartę sieciową i po restarcie pozwól systemowi samemu znaleźć sterowniki. Jakaś poprawa?

:arrow: Które ze składników połączenia we właściwościach połączenia sieciowego są odznaczone - tylko Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks czy jeszcze jakieś?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Kedziorki) #16

Powiem tak: nie mam pojęcia co to było ale po omacku zacząłem już grzebać w “Usługach” i wyłączałem te najmniej mi potrzebne, sugerując się trochę zaleceniami z różnych forów internetowych. Nie potrafię określić która to usługa bo kilka wyłączyłem a kilka przestawiłem na “ręczny”, ale po wyłączeniu którejś, problem ustąpił. Sam jestem ciekaw która ale już nie chciałem wracać i pojedynczo testować która bo nie chcę znów coś skopać. W każdym razie - po problemie. Dziękuję jednak za poświęconą uwagę i czas.


(Dimatheus) #17

Hej,

A tak z ciekawości, to proces zawsze był w stronę wyłączenia bądź przełączenia na ręczny, czy może jakieś usługi zmieniłeś na automatyczny? Z tego, co pamiętam, wyłączenie usługi Program uruchamiający proces serwera DCOM może powodować wspomniane problemy. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Kedziorki) #18

Witam.

Co do przełączania, to wszystko co przełączałem, było albo na “ręczny” albo na “wyłączony”. Żadnego z tych, które zmieniałem, nie przestawiałem na “automatyczny”. W efekcie te co zmieniałem to zawsze “w dół”.

Pozdrawiam,

marian11


(Dimatheus) #19

Hej,

Rozumiem. :slight_smile: W każdym bądź razie na przyszłość warto przygotować sobie informację o tym, jakie jest ustawienie poszczególnych usług. Możesz to zrobić poprzez opcję eksportu w menu przystawki zarządzania usługami.

Pozdrawiam,

Dimatheus