Długie uruchamianie systemu po instalacji nowej nagrywarki

Witam!

Od kilku miesięcy szwankowała mi nagrywarka dvd w laptopie, więc postanowiłem w końcu ją wymienić - zakupiłem LG GSA-T20N. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że po instalacji nagrywarki zainstalowany na laptopie Windows XP SP2 (legalny, OEM) zaczął się uruchamiać kilka razy dłużej. Przed wymianą nagrywarki pasek postępu ładowania systemu zwykle “przelatywał” 2-3 razy, teraz kilkadziesiąt razy. Jako, że posiadam obraz partycji (recovery cd dołączone przy zakupie notebooka) przeinstalowałem system, jednak nadal występuje problem długiego ładowania. Ktoś może zapytać, czemu ten temat umieszczam akurat w dziale “Systemy Windows”, skoro wygląda to na problem z nagrywarką. Otóż, zainstalowane na dysku obok Windowsa systemy Gentoo i Linux Mint nadal uruchamiają się równie sprawnie jak na początku, więc domyślam się, iż problem tkwi w Windowsie. Używając programu BootVis zrobiłem 2 testy (oczywiście na czystym systemie, prosto po instalacji): pierwszy z włożoną nagrywarką, drugi bez. Oto wyniki:

włożona nagrywarka

bootvisxv4.th.jpg

bez nagrywarki

bootvisnocdsn4.th.jpg

Na wykresach widać dokładnie, że gdy nagrywarka jest wyjęta to system uruchamia się normalnie.

Uprzedzając pytania, od razu mogę powiedzieć, że tryb DMA jest włączony, co potwierdzają poniższe ustawienia biosu oraz screeny:

Primary IDE Master : [Not Detected]

 Primary IDE Slave : [ATAPI CDROM]

 Secondary IDE Master : [Hard Disk]

 Secondary IDE Slave : [Not Detected]



Primary IDE Slave

Device :ATAPI CDROM

Vendor :HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N

LBA Mode :Supported

PIO Mode :4

Async DMA :MultiWord DMA-2

Ultra DMA :Ultra DMA-2

Type [CD/DVD]

PIO Mode [Auto]

DMA Mode [UDMA2]



Secondary IDE Master

Device :Hard Disk

Vendor :IC25N060ATMR04-0

Size :60.0GB

LBA Mode :Supported

Block Mode :16Sectors

PIO Mode :4

Async DMA :MultiWord DMA-2

Ultra DMA :Ultra DMA-5

S.M.A.R.T. :Supported

Type [Auto]

LBA/Large MOde [Auto]

Block (Multi-Sector Transfer) [Auto]

PIO Mode [Auto]

DMA Mode [UDMA5]

S.M.A.R.T. [Enabled]

32Bit Data Transfer [Enabled]

urzadzenialc3.th.jpgide2tc9.th.jpg[ide1za7.th.jpgW systemie nie ma żadnych konfliktów sprzętowych. Nie jest to także wina interfejsów sieciowych - problem pojawia się także przy wyłączonej karcie sieciowej i bezprzewodowej. Od razu uprzedzam, że nie mogę wykonać podawanych często na innych forach rozwiązań typu: przestawienie zworek/zamiana kanałów IDE/zmiana taśm, ponieważ jest to notebook, więc nie mam możliwości ingerencji w takie sprawy. Specyfikacja techniczna: Model: Asus A4512LU CPU: Celeron 2,93 GHz RAM: 512 MB DDR

00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 661FX/M661FX/M661MX Host (rev 11)

00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS AGP Port (virtual PCI-to-PCI bridge)

00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS963 [MuTIOL Media IO] (rev 25)

00:02.1 SMBus: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS961/2 SMBus Controller

00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE]

00:02.6 Modem: Silicon Integrated Systems [SiS] AC'97 Modem Controller (rev a0)

00:02.7 Multimedia audio controller: Silicon Integrated Systems [SiS] AC'97 Sound Controller (rev a0)

00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f)

00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.0 Controller (rev 0f)

00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller

00:04.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS900 PCI Fast Ethernet (rev 90)

00:09.0 CardBus bridge: Ricoh Co Ltd RL5c476 II (rev ac)

00:09.1 CardBus bridge: Ricoh Co Ltd RL5c476 II (rev ac)

00:09.2 FireWire (IEEE 1394): Ricoh Co Ltd R5C552 IEEE 1394 Controller (rev 04)

01:00.0 VGA compatible controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 661/741/760 PCI/AGP or 662/761Gx PCIE VGA Display Adapter

Podsumowując, problemem jest kilkukrotne wydłużenie uruchamiania systemu Windows po instalacji nowej nagrywarki DVD.

Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Z góry dziękuję za wszystkie porady :wink:

](http://img266.imageshack.us/my.php?image=ide1za7.jpg)

Może poprostu wyłącz botowanie płyty CD z nagrywarki, w BIOSIE. W przypadku, gdy pomoże i będziesz chciał sobie wgrać od nowa Windowsa przestawisz sobie znowu na botowanie, a po zainstalowaniu systemu wyłączysz.

Bootowanie jest wyłączone (jak chcę uruchomić bootowalną płytę to po prostu przyciskam Esc od razu po uruchomieniu notebooka i pojawia mi się menu, w którym wybieram urządzenie z którego chcę uruchomić komputer). Nadmienię jeszcze, że bootowanie (czy jest włączone, czy nie) w tym wypadku nie wpływa na długość uruchamiania systemu (na etapie “latającego” paska postępu). Ale mimo wszystko dziękuję.

Zakładam, że wraz z instalacją nowej nagrywarki, zainstalowałeś firmware. Spróbuj wgrać sterownik ASPI. Czym jest ASPI --> CZYTAJ.

Widzę, że masz włączony S.M.A.R.T. dla dysku, spróbuj tą opcję wyłączyć. Czytałem kiedyś, że może ona powodować właśnie dłuższe wczytywanie się systemu. Spróbuj też ustawić “DMA Mode” dla napędu i dysku na wartość Auto - niech BIOS sam decyduje jaki tryb pracy ustawić. Z tego co widzę, to teraz masz “DMA Mode” ustawione na sztywno.

Zrób też test programem HD Tach przy zamontowanym napędzie optycznym i wklej uzyskane wyniki.

Spróbuj jak mówi Narv wyłączyś opcję S.M.A.R.T, ale ta funkcja własnie powinna wychodzić na korzyść systemu i powinna być włączona, gdyż odpowiada za kolejkowanie zadań.

Funkcja S.M.A.R.T. monitoruje na bieżąco parametry dysku twardego, dzięki czemu na bieżąco ocenia jego stan i potrafi ostrzegać użytkownika o zbliżającej się awarii dysku twardego. Nie jest odpowiedzialna za kolejkowanie zadań.

@popula

Co do firmware’u, w napędzie jest najnowsza oficjalna wersja (WP02). Udało mi się znaleźć także nowszy firmware (http://tnij.com/2DLB) lecz jest on nieoficjalny i niewspierany przez producenta (nie chcę ryzykować utraty gwarancji). Co do aspi, po instalacji wersji 4.71.2 problem nie zniknął.

@Narv

Wartości wymuszające UDMA ustawiłem na sztywno, by mieć całkowitą pewność, że napęd czy dysk nie przełączy się w tryb PIO. Przy wartości Auto system ładował się tak samo długo. Wyłączenie S.M.A.R.T. także nie przyniosło żadnego skutku. Co do programu HD Tach, oto wyniki:

hdtachvm3.th.jpg

Jak widać masz źle podłączone urządenia

A powinno być tak:

Zmień na zworkach na urządzeniach, jak i prawidłowe podłaczenie taśmy.

wyłącz nadrzedne urządzenia, ustaw na BRAK

start-> uruchom-> control sysdm.cpl,2 Menadzer urządzeń-> Widok-> pokarz ukryte urządzenia

Następnie przejdz do urządzenia Stacje dysków CD/CDROM gdzie usuń ster urządzenie

Pozdrawiam

@De Niro

Już w pierwszym poście napisałem, że nie mam możliwości zmiany taśmy do której jest podłączony dysk/napęd - to jest notebook. Tak samo ze zworkami - z tego co czytałem, żeby “zmienić” zworkę w notebookowym napędzie trzeba zlutować 2 piny w gnieździe przyłączeniowym. Nie mam zamiaru tego robić - nie chcę stracić gwarancji. Dodam jeszcze, iż poprzedni napęd, który pracował w takiej samej konfiguracji, nie powodował spowolnienia systemu.

Zarówno po usunięciu sterownika jak i urządzenia w Menadżerze Urządzeń, system nadal wolno się uruchamia (napęd wykrywa się po ponownym uruchomieniu komputera).

A może dysk twardy w tym notebooku jest ustawiony na auto wykrywanie master/slave, choć nie wiem jak to za bardzo jest w laptopach, taka moja sugestia.