Długie uruchamianie systemu Windows 8


(Mateuszp1619) #1

Proszę o pomoc, bo ostatnio laptop Asus serii N z dyskiem SSD zaczął mi się długo uruchamiać (chodzi tylko o ładowanie systemu a nie pulpitu).

Od momentu włączenia do okna logowania mija 1 min 13 s.

  • ładowania okna z logiem Asua - 6 sekund

  • czarny ekran - 12 sekund

  • ładowanie systemu - 55 sekund (fioletowe tło z obracającym się kółeczkiem i napisem CZEKAJ)

 

Przed reinstalacją systemu system długo ładował się po wpisaniu hasła. Tera natomiast długo ładuje się przed wpisaniem hasła.

Tuż po reinstalacji było ok, ale jak zacząłem instalować pozostałe programy i aktualizacje do Windowsa w pewnym momencie pojawił się ten problem.

 

PS. W opcjach zasilania nie występuje u mnie opcja wyłączenia szybkiego uruchamiania :confused:


(IPSEN) #2

Uruchom autoruns jako administrator -http://technet.micro…s/autoruns-po skończonym skanie-File>save>plik-AutoRuns.arn- umieść na -http://sendfile.pl/- na forum podaj linka

 

Sprawdz-http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/where-is-device-manager-jeśli obok nazwy urządzenia jest widoczna żółta ikona ostrzegawcza e169d2bc-146a-42ca-8b23-6e1831225a6b_13.


(Leoncio) #3

Szybkie uruchamianie pojawi się w opcjach  tylko wtedy gdy będzie włączona hibernacja. Nie napisałeś jaki system. daj screeny z AutoRuns  http://www.dobreprogramy.pl/AutoRuns,Program,Windows,13208.html Zobaczymy co tam się uruchamia. Jeśli w programach będzie wszystko Ok to możesz po kolei odinstalować aktualizacje i sprawdzać, bo skoro na początku wszystko było dobrze to wina jest, albo w programach, albo w poprawkach. Jaki antywirus?


(Mateuszp1619) #4

Log z autoruna

http://sendfile.pl/pokaz/319142—x9m9.html


(IPSEN) #5

Uruchom autoruns jako administrator


(Mateuszp1619) #6

W menadżerze urządzeń wszystko jest ok i nie ma żadnych trójkącków


(IPSEN) #7

Sprawdzimy dysk- Uruchom- CrystalDiskInfo- zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) pokaż  okno z programu wszystkie parametry.

 

odłącz wszystkie urządzenia z USB i zobacz jak będzie z rozruchem systemu


(Leoncio) #8

Jest hibernacja w Windows 8 i 8.1 -  Wiersz poleceń jako admin i komenda powercfg -h on właczenie hibernacji oraz powercfg -h off  wyłączenie 

Możemy też ograniczyć wielkość pliku Hibernacji nie wyłączając tej opcji:

PowerCfg.exe /HIBERNATE /SIZE XX%

XX% to oczywiście liczba określająca ile % RAMu stanowić będzie plik hiberfil.sys.

50%  to najniższa wartość jaką zaakceptuje Windows .

 


(Mateuszp1619) #9

IPSEN , niestety, ale poprawki w autorunie nic nie dały. Dysku jeszcze nie sprawdzałem, ale takiej potrzeby chyba nie będzie (czytaj niżej)

 

 

Leoncio , dzięki no teraz jest ok :slight_smile: włączyłem hibernację > pojawiła się opcja szybkiego uruchamiania > wyłączyłem ją i włączyłem i teraz uruchamia się perfekt :smiley: od startu do logowania w 7 sekund :smiley:

 

Coś chyba Samsung Magcian (soft od dysku SSD) musiał namieszać, bo jak włączyłem tryb największej żywotności dysku to wywaliło hibernację i znowu się włączał długo.

 

Jednakże teraz przy szybkim starcie nie włącza się z automatu klawiatura Numlock. Za każdym razem przy wpisywaniu PINu muszę dodatkowo ten guzik kliknąć. Dodawałem już wpis do rejestru, ale nic to nie dało.

Inaczej sprawa się ma z ponownym uruchamianiem. Przy ponownym uruchamianiu komputer włącza się po staremu ponad minutę, ale za to już Numlocka nie wywala.

 

Jeszcze pytanie o hibernację. Samo to, że mam ją aktywowaną, ale nie używam to zużywa coś dodatkowo RAMu czy tylko w momencie przejścia w stan hibernacji? Jeżeli nie będę tego używał to jest sens zmieniać ilość zarezerwowanego RAMu?


(Leoncio) #10

Jak korzystasz z systemu to nie zajmuje RAM-u dopiero jak hibernujesz to wszystko co jest uruchomione zostaje przeniesione do RAM-u, uśpienie to podobne działanie tylko pliki są zapisane na dysku i do podtrzymania tej funkcji potrzeba więcej energii, a przy hibernacji tej energii trzeba znacznie! mniej. Ponowne uruchomienie jest to tak jakby system nie korzystał z szybkiego uruchamiania raz na jakiś czas np. tydzień proponuję włączać tą funkcję, system trochę się “odnowi”.


(Mateuszp1619) #11

Czyli wyłączając komputer to w rzeczywistości on się nie wyłącza tylko się hibernuje?

W ogóle warto bawić się ustawianiem tym RAMów pod hibernację?


(JeyJey) #12

 

Na odwrót… hibernacja do pliku, uśpienie do RAMu.